Българските волейболисти се класираха за олимпиадата

Съставът ще играе срещу Великобритания, Полша, Италия, Аржентина и Австралия в Лондон

Снимка: БГНЕС

Волейболистите от националния отбор на България се класираха за участие на олимпиадата в Лондон, след като победиха Египет с 3:1 (25:16, 25:18, 19:25, 25:12). Пред 8 000 зрители в София националите не оставиха шанс на своя последен съперник за олимпийските игри.

Двубоят започна с превъзходство на българите, които поведоха с 3:0 след добра игра на блокада. Първото техническо прекъсване дойде при 8:2 след множество грешки на гостите. До края на гейма българите поддържаха добро ниво в играта и не допуснаха изненади. В крайна сметка победата бе с 25:16.

Вторият гейм започна по-трудно. Египтяните се държаха до 9:9, но след това Цветан Соколов заби три аса и резултатът стана 14:10. До края на гейма българите се представиха много добрe в атака и геймът бе затворен с 25:17. Това бе достатъчно за нашите да се класират за Лондон.

В третия гейм настъпи отпускане, а треньорът Радостин Стойчев остави на игрището двамата братя близнаци Георги и Валентин Братоеви. Египетските волейболисти заиграха значително по-добре, а нашите започнаха да грешат. В крайна сметка гостите взеха гейма с 25:19 точки. В четвъртия гейм обаче нещата си дойдоха на мястото и след страхотна игра, която сломи напълно гостите, българите спечелиха с 13 точки разлика.

След мача селекционерът Радостин Стойчев коментира, че ще обяви в понеделник дали ще изпълни ултиматума си да напусне отбора, ако шефът на федерацията Данчо Лазаров не подаде оставка. Треньорът ясно показа, че позицията му не се е променила след класирането на Олимпиадата. Звездата Матей Казийски също демонстрира подкрепата си за Стойчев, като заяви, че е готов да пропусне игрите в името на каузата.

"Единственото, за което се концентрирахме, беше да се класираме за олимпиадата. Преминахме през страшно много перипетии. Хванахме последния влак, последния вагон. Когато някой отбор независимо в какъв спорт се класира по толкова тежък начин за голям форум, прави чудеса. На моменти се съмнявах в крайния успех, но винаги съм вярвал и съм се надявал", коментира още Казийски.

Малко след успеха на волейболистите ни стана ясно, че те ще попаднат в по-леката група от Олимпиадата заедно със съставите на Великобритания, Италия, Полша, Аржентина и Австралия. Така те избегнаха настоящия шампион САЩ, световния първенец Бразилия, Русия, европейския шампион Сърбия и Германия, които са в група Б. Там единственият по-лек съперник е Тунис.

Отборите са разпределени спрямо мястото си в световната ранглиста. България в момента заема деветата позиция, което в случая се оказва предимство. Най-добрите четири отбора от двете групи ще играят в четвъртфиналите на пряка елиминация. Мъжкият волейболен турнир в Лондон 2012 започва на 29 юли, а първата фаза завършва на 6 август. Два дни по-късно са четвъртфиналите, а финалът е на 12 август.