Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банки се опасяват, че строителна компания иска да ги преметне чрез офшорка

"Балканстрой" подозират кредиторите в сценарий за отнемане на доходен бизнес

4 коментара
Близо 100 млн. лв. са инвестирани в изграждането на завода "Техногипс" край Раднево

ОББ и "Уникредит Булбанк" спорят с "Балканстрой", една от големите строителни компании, по издължаването на заем от над 33 млн. евро, отпуснати на дъщерното дружество "Техногипс" за изграждането на завода за гипсокартон и сухи строителни смеси край Раднево.

Според банките дружеството не погасява редовно заема и това е причината да предприемат принудителни действия. "Техногипс" обаче прави опит да продаде машините и оборудването на завода на офшорна компания, като така препятства банките да си съберат вземанията, твърдят ОББ и "Уникредит Булбанк".

Версията на "Техногипс" е по-различна. От там твърдят, че двете банки не дават възможност да обслужва заема и са отказали преструктуриране на дълга, а офшорната компания я представят за инвеститор. Подозренията на компанията са, че някои иска да придобие изгодно добре работещо предприятие.

"Техногипс" и "Балканстрой" са собственост на Йордан Каназирев и братята Николай и Костадин Калоянови, показва справка в Търговския регистър.

Историята

През август 2007 г. ОББ и "Уникредит Булбанк" отпускат заедно инвестиционен заем от над 33 млн. евро за изграждането на завод за гипсокартон и гипсови изделия "Техногипс". Той е собственост на групата "Балканстрой". Кредитът е обезпечен със залог на цялото търговско предприятие, както и на отделните негови активи.

Заводът е построен на площ от 98 дка в село Ковачево на около километър от ТЕЦ "Марица Изток 2", от където се доставя суровината – отпадъчен продукт от сероочистващите инсталации. Въведен е в експлоатация през 2009 г. През май 2010 г. е подписано допълнително споразумение към отпуснатия заем от двете банки.

Заради финансовата криза банките вдигат лихвата по заема от 2.9% при подписването на договора на 6.5% при сключването на допълнително споразумение през 2010 г., става ясно от Търговския регистър. От 2011 г. "Техногипс" представят план за преструктуриране на дълга пред двете банки, но не срещат разбиране от тяхна страна. Потърсени за коментар от "Техногипс" и "Балканстрой" отказаха с аргумента, че са в преговори с кредиторите.

Така към 3 февруари 2015 г. "Техногипс" има задължения към двете банки за близо 20.5 млн. евро, сочи справка в Търговския регистър.

Принудителните действия на банките

За да си съберат парите, ОББ и "Уникредит Булбанк" предприемат принудителни действия в началото на 2015 г. Това е изненада за "Техногипс", но на помощ на фирмата се появява офшорна компания "Инвенто Бизнес корп", която е регистрирана на остров Тортола, с капитал от 100 долара. "Тя се представлява от лице, участвало в управлението на фирми от групата на "Балканстрой", е посочено в съобщението на двете банки. Според Калоянов тази фирма е стратегически инвеститор.

Офшорната компания и "Техногипс" предприемат координирани действия, които препятстват законосъобразното удовлетворяване на банките от заложеното имущество, смятат банките.

"За съжаление, установяваме прилагане на добре позната схема да се използва анонимността на офшорни компании при опит за ограничаване и практическо обезмисляне на законовите права на кредиторите", се посочва в съобщението на двете банки.

На 9 февруари 2015 г., в 11.22 ч. в Централния регистър на особените залози в полза на офшорната компания "Инвенто Бизнес Корп." е вписан залог върху всички движими вещи, машини и съоръжения на "Техногипс" за сума от 60 млн. лева.

Четири часа по-късно, в 15.37 ч. същия ден, офшорната компания пристъпва към продажба на заложеното имущество, което длъжникът ѝ предава незабавно и доброволно. "За разлика от услужливото поведение на длъжника към офшорната компания, на двете банки е отказан достъп до заложените активи", твърдят от ОББ и "Уникредит Булбанк".

"Случаят показва явен стремеж за отнемане възможността на кредиторите да се ползват от предоставената им от закона защита, като съществува риск да се проведе процедура по продажба на заложените активи без реално разгласяване, ред и правила за участие, с което имуществото да се продаде на предварително определен единствен облагодетелстван купувач", е посочено в съобщението.

Според пазарна оценка от декември 2014 г., заложените движими вещи имат стойност от над 30 млн. лева. ОББ и "Уникредит Булбанк" считат, че евентуалната им продажба под тази стойност ще бъде явен опит за нарушение на закона и увреждане на интересите на кредиторите на дружеството. Банките няма да допуснат подобни нарушения на закона и с всички допустими от него средства ще защитават правовия ред и законните си интереси.

С настоящото бихме искали да обърнем внимание на другите кредитори на фирми от групата на "Балканстрой", да следят внимателно поведението и действията на своите длъжници от тази група, с оглед своевременно предотвратяване и недопускане на подобни противозаконни действия, се казва в съобщението на ОББ и "Уникредит Булбанк".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Аслан Юриев
    #4

    Офшорен капитализъм искаха единствено престъпниците, получили куфари с пари от БКП за да развиват "бизнес" и ограбили народа, тъй като от народа няма какво да се ограби, както се вижда вече грабят и от банките.

  2. И какво от това
    #3

    искахте офшорен капитализъм, на ви офшорен капитализъм! Искахте пълна свобода за бизнеса, на ви пълна совбода за бизнеса! Щом и банките са пропищели от офшорки, какво да кажат гражданите, за офшорките намърдали се в енергетиката, с гарантирани НЕПАЗАРНИ приходи, за сметка на потребителите-роби? И дали само в енергетиката?

  3. бат Ники
    #2

    Нещо не ми е ясно. През 2007г. договорената лихва по кредита е 2.9%. По същото време лихвите по депозитите бяха далеч по-високи. Излиза, че банките отпускат голям кредит под себестойност. От друга страна през 2010, когато лихвите бяха паднали, банките вдигат същата почти 2 пъти и половина. Разбира се зависи какви са конкретните условия по договора и доп. споразумение, но все пак изглежда алогично. Да няма някаква грешка в статията?

  4. Коментарът е изтрит в 15:28 на 23 февруари 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.