Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Белгия иска да се изяснят основните правила за разширяването на ЕС

0 коментара


11 юли 2001
Белгийският министър на външните работи Луи Мишел призова държавите кандидатки да приемат правните норми на ЕС, съобщава АФП. "Съществуват правила и те трябва да се спазват. Ако не сме достатъчно взискателни, ще застрашим бъдещето на ЕС. Съюзът трябва да може да функционира еднакво както с 15, така и с 25 членки", подчерта белгийският министър. Той добави, че напълно подкрепя разширяването на Евросъюза, но добре извършеното разширяване.

Луи Мишел заяви, че неговата страна, която пое на 1 юли председателството на ЕС, ще продължи да работи за разширяване на съюза, въпреки съпротивата на Ирландия. Ние сме твърдо за разширяване на ЕС, каза Мишел пред журналисти след среща във Виена с австрийския си колега Бенита Фереро-Валднер, предаде Асошиейтед прес. Белгийският министър на външните работи обеща да продължи работата, извършена от Швеция, която бе председател на ЕС през първите шест месеца от годината.

Той бе помолен да коментира призива на крайнодясната Австрийска партия на свободата за референдум, чрез който австрийците да заявят дали искат приемане на нови членове в ЕС. Белгийският министър отговори, че привържениците на разширяването трябва да поемат инициативата и да обяснят на хората предимствата, които ще им даде един по-голям блок. Белгийският външен министър каза, че според него следващата междуправителствена конференция на ЕС, планирана за 2004 г., трябва да се състои по-рано, за да се изяснят основните правила за разширяването.

Луи Мишел заяви също, че по време на белгийското председателство ще се преговаря по трудни въпроси като транспорта, енергетиката, правосъдието и вътрешните работи на държавите кандидатки. Според него напредването в преговорите ще зависи изцяло от кандидатките и от това дали те успяват да приемат правните норми на ЕС.

От своя страна европейският комисар по разширяването Гюнтер Ферхойген заяви, че държавите кандидатки, които все още се противопоставят на позицията на ЕС за свободното движение на работна ръка след присъединяването им, ще приемат условията на 15-те до края на годината. Петнайсетте приеха в края на май предложението на Еврокомисията, което предвижда въвеждането на 7-годишен преходен период за свободното движение на работна ръка в съюза след разширяването му на Изток. Полша, Словения, Чехия, Естония и Литва още не са приели решението на съюза за преходния период.

В изказване пред европейския парламент Гюнтер Ферхойген увери, че перспективите във финансовата сфера до 2006 г. ще позволят приемането на най-много 10 нови членки при първото разширяване. Според него това не означава, че непременно ще бъдат приети 10 държави. Ферхойген смята, че няма да бъде възможно от финансова гледна точка да бъдат приети накуп 12 държави, включително България и Румъния.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.