Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските фирми плащат по-редовно фактурите си

0 коментара
Българските фирми плащат по-редовно фактурите си

Продължава тенденцията за подобряване на навиците на плащане от страна на бизнеса в България и Европа, а страната ни е на второ място в Европа по възстановен оборот благодарение на фирмите за събиране на дългове. Това сочи  представително проучване на един от водещите международни доставчици на индивидуализирани финансови услуги EOS "Навици на плащане в Европа“ 2019. Тазгодишното издание е 12-о поред в партньроство с независимия институт за пазарни проучвания "Кантар" (Kantar TNS) и обхваща 3400 компании в 17 европейски държави.

Според него тази година е достигнат своеобразен рекорд по редовно платени фактури  - 81% средно за Европа. В България 77% от издадените фактури се плащат навреме (при средно 79% за Източна Европа и 76% за България през 2018 г.). У нас 19% от фактурите се плащат със закъснение при 20% през 2018 г., като при това с три дни се е увеличило забавянето – от 19 на 21 дни. Четири на сто от фактурите се отписват поради невъзможност да бъдат събрани изобщо, като по този показател няма промяна спрямо 2018 г. 

Въпреки подобрението българският бизнес отново е в групата с лоша дисциплина – 23% от фактурите, издадени към фирми-контрагенти, се плащат със закъснение или изобщо не се погасяват (при средно ниво за Европа от 19%). Другите страни със сходен дял нередовни плащания са Обединеното кралство (21%), Гърция (23%) и Румъния (22%).

Българските граждани са по-дисциплинирани спрямо бизнеса. При тях просрочените фактури са 18% (спрямо 16% средно за Източна Европа). Забавените плащания при частните лица намаляват с 5% спрямо миналата година.

Според анализите на EOS забавените плащания от клиенти засягат финансовото здраве на компаниите. Основните негативни последици са: намаляване на печалбите (58%), липса на ликвидност (48%) и по-високи разходи за лихви (47%).

Запазва се тенденцията почти всяка четвърта компания в България да се чувства застрашена от фалит вследствие на несъбрани вземания – 24% (спрямо 26% през 2018 г.), при средно ниво за Източна Европа от 16%.

За да компенсират негативните ефекти от несъбраните вземания, 27% от анкетираните ограничават инвестициите, 25% съкращават служители или не наемат нови, а близо една четвърт увеличават цените на произвежданите от тях стоки и услуги.

Райна Миткова, управител на EOS за България, коментира, че ефектът от работата с компании за управление на вземания се измерва с подобрената ликвидност на бизнеса и увеличаване на пазара на труда. Събраните от специалистите средства се връщат обратно в икономиката, като бизнесът ги използва за погасяване на собствени задължения (57%), създаване на нови работни места (51%) или за различни видове инвестиции – в разрастване на пазарния дял (43%), научна и развойна дейност (27%) или инвестиции на финансовия пазар (23%), отбеляза тя

"Българинът традиционно остава по-голям оптимист от средното ниво за Европа по отношение на бъдещето“, посочва още Миткова, цитирана в прессъобщението на EOS.

"Трябва да сме по-предпазливи на фона на глобалните икономически перспективи – ситуацията между САЩ и Китай, коригираните прогнози на Германия и Италия по отношение на очаквания ръст, Брекзит и др. Вече сме свидетели на забавянето на ръста на европейската икономика, като рисковете са взаимосвързани и могат да доведат до спад на глобалната търговия и производство“, допълва тя.

Според проучването на компанията предстои да се развие дигитализираното управление на вземания в Европа. Едва 49% от компаниите посочват, че имат високо или много високо ниво на внедрени технологии, 38% е делът на фирмите, които отчитат сравнително добро технологично ниво, а 17% все още не са предприели стъпки по автоматизация на процесите си.

Европейците остават традиционалисти и по отношение на методите за разплащане, като най-популярен остава банковият трансфер, предлаган от 81% от компаниите. След него се нареждат наложен платеж (69%) и авансово плащане (50%). Едва 28% от компаниите предлагат модерни дигитални начини на плащане като он-лайн трансфери чрез външни доставчици (23%), мобилни плащания (7%), а криптовалутите рядко се използват като средство за разплащане (1%). 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.