Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германски политици гневни на българското правителство

83 коментара
Германски политици гневни на българското правителство

Председателят на комисията по външни работи в Европейския парламент Елмар Брок обяви, че е крайно изненадан от реакциите на официалната власт в София спрямо критиките на евроекспертите за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешните работи. Това каза Брок пред български и немски журналисти във вторник вечерта на пресконференция, посветена на предстоящия мониторингов доклад на еврокомисаря по разширяването Оли Рен за напредъка на България в подготовката ѝ за членство в ЕС, предаде кореспондент на радио Дойче Веле.

В срещата участва и председателят на комисията за Европа в германския парламент (Бундестага) Матиас Висман. Срещата се провежда в навечерието ключово изказване на германския канцлер Ангела Меркел за политиката на Германия по отношение на европейската ѝ политика.

Франко Фратини: България и Румъния имат голям напредък в областта на правосъдието

Еврокомисарят за правосъдието, свободата и сигурността Франко Фратини заяви в сряда, че България и Румъния са отбелязали голям напредък в областта на правосъдието, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Разбира се, че двете страни имат голям напредък", отговори Фратини на въпрос за готовността на двете страни за членство в ЕС в областта на правосъдието, борбата с корупцията и организираната престъпност.

Еврокомисарят каза, че ЕС трябва да помогне на България и Румъния в консолидирането на институционалните реформи и в прилагането на приетите неотдавна закони, за да има конкретни резултати. Фратини отбеляза, че Румъния е показала много добри резултати при разследването на политици по високите етажи на властта, а в България новият главен прокурор е представил нова програма за наблюдение на политици.

Фратини не уточни дали тези реформи са достатъчни за присъединяване на двете страни към Европейския съюз на 1 януари 2007 г.

“Да подпишеш договор, парламентът ти да го ратифицира и в крайна сметка да кажеш, че приложението му ще разруши стабилността в страната – този факт ме изнервя”, каза пред журналистите Брок по повод на често повтаряната фраза от български политици, че България ще бъде изправена пред вътрешна криза, ако не влезе в ЕС през 2007 г., или влезе с предпазни клаузи.

“В един съюз ще ни бъде много трудно, ако това е аргументацията, която ще чуваме във всички случаи на неуспех. Впрочем, ако една година на отлагане ще доведе до нестабилност в страната, тогава, струва ми се ще трябва да почакаме още повече”, посочи Елмар Брок.

Той припомни, че както евентуалното отлагане на членството, така и въвеждането на предпазни клаузи е вписано в договора, който самото българско правителство е подписало.

“Настояването ни да се изпълняват договорите, така като са подписани, не означава, че сме срещу тези страни (България и Румъния – б.р.). Въвеждането на предпазни клаузи, до тригодишно наблюдение в определени области и изключването на страните от участие в общите европейски дейности в тези области не означава дискриминация или пък въвеждането на втора класа членство, а договореност, която двете страни са подписали и техните парламенти са ратифицирали. Затова не мисля, че засягаме нечия чест като казваме, че искаме да спазим договореностите”, подчерта председателят на комисията по външни работи в Европейския парламент.

По-рано тази седмица в разговор с чужди журналисти българският премиер Сергей Станишев предупреди ЕС да не унижава България. “Това ще бъде грешка. Ние не сме европейци втора класа. Не се опитвайте да ни унижавате”, призова Станишев по повод информациите, че в доклада си от 16 май Еврокомисията може да не препоръча дата за членство или че то може да бъде отложено.

Германският депутат Матиас Висман (ХДС) заяви на пресконференцията, че двамата оспорвани в България евроексперти Сюзет Шустер и Клаус Янсен са изключително сериозни. Те са автори на критичния междинен доклад по глава “Правосъдие и вътрешен ред”.

Впоследствие Клаус Янсен разкри с огорчение как в България се е сблъскал със снизходителното и дори подигравателно отношение на служители от МВР по време на неговите срещи и поиска извинение от министъра на вътрешните работи Румен Петков. Министърът изрази публично съмнения за качествата на Янсен, който работил 34 години като следовател в Германия.    

Висман обобщи смисъла на критиките на Шустер и Янсен, като каза, че те не са били насочени срещу България, а са имали за цел да поставят въпроса - “Правите ли достатъчно за приемането на европейското законодателство”.

Най-важното, според Брок, е да се покаже, че приетите с огромно закъснение законодателни промени се прилагат и на практика. “Естествено, не може да се очаква, че това ще бъде на сто процента, пред вид и на малкото време, оставащо до края на годината, но въпросът е дали има структура, която вдъхва доверие в борбата срещу организираната престъпност и демонстрира независимостта на правосъдието и още, че прокуратурата и полицията са окуражавани да действат по този начин”, заяви Брок.

