Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките вече ще обявяват разходите на потребителите по заемите

6 коментара
Банките вече ще обявяват разходите на потребителите по заемите
Въпреки експлозията от ипотечни и потребителски кредити през последните няколко години, мнозинството от хората, теглили заем, не знаят колко всъщност плащат на банката за тази услуга. Става въпрос не само за редовната лихва, но и за множеството месечни и еднократни такси, които реално увеличават вашите разходи по заема.

Разликата понякога е съществена. Ако сте теглили 5-годишен заем за 5000 лв. с редовна лихва от 8.88% например, добавянето на няколко такси (55лв. за кандидатстване, 1% такса обработка и 0.25% годишна такса управление) ще увеличи реалната ви лихва на 10.46%.

В същото време, същият заем с редовна лихва 9%, но с по-малки такси (20лв. за кандидатстване и 0.25% годишна такса управление) ще ви излезе по-евтино – 9.78%, и ще ви спести 67.51 лв. за срока на заема.

Досега потребителите нямаха как да сравняват различните оферти за кредит, което би им помогнало да изберат по-добрия банков продукт. Но това ще се промени с влизането в сила на Закона за потребителско кредитиране, който ще задължвава банките да предоставят на потребителите изчислението на годишния процент на разходите (ГПР), превод на английското Annual Percentage Rate (APR). А самият закон е почти огледален превод на Европейската Директива за потребителско кредитиране (87/102/EEC).

ГПР (или APR)  представлява общия разход на кредита за потребителя, изразен като годишен процент от сумата на отпуснатия и редовно обслужван кредит. При изчисляване му се включват всички задължителни такси за сметка на клиента, свързани с отпускането на кредита (такса разглеждане на документите, комисионна за обработка, годишни или месечни такси и т.н.).

В таблицата по-долу са поместени примерните изчисления на ГПР според параметрите на 3 потребителски кредита. Както се вижда тези 3 кредита са толкова различни откъм такси и промоции, че много трудно могат да бъдат сравнени без помощта на ГПР:

Изчисление на ГПР за потребителски кредит без поръчители

Заем 1Заем 2Заем 3
Главница5000 лв5000 лв5000 лв
Срок5 г5 г5 г
Промоционална лихва Няма6%4%
Пром. периодНяма12 месеца12 месеца
Редовна лихва8.88%11%12.50%
Такса обработка1%1%2%
Такса кандидатстване55 лева20 леваНяма
Годишна такса управление0.25%НямаНяма
Месечна такса обслужванеНяма1 левНяма
Резултати
ГПР10.46%10.60%10.62%
Месечна вноска103.50

96.66/106.38

92.08/108.40

Общо лихви1210.051266.20 1308.16
Общо такси и ком132.20130100
Общо изплатени6342.256396.206408.16

При изчисляването на годишния процент на разходите по заемите се използва финансовия принцип на сегашната стойност на бъдещи парични потоци – т.е. парите, изплатени по-късно, имат съответно по-малка тежест в ГПР.

Важно е при избор на потребителски кредит да се спазват няколко принципа, свързани с условията, таксите и комисионните и срока за погасяване на заема.

Винаги сравнявайте ГПР на заеми с еднакви условия т.е. еднакви сума, валута и срок на погасяване, без гратисен период и т.н. Иначе ще сравнявате круши и портокали, т.е. кредити с различни условия.

Отчитайте таксите и комисионните, които произтичат задължително за вас във връзка с ползване на кредита – примерно такса за оценка на имот, застраховка имот (ако е за ваша сметка) и други.  Обръщайте всички такси във валутата на кредита.

ГПР, който банките ще декларират според новия закон ще се изчислява при допускане, че заема се обслужва редовно и без предсрочно погасяване. Ако възнамерявате да погасите заема предсрочно, то е необходимо да се направи различно изчисление на ГПР, в което се включва и таксата за предсрочно погасяване.

Изчисляването на ГПР за ипотечни и жилищни кредити е подобно, но трябва да се има предвид, че поради дългосрочния характер на този тип кредити трябва да се отчитат много други условия – тенденциите на лихвените равнища, очаквана инфлация и много други, така че ГПР не е абсолютен критерий, а само един признаците за сравняване.

* Авторът е изпълнителен директор на http://www.moitepari.bg/

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Yankee Doodle
    #7

    основния бизнес на банките е да заблуждават и мамят клиентине си.Каква е тази "такса обработка"?

  2. klient
    #5

    Ima li niakoi da obiasni kato se pogasiava predsro4no kredit zashto ti se na4islqva nakazatelna lihva? Nima bankata ne si polu4ava vednaga parite i moze da gi dade na drug kato kredit? A to kakvo stava? Bankata si vzima parite, dava gi na drug kato kredit za lihva a teb ti na4islqva nak lihva. T.e. 2 lihvi na edni pari. Tova e lihvarstvo.

  3. kosio
    #4

    lihvarstvoto e osnovna dejnost na kredintnite banki :-)za bankata e po-izgodno parite da stoqt v teb i ti da si plashtash lihvite.a, "nakazatelnata" lihva e v syshtnost naj-obiknovena "promocialna" (po-niska ~ 2 pyti) lihva za tova, che si vyrnal parite po-rano.t.e. - stimuliran si da gi vyrnesh po-rano.

  4. chovek bez zaemi
    #3

    Браво, понякога има нужда да прочетеш нещо, от което личи, че има грижа за твоите пари.

  5. gaia
    #2

    super si malkia obichame te niamam vreme sthe se obadia

  6. chovek bez zaemi
    #1

    Браво, понякога има нужда да прочетеш нещо, от което личи, че има грижа за твоите пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.