Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАТ щеше да запази обема на производство на цигари в България поне за 7 години

0 коментара

Преди да се откаже от сделката, "Бритиш Американ Тобако" е поел ангажимента да запази поне за 7 години сегашния обем на производство на цигари в България, но при свободата на собственик да слива или закрива производства във фабриките в Пловдив, София и Благоевград.

Това е една от клаузите от неподписания меморандум между бившия кандидат-купувач и Надзорния съвет на холдинга, оповестена от вицепремиера и министър на икономиката Лидия Шулева по време на дебата в парламента в четвъртък по повод провалената сделка.

Дебатът бе по инициатива на ДПС, като хората на Доган искаха той да се проведе на закрито заседание. Лявата и дясната опозиция обаче успяха да извоюват публичност и пряко излъчване на дебата.

Още в началото ДПС пряко атакува вицепремиера и министър на икономиката, публично обявявайки Шулева за основният виновник за провала на сделката. Тя пък отрече основните аргументи на ДПС през последните дни, с които те мотивираха действията си, довели до отказването на кандидат-купувача - че държавата е поела финансови гаранции за 200 млн.евро, колкото е предлаганата цена за трите фабрики, че ще замени завинаги частния с държавен монопол, както и основното: БАТ идва да купува пазар и ще закрие всички фабрики.

Основният ангажимент на БАТ в проектомеморандума е да поддържа производството на цигари в България поне на сегашното му равнище като обеми за период от 7 години. Купувачът е свободен да ръководи придобитите дружества - да ги слива, да оптимизира персонал, важно е да поддържа производството на конкурентно ниво, обясни Шулева.

На трактовката на ДПС, че 7-годишният срок означава закриване и на трите фабрики дотогава Шулева опонира с тезата, че изборът на стратегически инвеститор е основната гаранция за поддържането на едно производство. Тя напомни, че при последните разговори БАТ е поел твърд ангажимент да превърне България в стратегически център на производството си в региона.

В проекта българската държава не е поемала ангажименти да не се издават нови лицензи за производство на цигари, заяви още вицепремиерът. Тя уточни, че инвеститорът е поискал гаранция за равнопоставеност за времето до 1 януари 2007 г., която няма да е налице, ако в този период се даде лиценз на нов играч, тъй като той ще има възможност с минимални инвестиции да конкурира стратегическия купувач. Такава гаранция е депозирането на 15% от покупната цена - 30 млн.евро, в доверителна сделка.

Втората доверителна сметка - от 5% или 10 млн.евро - е за гаранция на купувача срещу скрити задължения на трите цигарени фабрики.

Тя обясни още и че цитираните от земеделския министър Мехмед Дикме финансови отговорности на Булгартабак холдинг от 200 млн.евро - колкото е цената на сделката, всъщност е прилагана при всяка сделка практика. Става въпрос за отговорността на продавача до 100 % от цената, която е получил, за нарушение на гаранции, свързани с валидността на самата сделка - право на собственост върху продаваните акции, право на продавача да прехвърли тези акции. Дори в договора изрично да не се договорят тези клаузи, обезщетение в същия размер в тези случаи се дължи по силата на българското облигационно право, по Закона за задълженията и договорите, уточни Шулева.

Вицепремиерът уточни още, че самият меморандум, който така и не бе подписан, не е приватизационен договор, а основа за по-нататъшни преговори по клаузите в договора.

На депутатите бяха представени три варианта за меморандум. Първият е бил одобрен от Надзорния съвет на Булгартабак холдинг, като впоследствие земеделският министър Дикме е оттеглил одобрението си. Вторият е бил предложен от БАТ, след като започна политическото напрежение около сделката и БСП внесе в парламента проекторешение за спирането ѝ. Третият, по думите на Шулева, е последният вариант, предложен от българска страна на БАТ.

ДПС не е виждало третия вариант, заяви в една от почивките по време на дебата лидерът на движението Ахмед Доган. След почти едногодишно отсъствие от парламента днес той отново се появи на работа в пленарната зала.

Доган определи последния вариант като "парфюмиран". Предполагам, че може би е стъкмен в последните два дни, допълни той.

Малко по-късно Шулева отрече това твърдение и заяви, че третият вариант е подготвен паралелно с втория и е изпратен на консултантите на БАТ.

Шулева уточни, че втория и третия варианти на проекто меморандума са се обсъждали на консултантско ниво и не са били разглеждани от Надзорния съвет на "Булгартабак".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.