Български банки, в които са депозирани средства на бюджетни организации, ще могат да вземат като обезпечение по депозираните средства облигации от емитирания от Дойче банк дълг на българското правителство.
Така придобитите облигациите ще служат за обезпечение на депозираните бюджетни средства наравно с българските държавни ценни книжа, както е разписано в момента в Закона за публичните финанси (чл. 151 от закона).
Новата възможност е създадена с допълнителен текст - чл. 96, в проектозакона за държавния бюджет, изготвен между първо и второ четене от депутатите Йордан Цонев (ДПС) и Румен Гечев (БСП) и одобрен от комисията по бюджет и финанси в сряда. Часове по-късно в пленарната зала депутатите се опитаха да приемат текстове от проектобюджета, но пак се препънаха в безкрайни уточнявания и прегласувания и изслушаха дълго оспорвания текст за облагането с такса на приходите от възобновяеми енергийни източници.
За създаването на допълнителния член правителството в сряда одобри споразумение за учредяване на залози между България като кредитополучател и Дойче банк като регистратор, "регламентиращи създаването на обезпечение по отношение на договорите за прехвърляеми заеми с фиксирани лихвени проценти с падеж 2020, 2023 и 2028 г.". Накратко договорите за емитиране на дълг бяха подписани на 4 ноември т. г. след разрешението на парламента и според тях България може да емитира външен дълг до 360 млн. евро.
Веднага след одобряване на споразумението от кабинета депутатите Цонев и Гечев внесоха допълнителния член в проектозакона за бюджета. Той е в същия дух - наличните средства по сметките на бюджетните организации може да се обезпечат от банките с вземания по дълга на България, поет с ратифицирани договори между страната и Дойче банк.
Според депутати предложението разширява възможностите на банките да обезпечават депозираните при тях средства и с други ценни книжа извън емитираните на вътрешния пазар. Други техни колеги изразиха недоумение защо е трябвало така на пожар да се вкарва този текст в проектозакона за бюджета.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
До №2 Не е ли обратното: Депозитът вместо в пари се изплаща в ДЦК? Нищо не разбирам, но така ми се струва.
Do #1 Всъщност, банката предоставя обезпечение (държавни ценни книжа) за държаните при нея от държавни структури депозити. Сега разширяват кръга на приемливите за целта ценни книжа.
Недоумявам: като на нефинансист граматично ми звучи, че банката хем взема депозит, хем получава и обезпечение, загдето държи депозит. Явно граматичната форма оставя неясно какво именно се прави.