Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Барозу: На 16 май ще има решение за България и Румъния

112 коментара
Барозу: На 16 май ще има решение за България и Румъния

На 16 май ще има решение за България и Румъния, заяви във вторник председателят на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Дурау Барозу, цитиран от кореспондент на БТА. Това стана на дебатите "Бъдещето на Европа" в Европарламента в Брюксел. Барозу разясни позицията на Европейската комисия в отговор на немския депутат Щайнблок, който попита дали липсата на препоръки в очаквания доклад на еврокомисаря по разширението Оли Рен, както се говори, и отлагането на решението за юни или дори за есента, няма да постави националните парламенти в сложно положение във връзка с ратифицирането на договора за присъединяването на двете държави

"По отношение на Румъния и България трябва да бъдем ясни и откровени, защото има различни слухове и спекулации. Европейската комисия със сигурност ще вземе решение за тях на 16 май”, каза Барозу. “Аз не бих могъл да обявя какво ще бъде то, защото това е решение на Комисията, но теоретично има три възможности:

   - да, на 2007 г., без всякакви други условия;

   - да, на 2007 г., но трябва да направите това, това и това.

   - не, не сте готови и нека да изчакаме”, обясни Барозу и допълни, че въпреки че има няколко възможности, Комисията няма намерение да отлага вземането на решение за България и Румъния.

“Използвам възможността да препоръчам, ако искат моя съвет, на парламентите, които са в процес на ратифициране на договора за присъединяване на България и Румъния, да продължат с процеса на ратификация”, каза още председателят на ЕК.

Изявлението на Барозу засили неизвестността дни преди комисарят по разширяването Оли Рен да представи доклада за подготовката на двете страни на пленарно заседание пред Европарламента в Страсбург, посочи Франс прес, цитиран от БТА.

Еврокомисарят по медиите: “Докладът ще е много остър”

От своя страна еврокомисарката по информационното общество и медиите Вивиан Рединг предупреди в Мадрид, че докладът, който Европейската комисия ще представи на 16 май за интеграцията на Румъния и България, ще е много остър, предаде Франс прес.

Еврокомисарят по разширяването Оли Рен "не е много доволен". Докладът, който той ще представи на 16 май за напредъка на двете страни, ще е много остър и няма "да бъде поръсен с розова вода", каза Рединг на пресконференция.

Междувременно българският външен министър Ивайло Калфин заяви в Латвия, където е на официално посещение, че предстоящият мониторингов доклад на Европейската комисия няма да е приятен за България, но отлагане на членството ни е малко вероятно.

Калфин също така призна, че има натиск над Европейската комисия да забави до есента решението си за присъединяването на България. В момента България прави всичко възможно, за да получи датата 1 януари 2007 г., допълни той.

Очаква се оценката за Румъния по глава “Правосъдие и вътрешен ред” да е далеч по-позитивна, каза още българският външен министър, но добави, че въпросът не е да се разделят двете страни.

През целия ден от Брюксел продължиха да пристигат сигнали, че препоръката за членство на България и Румъния или на една от двете страни от 1 януари 2007 г. може да бъде отложена с няколко месеца. Тази перспектива е все по-вероятна, предаде във вторник Ройтерс. Високопоставен източник от ЕК е заявил пред агенцията, че така ще се даде време на двете страни или на една от тях да се подготвят по-добре, преди да бъде направена препоръката.

Тази новина, която се тиражира вече втори ден, не предизвика голям шум в Румъния, където вниманието е фокусирано върху здравословните проблеми на президента Траян Бъсеску. В понеделник вечерта той замина по спешност във Виена, където тази сутрин му е направена операция от дискова херния. Той трябва да остане една седмица в болница.

В разговор с чужди журналисти Станишев предупреди ЕС да не унижава България. “Това ще бъде грешка. Ние не сме европейци втора класа. Не се опитвайте да ни унижавате”, каза Станишев, цитиран от Асошиейтед прес.

България не може да навакса изоставането до 1 януари 2007

В същото време германският вестник “Ханделсблат” цитира заключения на експерти от международната организация "Трансперънси интернешънъл", според които България не може да навакса изоставането си в борбата срещу корупцията преди предвиденото за 1 януари 2007 г. членство в ЕС.

Независимата организация, която се бори срещу корупцията в световен мащаб, по този начин подкрепя мненията на германски експерти, разкритикували някои съществени слабости в дейността на полицията и съдебната система на страната, пише вестникът, цитиран от радио Дойче веле.

Еврокомисията сега търси и пътища, за да спаси навременното влизане на България в ЕС, например чрез налагането на стриктни условия.

Вестникът напомня, че при последното си посещение в София еврокомисарят по разширението Оли Рен е поставил на българското правителство последен срок до края на април, за да бъдат преодолени пропуските. Изданието обаче подчертава, че това не е донесло никакви конкретни резултати.

Според Кетрин Улуърд, ръководителка на програмата за Югоизточна Европа в "Трансперънси интернешънъл" и цитирана от “Ханделсблат”, българското правителство твърде късно е започнало да взима на сериозно проблемите. Макар в последно време то да е засилило борбата срещу корупцията, в световния индекс на "Трансперънси интернешънъл" това почти не е намерило отражение.

През миналата година България заемаше срамното 55-то място в класацията по корупция, наравно с Колумбия. Румъния тогава показа още по-лоши резултати и завърши 85-та. Докато експертите на "Трансперънси интернешънъл" сега обаче одобряват приемането на Румъния през 2007 г. в Европейския съюз, по отношение на България те изразяват значително по-голяма предпазливост, подчертава Улуърд.

