Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските доходи ще са 50% от европейските през 2030 г.

Икономисти съветват да привличаме имигранти с добро образование

1 коментар
Българските доходи ще са 50% от европейските през 2030 г.

Българските доходи ще достигнат 50% от средните в ЕС-28 през 2030 г., ако темповете на нарастване на заплащането у нас се запазят. Това е един от изводите в Годишния доклад за 2016 г. на Института за икономически изследвания на БАН.

През последните 15 години има явен процес на догонване на доходите от труд в България в сравнение с тези в ЕС, като се наблюдава значително подобрение.

През 2001 г. в България средното ниво на доходи от заплати на семейство от двама възрастни, заети на пълен работен ден и с две деца, е близо 19 пъти по-ниско от средноевропейското равнище за същия тип семейство, сочат данните в доклада.

През 2014 г. това съотношение намалява на 6.2 пъти. Въпреки отчетения ръст обаче равнището на заплащане у нас през 2014 г. е под 1/5 от това в ЕС-28.

Ако се допусне, че темповете на нарастване се запазят, то през 2030 г. заплащането в нашата страна ще бъде близо 50% от това в ЕС-28, твърдят икономистите от БАН.

България ще продължи да губи население заради емиграцията и разликите в заплащането у нас и в ЕС, твърди проф. Веселин Минчев, един от авторите на доклада. Той смята, че напусналите страната през последните 15-20 г. са не повече от 1 млн. души, а 600 – 700 хил. души работят сезонно в чужбина.

Ако през 2000 г. паричните трансфери на емигрантите към България са били около 300 млн. евро, през 2007 г. те нарастват до 600 млн. евро, а през 2015 г. размерът им е над 1.3 млрд. евро.

Като процент от БВП трансферите се увеличават от 2.7% през 2008 г. на 5.7% през 2013 г. Парите от работещите в чужбина роднини се използват основно за потребление, здравеопазване и образование и в много малка степен - за бизнес.

Заради намаляването на работната сила в страната икономистите от БАН препоръчват България да започне политика на подбор на имигрантите в страната и по-конкретно – да се ориентира към повишаване на привлекателността на българския трудов пазар за имигранти с търсени на пазара на труда професии в областта на технологиите и други иновативни сфери на развитието.

"За целта рестрикциите в тази област в българското законодателство следва да се преосмислят", препоръчват икономистите.

Междувременно Евростат съобщи, че едва 49% от чужденците в България работят по данни за 2015 година. За сравнение, работещите българи са 73.9% от трудоспособното население във възрастовата група 20 – 64 години.

Това нарежда България на последно място в ЕС по дял на работещите чужденци на нейна територия.

Според евростатистиката най-голям е делът на заетостта сред чужденците в Испания и Кипър (по 82.2%), Словения (81.7%), Словакия (81.3%) и Португалия (81%).

Най-висок дял на заетостта на местните жители е регистрирана в Швеция – 87% от хората на възраст между 20 и 64 години имат работа. За чуждите граждани в страната този процент е 77.2 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. teraflop
    #1

    "Българските доходи ще достигнат 50% от средните в ЕС-28 през 2030 г." Така е.Бългерията е 100 години назад от развитите евродържави.Но не знам дали до 2030 година в страната ще останат българи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.