Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските фирми се управляват лошо и са пазарно уязвими

10 коментара

Интересът и парите на инвеститорите се насочват към Румъния, България и Хърватия заради очакваното им приемане в ЕС, коментира агенция Блумбърг във вторник.

През последните три години фондът Bawag P.S.K. Osteuropa Stock, управляван от Томас Фартхофер, е успял да постигне големи годишни печалби, инвестирайки в източноевропейски страни като Полша и Унгария. Сега парите се насочват към Румъния, Хърватия и България, защото, според Фартхофер, ако фондът иска да продължи да печели толкова много, просто трябва да се придвижи още по на изток. Централноевропейските икономики се приближават към стандартите на ЕС, а това важи и за оценките на техните компании, отбелязва той.

Инвеститори като Томас Фартхофер твърдят, че икономическият растеж в България, Румъния и Хърватия ще изпревари растежа в бивши "звезди" като Унгария и Полша, които влязоха в ЕС през 2004 година. Очаква се ЕС - най-големият търговски блок в света, да приеме България и Румъния през 2007 г., а Хърватия - през 2009 година.

Влизането в съюза ще подкрепи местните икономики и фондови пазари, тъй като търговските бариери ще отпаднат, както и ограниченията за пътуване, посочва Блумбърг.

Румънският индекс BET почти се утрои от януари 2004 г., хърватският Crobex се повиши с 30 на сто през 2005 г., а българският индекс Sofix нарасна с 33 процента, главно благодарение на фармацевтичната компания Софарма.

Според специалисти акциите на компаниите от региона все пак остават евтини. Те също така подчертават, че в случая историята с Чехия, Унгария и Полша се повтаря. В тези страни основните борсови индекси се повишиха значително в годината на присъединяването им към ЕС.

В публикуваните през септември Световни икономически перспективи на МВФ се прогнозира растеж от 5,5 процента в България през тази и следващата година. Брутният вътрешен продукт /БВП/ на Хърватия се очаква да нарасне с над 3 на сто през следващите две години.

На 4 ноември българският премиер Сергей Станишев заяви, че очаква България да изпълни критериите за членство в ЕС до средата на 2006 г., когато Европейската комисия ще реши дали България и Румъния са готови за влизане в съюза. Двете държави очакват членството в ЕС да им помогне да увеличат БВП на глава от населението, който в момента е едва една трета от средния за съюза.

През 2004 г. чуждестранните инвестиции в Румъния са се увеличили три пъти - до 5,2 млрд. долара, докато България е привлякла 2,5 млрд. долара - най-голямата сума за една година от падането на комунизма през 1989 година.

В същото време има и инвеститори, които са скептични за перспективите на България, Румъния и Хърватия. Матиас Зилер от Райфайзен кепитъл мениджмънт във Виена казва, че много компании в тези държави са скъпи, като се имат предвид лошото им управление и тяхната уязвимост пред чуждестранните конкуренти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. самюелсон
    #11

    ли ви го комсомолчета колко струвате? едно е да ви дадат куфари с партийни пари, друго е да излезете на свободния капиталов пазар

  2. Rrrr
    #10

    Това с куфарчета приключи. 15 години демокрация и 7-8 пазарна икономика бяха достатъчни на тия с куфарчетата. Има ги, разбира се, в разни недвижими имоти, сделчици с държавата и т.н. Но в повечето сфери с работеща конкуренция - не. Иначе всички трябва да положим усилия да работим по-ефективно. Това не става за ден-два, че и за две-три години. Не искайте невъзможното.

  3. Е светнахме се :)
    #9

    Къде е Алеко да напише: "Бай Ганьо стана Мениджър"?

  4. Тодор
    #8

    Материалът в Bloomberg звучи по коренно различен начин - позитивно /четох го в оригинал/. В случая mediapool го взима от някоя наша агенция - сигурно БТА или фокус - където подобни материали се превеждат ужасно, а медиапул като вкара стила антивсичко позитивно за България става супер каша.Драги редакторчета, инвеститорите затова ще дойдат у нас защото все още има лошо корпоративно управление. Та ние сме емърджинг маркет. Най-простата идея е че именно заради това сме евтини за инвестиции на борсата и рискови - повече печалба. С подобряване на проблемите във вашето заглавие, инвеститорите ще осребрят риска си. Това неизменно ще дойде!Поздрави и нищо лично

  5. azz
    #7

    крадливост и некадърност

  6. Царят каза
    #6

    !

  7. orm
    #5

    На г-н Фартхофер или на г-н Зилер?Ще взема да повервам на Царя... :)

  8. ioi
    #4

    кажи нещо за масовата приватизация на Виденов и изнесените пари в чужбина ,бе капут червен

  9. ioi
    #2

    как няма да се управляват лощо ,като ги управляват все бивши пишман-разведчици и мутраци.То тая работа да не е като да набъхташ някого или да направиш донесение до генерала Гоцев

  10. самюелсон
    #1

    бяха създадени по времето на Виденов

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.