“Ако в България има, не знам точно, но 150 или 180 убийства на хора от различни престъпни групировки, а само три или четири от тях са разследвани успешно, то тогава нещо не е съвсем наред и опасенията са, че има мрежи, които достигат по всяка вероятност до държавните структури, аргументира изводите си председателят на комисията по външни работи в Европарламента.

Сравнявайки напредъка на България и Румъния, двамата германски политици  и Брок, и Висман подчертаха, че Румъния е много по-напред от България. Тъй като обаче за отлагането на българското членство с една година се изисква единодушие в Европейския съвет, до този краен вариант едва ли ще се стигне.

Очакваното отлагане на препоръката за дата на членство в майския доклад на Европейската комисия, а и евентуалното въвеждане на предпазни клаузи цели да се запази натискът за реформи спрямо двете страни, каза Висман.

 “По осъществения за няколко месеца напредък в Румъния видяхме, че много неща могат да бъдат променени. Така, че до есента и в България може да се осъществи напредък в критикуваните области”, смята той. Според него вече не става дума само за членството на България и Румъния, но и за доверието в процеса на разширяване. “Той може да бъде силно разтърсен, ако на него не се гледа сериозно, а ние имаме нужда от доверието на гражданите ни в ЕС”, обясни Матиас Висман.

Ако в майския доклад на Еврокомисията няма препоръка за датата на присъединяване на България и Румъния, Бундестагът ще отложи ратификацията на присъединителния договор на двете страни, обясни още германският депутат.

Аргументът му бе, че в коалиционния договор на германското правителство ратификацията е обвързана с препоръките на Европейската комисия за дата на членство. Там не се говори конкретно за мониторинговия доклад от май. Ето защо, според Висман, германските депутати ще приключат вече започналия процес за ратификация на присъединителния договор след следващия доклад на Европейската комисия, който се очаква да се появи през октомври. По-нататъшното отлагане на този въпрос е невъзможно, тъй като до октомври трябва да има яснота по бюджета на ЕС за догодина. Това означава, че Бундестагът ще има все пак възможност да приключи с процеса на ратификация до края на годината, т.е. в срок, ако естествено, остане датата 1 януари 2007 г.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

83 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. zzz
    #84

    Vtora klasa bi bilo kompliment za tapanari kato nas!

  2. Yankee Doodle
    #83

    лайнарите комунисти и кгбейци да помръднат малко з@дниците си, с които са затиснали всички форми на живот в страната!

  3. гуньо
    #82

    от рода на това на Сергей Станишев са абсолютно във вреда на България. Вероятно "другарят" се заблуждава, че е на партийно събрание на Н-ската ППО в качеството си на партиен секретар.

  4. !
    #81

    сметка дами и господа!За 2005г. установени 390 умишлени убийства на територията на германската държава с 80 милиона население!На територията на българската държава установени 180 умишлени убийства при 7 милиона население!Смятайте проценти и дадености ,от каквато и да е гледна точка!Всякакви сметки ,каквито и да са ,само ще покажат ,колко прави са еврокомисари и евроексперти и в какво отчаяно положение се намираме ние българите ,тук вътре!?

  5. Червен другар
    #80

    Нъцки, нЕма го. Щото може да омайва само болни мозъци на цървули, шумкари, комунисти безродници и произлезлите от тях психопати убийци - кадесари.

  6. grajdanka
    #79

    Така трябва да бъде. Защото когато има пълно толерантност към корупцията и черните джипове от страна не само на службите, но и на обикновените хора, държава просто липсва. Не може да работиш във фирма на Васил Божков и да си доволен, че имаш работа.

  7. Горански
    #78

    Да, др. Станишев, България беше част от Европа преди да дойде твоята партия на властп сомощта на съветските щикове. Вашата партия, млади другарю, откъсна България от Европа. И аз се съмнавям, че Вашата партия искрено иска, България да влезе в ЕС. Вярвмам, че Вашата партия все още слуша онова, което се казва от Москва. Вие най-малко имате право да се наричате европейци!

  8. Machiavelli
    #77

    Ako tozi prostak Rumen Petkov i sluzhitelite mu v MVR se durzhat prostashki i nadmenno s edin nemski sledovatel, mozhete da si predstavite kak biha se durzhali s edin obiknoven bulgarski grazhdanin. Kakvo po-direktno dokazatelstvo iskate za nereformiranostta na MVR.

  9. Нюрнберг
    #76

    от управлението.

  10. гербаджия
    #75

    Некви полицейчета и др. подобни ще ни се месят в вътрешните работи разбииш ли. За кви се мислат? Щат не щат ше ни приемат. И после кат дойде Народния Генерал на власт и в ОНД ше ни приемат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.