Ако страната бъде приета в общността, съществувала голяма опасност реформаторските усилия значително да отслабнат, твърди още експертката.

Правителството в София би могло да стартира още реформи през тази година, но не остава достатъчно време те да бъдат приведени на дело. Според Улуърд съществува голяма опасност реформите да не са трайни, което можело да се превърне в проблем и за самия ЕС, тъй като от Брюксел за София текат субсидии.

До подобни заключения достигнаха германските експерти Клаус Янсен и Сузет Шустер, напомня изданието. В доклади за Европейската комисия те поставиха под въпрос професионализма на българските служби за сигурност и независимостта на правосъдието. Брюкселската институция не оспори тези оценки. Говорителка на комисаря Оли Рен заяви обаче, че експертните оценки били само суров материал.

Правителството в София отхвърли критиките и наклепа германския експерт пред комисаря по правосъдието Франко Фратини, коментира “Ханделсблат” скандала между Янсен и вътрешния министър Румен Петков.

Предпазни клаузи и допълнителен мониторинг

Оттогава насам се множат белезите за прием през 2007 г., но при строги условия. Фратини заяви, че е хубаво комисията да вземе ясно решение. Според него зелената светлина за прием през 2007 г. може да бъде допълнена с предпазни клаузи и допълнителен контрол. Възможно било обаче също България да бъде оставена да повтаря и чак през есента да бъде определена нова дата, се чува от кръговете в Брюксел.

Източноевропейската страна тогава би имала повече време за реформи, но не би могла да влезе в ЕС, както се предвиждаше първоначално, през 2007 г.

Изданието се позовава и на евродепутатката и експертка по балканските въпроси Дорис Пак, която е поддръжник на идеята България да бъде отложена за 2008 г.

За това обаче нямало мнозинство в Съвета на министрите, а отлагането с една година трябва да се вземе единодушно от всичките 25 държави членки, припомня “Ханделсблат”.

Говорителката на ЕК по разширяването Кристина Наги отказа да прави предположения за това какво ще препоръча Еврокомисията.

"Решение още не е взето. Съдебните заседатели още заседават", каза тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

112 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Потребител
    #114

    Хайде холан, нам ли? Ще ни приемат като топъл хляб! И ще питат за още....

  2. Jesse Jackson
    #113

    Тези тиквеници от Комисията с какви доходи живеят? Нека и тук дават от 2-7000 евро, да видим дали ще има корупция. Всеки човек е податлив към корупция ако доходите са му мизерни и семейството му гладува. При тези доходи в тази източна губерния, няма да се оправим никога с корупцията. Тя е характерна за абсолютно всички бедни и бедстващи държави!

  3. n/a
    #112

    да влезем в ЕС и ще направят всичко възможно това да не стане. А ако влезем, ще съботират всички инвестиции от запад и ще крадат или просто няма да усвояват парите от фондовете. Толкова е просто всичко, че няма накъде повече....

  4. СЛАДОЛЕДА
    #111

    На управляващите е ясно,та по-ясно не може и да им е,защо да влизаме като на тях и така им е добре."КУЧЕТО СИ ЛАЕ,А КЕРВАНА СИ ВЪРВИ ЛИ ВЪРВИ...."Как да не им е добре,като ВСИЧКО Е "ТЕХНО- и парите,и държавата,и ДС,и НС,и и и т.н.Е в ЕС или не все си преживяват и все на гърба на нашенския простичак НАРОДЕЦ комуто е все едно кой го "ВОДИ" и на къде.По примиренчески и прост народец никога не е имало в България,ама никога от когато свят светува.Та й "МУХОБОЙКО"-вата глава "УВРЯ" за това.

  5. Richard Nixon
    #110

    Vinagi se namirat opravdania za koruptsiyata --zaplatite bili niski, semeistvata bili gladni (na koi politsai semeistvoto e gladno??)Mitnicharite vzimat nai-golemite zaplati i sa nai-korumpirani ---sigurno zashtoto semeistvata im sa gladni!!!

  6. reakzioner
    #109

    Ne govori naizust! Moga da te uveria, 4e edana ot saznatelnite zeli, koito presledvashe koministi4eskata mafiotska shaika prez godinize e da poddarza izkustveno niski dohodi i da uveli4ava burokraziata( v momenta tia e dva pati po goliama ot 1989, makar darzavnata sobstvenost drasti4no da e namaliala) Dvete vzeti zaedno( bedni 4inovnizi) sa idealnite predpostavki za shirokomashtabna korupzia!

  7. логорей
    #108

    Никъде в Европа не "дават" пари,още по-малко от 2 до 7000 евро.Парите там се припечелват по почтен начин.Второ-корупцията общо взето не зависи от заплатите.Най-добре заплатените у нас са най-податливи на корупция.

  8. Големанов
    #107

    Те ли ще ни учат на акъл бе.Ний акъл си имаме,пари да дадат гиди чифути с чифути.

  9. кики
    #106

    Макар че българите изостават с реформите, ЕС засилва критиките защото се чуди как да спести милиарди. Беше обещал 12 милиарда, сега и 4 му се виждат много за Румъния и България. Прибавянето на кирилицата също ще коства много, затова Румъния му е по-изгодна.

  10. reakzioner
    #105

    Zavisi i oshte kak! Edin ministar polu4ava niakade okolo 1500 leva! E kak da ne e podkupen! Da ne govorim za zaplatite na edin lekar ili sadia! Problemat u nas e v goliamata razlika na dohodite, polu4avani v 4astnia sektor i darzavnata administrazia!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.