Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАН: Парите от излишъка помпат инфлацията в края на годината

16 коментара
БАН: Парите от излишъка помпат инфлацията в края на годината

Разпределението на бюджетния излишък и харченето му в кратко време в края на годината води до висока инфлация в този период. Това каза директорът на Икономическия институт при БАН ст. н. с. Митко Димитров в сряда в коментар за излишъка и политическите спорове за за разпределението му. Икономисти от БАН представиха позициите си по актуалната в последните дни тема.

Според ст. н. с. Димитров натрупването на огромен бюджетен излишък не е най-добрият начин на управление на държавата.

Ако тези средства бяха оставени у данъкоплатците, всеки от тях по-добре би решил как да ги изразходва, вместо това да става чрез посредничеството на държавата, посочи Димитров.

По-добре е парите да бъдат вложени в така наречения Сребърен фонд в подкрепа на пенсионната система, отколкото да бъдат раздадени като коледна надбавка, каза още той. Според него с бюджетния излишък може да се финансират еднократни разходи - закупуване на техника, ремонти и други. В същото време стои и въпросът с бюджетния дефицит, а области в държавния бюджет като здравеопазване, образование, наука остават недофинансирани, отбеляза ученият.

Поддържането на бюджетен излишък не е често срещана практика, но се препоръчва, когато има проблеми в платежния баланс и значителен дефицит по текущата сметка, както е в България, каза проф. Гарабед Минасян, който допреди година бе член на Управителния съвет на БНБ. Естония, в която също има валутен борд, поддържа излишък от около 3% от БВП, в скандинавските страни се реализират много високи бюджетни излишъци, както и във Финландия и Испания в последните години, даде пример той.

Лошото е, че България е рекордьор по дефицит на текуща сметка – над 20% от БВП за миналата година, което означава, че ние потребяваме повече вносна продукция, отколкото изнасяме. Латвия, която има сходен с нашия дефицит по текущата сметка, поддържа балансиран бюджет, докато Румъния през последните 2 години има бюджетен дефицит, надвишаващ 2%, посочи проф. Минасян.

Според него трябва да има бюджетен излишък, но в рамките на около 3% от БВП, отбеляза Гарабед Минасян. Хроничното преизпълнение на бюджетния излишък (тази година той ще бъде над 3% - б.р.) показва неадекватно прогнозиране на инфлацията и БВП, както и на приходите и разходите при формирането на консолидирания държавен бюджет, коментира той. Задържането на инфлацията на ниски прогнозни нива води и до заделянето на по-ниски компенсации и на задържане на разходната част, обясни проф. Минасян.

Залага се и по-нисък БВП, вследствие на което и по-ниски приходи и разходи. Приходите обаче се преизпълняват с 12-14% през изминалите няколко години, а разходната част не се актуализира, защото за това трябва решение на парламента и

признаване от страна на правителството, че консолидираният държавен бюджет не е бил разчетен правилно, посочи икономистът.

В същото време БВП е превишен през 2006 г. - с 8%, а през 2007 г. - с почти 11%.

Според проф. Минасян става изкривяване на макроикономическата картина в страната и държавният бюджет престава да изпълнява функциите си на инструмент за провеждане на макроикономическа политика.

Икономистът отбеляза още, че е много важен и въпросът със средствата за кофинансиране на програмите на ЕС. В момента европейското финансиране е замразено и средствата, предвидени от българска страна, също остават неизразходвани, но ако европейските фондове бъдат отворени за България и програмите стартират, то бюджетният излишък ще остане доста по-малък до

края на годината, прогнозира той.

Ст. н. с. Искра Белева се обяви против “инцидентните финансови инжекции” в социалната сфера, очевидно визирайки неуспешния опит с “почивка за 5000 пенсионери. При дебатирането как да се изразходват средствата от бюджетния излишък забравяме да поставим въпроса до каква степен това недобро управление на държавни средства е ощетило социалната сфера, посочи Белева. Според нея формирането на данъчните ставки е мощно оръжие за стимулиране и подпомагане на семействата и на социалните дейности, а не се използва.

Според ст.н.с. Стефан Иванов 20% от бюджетния излишък би трябвало да бъде предоставен на общините, защото те предоставят около 20% от публичните услуги в държавата.

Тъй като средствата от излишъка са еднократни приходи, нормално е да бъдат изхарчени за еднократни разходи - ремонти, обезопасяване на диги и мостове, строеж на пътища, осигуряване на детски градини в по-големите градове и на условия за полагане на грижи за стари хора в по-малките градове, посочи икономистът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо Иван
    #17

    се разглежда в една статия, толкова по-малко мнения във форума има. Защо не е писал авторът за Костов, та да се надигне вълна от псувни и "голямо участие" в разискванията?

