Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките задължени да приемат предсрочно погасяване на потребителски кредити

3 коментара

Финансовите институции няма да могат да отказват предсрочното погасяване на потребителски кредити, ако кредитополучателят пожелае да извърши това. Тази разпоредба е записана в Закона за потребителския кредит, който бе приет окончателно на второ четене от парламента в четвъртък. Законът не се отнася до ипотечни кредити, както и за такива, които са под 400 и над 40 хил. лв. Разпоредбите му не засягат и кредити, които по договор трябва да се изплатят до три месеца или на четири вноски в рамките на една година.

И в момента може да се прави предсрочно погасяване на кредита, но практиката в повечето банки е това да става, след като е погасена поне половината от дължимата сума и е минал не по-малко от половината срок за погасяване, записан в договора.

Ако кредитът ще се погасява предсрочно, това ще става при намаляване на лихвата и на разходите за остатъка от главницата, който се погасява. В този случай дължимите от потребителя разходи, предвидени в договора за потребителски кредит, не могат да надвишават тримесечния еквивалент на годишния процент на разходите по потребителския кредит върху остатъка от кредита, прие парламентът.

За нарушение на тези разпоредби на виновните лица ще се налага глоба от 1000 до 3000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция от 2000 до 6000 лв.

Новоприетият закон предвижда още кредиторът да уведомява задължително потребителя за всички условия на потребителския кредит преди сключването на договора. Потребителят не е задължен да извършва каквито и да са плащания, включително на лихви, такси, комисиони или други разходи, които не са включени в условията на договора.

Комисията за защита на потребителите и сдруженията на потребителите ще могат да предявяват колективни искове за преустановяване или за забрана на действия или търговски практики, които са в нарушение на интересите на потребителите, и да предявяват искове за обезщетение.

Когато потребителят забави дължимите от него плащания по кредита, изискваното обезщетение за забавяне не може да надвишава законната лихва, е записано още в закона. Предвижда се кредиторът да не може да откаже да приеме частично плащане на потребителски кредит.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. craghack
    #4

    да има защита за потребителите. Дано само да не я окепазят така, че да не е реално използваема.

  2. коко
    #2

    закона е доста добър за потребителите но дали банките ще го спазват.

  3. ros
    #1

    Къде може да се види текста ?От коментара се разбира, че не важи за ипотечните кредити - А ЗАЩО ?Нали след като КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛЯТ погаси предсрочно ипотечния си кредит, С ТОВА ОСИГУРЯВА НА БАНКАТА ПАРИ, ОТ КОИТО ТЯ МОЖЕ ДА ПЕЧЕЛИ ? А АКО БАНКАТА НАЧИСЛИ ЛИХВИ И ЗА НЕИЗПОЛЗВАНИЯ ПЕРИОД, ТАКСА ЗА ОБСЛУЖВАНЕ ЗА НЕИЗПОЛЗВАНИЯ ПЕРИОД И КАТО КАПАК-НАКАЗАТЕЛНА ТАКСА ЗА ПРЕДСРОЧНОТО ПОГАСЯВАНЕ, която никак не е малка (и е няколко % от отпуснатия кредит)се получава, че БАНКАТА ЩЕ ПОЛУЧИ НЕЩО НЕДЪЛЖИМО, В

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.