Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бедността в Източна Европа намалява

4 коментара

Източна Европа, Русия и страните от ОНД преживяват подем. След дълги години на болезнени резки промени в икономическия растеж, повишаването на заплатите беше усетено и от най-бедните слоеве от населението. Според изследване на Световната банка бедността на населението в тези райони от 1998 година е намаляла почти двойно. Рисковете обаче остават.

По оценките на Световната банка за периода от 1998 до 2003 година над 40 млн. души в Европа и в държавите от бившия Съветски съюз са излезли над чертата на бедността. В доклада си “Растеж, бедност и неравенство” на банката, бедни все още остават 61.2 млн. души. За сравнение, бедни през 1998 година са били 102 млн. души. Причината за намаляването на бедността е, че Източна Европа заема второ място в света след Източна Азия по показатели на икономическия растеж, който е 6.5%.

Експертите от Световната банка са все по-разтревожени от факта, че в Централна и Източна Европа се създават твърде малко нови работни места, а равнището на бедността в Полша отново е започнало да се покачва.

Освен това Русия и страните от ОНД още не са преминали напълно към пазарната икономика. Отправна точка за анализа на Световната банка е големият икономически срив в региона, започнал през 1998 година след руската финансова криза. След него икономиките на страните от бившия източен блок се консолидираха и от това възраждане се облагодетелстваха най-бедните слоеве на обществото.

Ако през 1998 година средно всеки пети гражданин на огромната територия между западната граница на Полша и руското крайбрежие на Тихия океан беше принуден да живее с по-малко от два долара на ден, днес така живее всеки осми.

Броят обаче на така наречените “икономически уязвими” хора съвсем не е намалял. Тук влизат 153.3 млн. души за 2003 година (през 1998 г. – 160.7 млн.), които според оценката на Световната банка разполагат с доход, който им позволява да харчат от 2.15 до 4.30 долара на ден.

В сравнение с Африка и Латинска Америка, където индикатор на абсолютната бедност е един долар на ден на човек, в европейско-азиатския регион Световната банка анализира социалното положение въз основа на по-високи критерии, тъй като хората тук трябва да харчат повече пари за отопление.

Решаваща роля за подобряване на социалното положение на 27-те страни от региона, които са били анализирани, е изиграл икономическият растеж.

Причините обаче за този ръст в различните страни са различни. На руската икономика е помогнало голямото обезценяване на рублата. “Оттогава всички страни от ОНД са теглени напред, като от своеобразен локомотив”, каза вицепрезидентът на Световната банка Шигео Кацу в интервю за вестник “Зюддойче Цайтунг”. Растящите цени на петрола допълнително предоставят на Москва голямо пространство за разпределение на доходите.

Що се отнася до осемте централно и източноевропейски страни, там влизането в ЕС е довело до важни реформи и е привлякло чуждестранни инвестиции. А в Югоизточна Европа положението се е подобрило след края на войната в Западните Балкани, който е отворил пътя за нарастване на благополучието.

В осемте нови членки на ЕС политиците биха могли да правят повече за увеличаване на социалния ръст. Шигео дава за пример Полша, където недостатъчното реформиране на пазара на труда, слабата инфраструктура и голямата пропаст между столицата и източните райони са довели до икономически растеж, но без увеличаване на заетостта на населението.

В краткосрочен план Световната банка вижда положителна картина на по-нататъшното развитие на региона. До 2007 година броят на бедните в него ще намалее до 40 млн. души.

Съществуващият стабилен ръст е недостатъчен, за да могат страните от ОНД, например, да достигнат набелязаната до 2015 година цел - да намалят двойно  бедното население в сравнение с 1990 година. Населението в Централна Азия, разпростряно върху обширни територии, няма достъп до образование и медицинско обслужване. Правителствата трябва да положат специални усилия за борба с нарастващата детска смъртност и СПИН.

В страните от ОНД и в новите членки на ЕС съществува заплаха от нарастване на неравенството. На първо място е възможно да се увеличи разликата в стандарта на живот между града и селото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. А
    #4

    Браво. Имало мислещи хора все пак. Съвършено съгласен.С какво се занимаваш, ако не е тайна.

  2. minavascht
    #3

    само една случка:преди 1 година, в Германия. На позната от Нова Зеландия (новозеландски гражданин) й беше необходима немска виза за известен период. Разговор м/у служителките от службата, която издава визите - в Берлин: "Нова зеландия от Европейският съюз ли беше? - Ами не знам, трябва да проверим"

  3. Космополит
    #2

    Идеята за обединена Европа не идва от де Гол. В съвременния си вариант и политическа рамка тя има други бащи - Шуман, Моне и т.н. Исторически корените й са в Свещената римска империя, Еразъм и т.н., но стига просветителска дейност. Не виждам основание в тезата, че има подмчна на оригиналната идея за Европа с глобализцията. Най-малкото защото глобализацията не е идея, която се приема или отхвърля от "народите", а обективен процес. Въпросът е в адаптацията на отделните "народи" към него. Кофи Анан

  4. българин
    #1

    Историята на ОЕ започва с ген.Де Гол в края на II-та Световна война. Идеята е Европа с поделени суровини и пазари да е Европа без войни. Някой да е чувал за това начало?? Естествено НЕ. А защо? Защото идеята е подменена с друга - тази за глобализацията.Тази идея е създадена от богатите за богатите, но забележете със съгласието на бедните Как става това не е важно, важното е , че след оформянето на този грандиозен проект народите изведнаж сазаха НЕ на ОЕ конституцията. И така имотната разликата е планирано да се увеличава и богатите да стават по - богати а бедните да платят това. Това е истината другото е социална психология / или по-точно, психология на тълпата /

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.