  2. Мечката
    #15

    има разрушени водопроводи, липсват напоителни канали за селското стопанство ... какво чакат!

  3. пенка
    #14

    Има ли планиране изобщо ? Инфлацията или се помпи от туристите ,дето идват да пазарят олио,или от пенсионерите за коледа,

  4. Бановец
    #13

    Ай стига, бе. Не може да бъде. Аз като си гледам дисертацията от 1954 г. пише че в момента би трябвало да живеем в развития комунизъм и пари просто не съществуват. следователно-Инфлация другари също не може да съществува.

  5. ХАРИ
    #12

    РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА ИЗЛИШЪКА Е МНОГО ПЕРВЕРЗНО. НЯМАМ НИЩО ПРОТИВ ГОЛЯМ БЮДЖЕТЕН ИЗЛИШЪК, НО ДА ЗНАМ В НАЧАЛОТО НА ГОДИНАТА ВСЕКИ ЛЕВ КЪДЕ ОТИВА. НЕКА ДА СЕ ЗНАЕ КОЛКО ПРОЦЕНТА ЗА КАКВО ОЩЕ ТОГАВА. ЗА ДА ЗНАМ ЧЕ АКО ДНЕС ОТ МОЯ ДЖОБ 1 ЛЕВ ОТИВА В ИЗЛИШЪКА ТО КОЛКО ОТ НЕГО КЪДЕ ОТИВА. ПРИМЕРНО ОТ 100 МОИ ЛЕВА 15 ЛЕВА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ, 13 ЛЕВА ЗА ОТБРАНА, 12 ЛЕВА ЗА СИГУРНОСТ, 10 ЛЕВА ЗА ПЕНСИИ, 8 ЛЕВА ЗА КУЛТУРА И ДР. ТОВА Е НАЧИН ПО КОЙТО НИКОЙ НЯМА ДА ГИ УПРЕКВА, НО НЯМА ДА ИМА ЗА ДЖОБА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО И В ТОВА ИМ Е ПРОБЛЕМА.

  6. ВИКТОР
    #11

    Искат ли или не опозицията от ГЕРБ,ДСБ и СДС да свалят с подписката си това управляващо мафиотско правителство,или най-малкото морално да го заклеймят пред света? Аз мисля,че те не искат,а само симулират някакво действие.Спомням си първите години на СДС от деветдесете години а и по късно когато се правеше някаква подписка,то тогава всички ръководители и активисти на СДС бяха на улицата,сред хората,като ги приканваха и убеждаваха за целта на подписката,а не както сега да чакат гражданите да ги търсят

  7. ВИКТОР
    #10

    Подписката трябва да бъде на всяка главна улица,с плакати с едри надписи и съответно масичка,която хората ще забележат,и вероятността е голяма те да спрат и да се подписват,а платените служителки или местните ръководители трябва да разговарят с хората за целта на подписката. Видях надпис за подписка на един клуб,поставен на прозореца на клуба,който обикновенно хората няма да го забележат сред десятките реклами и други надписи,защото хората отвикнаха да четат всичко написано по улиците.Управляващите

  8. passer by
    #9

    Присъединявам се към въпроса! Липсата на отговор води, парадоксално, до отговор на един по-голям въпрос! Защо България се управлява от идиоти(разбирай БСП основно)- ами защото народът е дресиран все още и лесно се манипулира! Толкова лесно, че човек страх да го хване! Този не се усмихва "правилно" - 34 страници коментари! От друга страна под статии, разкриващи кражби, некадърно управление, некомпетентност - 1/2 страница, от която 2/3 са плювни по тези, които са си позволили да критикуват обосновано!!!! Ако това е била целта на 50 годишното промиване на мозъци - явно е постигната на 100%

  9. Батюшка Юхно
    #8

    След като вече не съм Пожизнен Председател на БАН, някои си позволяват да се изказват по важни за обществото въпроси. А ние с дедо ви Здравко Стойнов толкоз усилия положихме едно време да затворим устата на онзи завалия Иван Ангелов, че да не дразни Костов! После мълчанието стана хронично и БАН-ския персонал се захвана да пише академични статии и да не си пъха носа, където се очакваше от него ...

  10. Карабас
    #7

    В дебелите “наръчници” по икономика е записано с големи букви, че бюджетният излишък трябва да бъде по-скоро изключение, отколкото правило. А в повечето случаи е дори по-вреден, отколкото умерен или малък дефицит.Ама нашите управници счетоха, че сега не е времето да занимават народа с очевидни истини, осъзнати преди два века в света на капитала.http://robstvo.wordpress.com/2008/09/07/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.