Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският бизнес ползва два пъти повече е-услуги от немския

10 коментара

Българският бизнес ползва два пъти повече е-услуги отколкото немския. Това поне показват данните в Агенцията по вписванията. Ако през 2008 г. едва 14% от компаниите подаваха документи по интернет, то за първите три месеца на 2012 г. това правят 43%. В това отношение българските фирми са много по-напред от германските, където този процент е 20, коментираха от Агенцията по вписванията пред Mediapool.

Общо 218 000 документи са подадени по е-път през 2011 г., докато по традиционния начин на гише са подадени 366 000.

Още по -предпочитани са е-услуги от бизнеса в Националната агенция по приходите (НАП), показа проверка на Mediapool. Близо 83% от фирмите подават ДДС декларациите по интернет. Средно претеглено около 60% от всички видове данъчни декларации се подават електронно.

Услугата е по-популярна сред фирмите. Физическите лица, възползвали се от тази възможност, са едва 5.5%. Основната причина е, че е-подписът все още е скъпа услуга и на гражданите излиза средно около 65 - 70 лева. За фирмите е-подпис струва около 100 лв. Неудобството на електронния подпис е, че срокът му на валидност е една година.

Пет фирми имат право да издават е-подписи. Това са “Борика-Банксервиз”, “Информационно обслужване”, “Инфонотари”, “Спектър” и СЕП (система за електронни плащания). Между фирмите няма ценови войни и дъмпинг на услугата, твърдят компаниите.

Около 180 000 фирми имат е-подпис. С него освен данъците в НАП, може да се ползват е-услуги още на НОИ и НЗОК, търговския и имотния регистър, както и електронно банкиране.

Причината фирмите да предпочитат електронно подаване на документи е, че това пести време и пари. Електронните услуги са най-малко с 30% по-евтини в сравнение с традиционното подаване на документите на гише. За Агенцията по вписванията отстъпката е 50%. Допълнително удобство е, че може да го направиш по всяко време на денонощието от компютъра в офиса или у дома.

Е-подпис представлява сим карта с четец и прилича на флашките. В него има двойка ключове – публичен и частен. Частният не може да бъде изваден и прочетен. Той дава високо ниво на сигурност и се сменя минимум веднъж на три години. Към момента това е най-сигурният начин за криптиране на информация, според специалистите в бранша.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Но българските заплати са 10 пъти по-ниски от немските.За това тая хвалба,че нашият бизнес правел нещо повече от немския,не ни топли хич.

  2. Анонимен
    #9

    цялата работа е, че в Германия има удобни и действащи перфектно услуги на гише. Бизнеса е свикнал с тях и не вижда смисъл да ходи онлайн ако няма някакъв допълнителен бонус от това. При нас за съжаление никой не се запътва към общинско гише с мисълта, че всичко ще мине бързо и безпроблемно.

  3. Анонимен
    #8

    не зная от къде взимате информацията зе цените на елподписа, но за подновяване на моя преди 3 дни платих 18 лв!

  4. Анонимен
    #7

    Тези, които разбират, знаят проблема: понастоящем няма нито една истинска електронна административна услуга, отгаваряща на Закона за електронното управление. След изхарчените от Никито Василев над 40 млн. лева за централната инфраструктура на електронното правителство, нещата стигнаха до кривата круша. Сегашните "корифеи" от Министерство на транспорта приеха тихомълком "запъртъците" на Никито и сега харчат близо 30 милиона за още по голямо забатачване. Що се касае до така наречените "електронни услуги на НАП, Агенция по вписванията и др., то това са жалки сурогати, нямащи нищо общо със Закона.

  5. Анонимен
    #6

    Стига с тези глупости.Направихте ни на аборигени.

  6. Анонимен
    #5

    Е и какво от това?

  7. Анонимен
    #4

    В э-пътя е будещето. В э-путя...

  8. Анонимен
    #3

    ha ha

  9. Анонимен
    #2

    "В това отношение българските фирми са много по-напред от германските..." Защо да не сме по-напред и в други сфери? Немската директива си е добра за немско. Доброто за Бранденбург не е непременно добро за Браниполе. И обратно.

  10. Анонимен
    #1

    Още едно ненормално съобщение и пълна лъжа, разпространявана от Медиапул...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.