Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките могат да търсят кредита от поръчителя до 6 месеца след крайния падеж

Върховният съд излезе с тълкувателно решение по спорна съдебна практика

4 коментара
Банките могат да търсят кредита от поръчителя до 6 месеца след крайния падеж

Банките могат да претендират дълга от поръчителите по кредити в срок до 6 месеца от крайния падеж, тоест от падежната дата на последната вноска.

Това следва от тълкувателно решение на Гражданската и Търговската колегии (ОСГТК) на Върховния касационен съд (ВКС) от 21 януари 2021 г. Делото е образувано през 2018 г., тъй като досега беше спорно дали банката трябва да вади изпълнителен лист за всяка вноска по кредита или за целия дълг.

Поръчителството у нас често се използва за обезпечение по кредити и в някои случаи се оказва коварен капан за добросъвестни, но лековерни хора. Приемайки да стане поръчител, човек се съгласява да отговаря с цялото си секвестируемо имущество за задълженията на длъжника.

Длъжникът, който е изтеглил заема, и поръчителят дължат парите солидарно. Тоест, ако се стигне до просрочие и неплащане на кредита, банката образува делото срещу двамата едновременно, като от всеки претендира цялата неплатена сума и налага запор по сметките и заплатите им, възбранява недвижими имоти и т. н. Банката може да поиска парите дори директно от поръчителя, без да търси длъжника.

Причината банката да претендира парите едновременно срещу длъжника и поръчителя е, че в закона има 6-месечен срок, в който, ако банката не потърси отговорността на поръчителя, задължението му се погасява и тя губи правата си спрямо него.

В тази връзка е и предметът на тълкувателното дело пред ВКС. То отговаря на въпроса дали посоченият 6-месечен срок тече от крайната падежна дата на целия кредит (съответно датата на предсрочната изискуемост), или от падежа на всяка отделна вноска в погасителния план.

Решението е, че 6-те месеца текат от крайната падежна дата на кредита, дори той да е 20- или 30-годишен.

"При уговорено погасяване на главното задължение на отделни погасителни вноски с различни падежи, шестмесечният срок по чл. 147, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите започва да тече от настъпване на изискуемостта на целия дълг, включително в хипотеза на предсрочна изискуемост", гласи решението.

Според съда "при разсрочването на едно парично задължение, което по естеството си е еднократно (плащане на цена, връщане на заем), респективно при уговорката плащането да се извършва на вноски с различни падежи, не се касае за периодични плащания."

"Задължението продължава да бъде само едно и крайният срок за погасяването му е падежът на последната разсрочена вноска или моментът, в който е обявена предсрочната изискуемост. Поради липса на самостоятелно основание за плащане на отделните вноски, техният падеж е ирелевантен за приложението на чл. 147, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите", се казва още в тълкувателното решение.

Според съда, ако 6-месечният срок се прилагаше за всяка разсрочена вноска поотделно, можеше да се стигне до ситуация, в която поръчителят ще отговаря при по-облекчени условия или в по-малък обем от главния длъжник, без това да е уговорено в договора за поръчителство. Ако се приеме, че шестмесечният срок за предявяване на иска против главния длъжник тече от падежа на всяка погасителна вноска и че кредиторът е длъжен да води отделен иск срещу длъжника за всяка вноска, поръчителството би се обезсмислило, твърди още ВКС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #4

    Решението ми изглежда абсурдно, защото обезсмисля съществуването на този 6 месечен срок. Би трябвало Народното събрание да разгледа въпроса и да промени тази ситуация с изрично посочване, в закона, на това от кой точно момент тече въпросния срок. За да няма "'фатки"/"вратички"/тълкувания.

  2. The Rock
    #3
    Отговор на коментар #1

    Махай се като не ти харесва!

  3. Коментарът е изтрит в 19:33 на 24 януари 2022 от автора.
    #2
  4. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Жалка територия, лобистки закони! Банките у нас имат повече права от ЕС и САЩ! Закона за защита на потребителите не важи за тях! Банките са мафия в мафиите, държава в държавата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.