Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Белград доставя на САЩ секретна информация за армията на Саддам

0 коментара

Сръбските власти са предоставили на САЩ секретна информация от времето на Милошевич относно режима на Садам Хюсеин като доказателство за готовността на балканската страна да съдейства на американската инициатива за борба с тероризма, твърдят военни източници от югославската столица.

Това е станало след като в. "Съндей Таймс" писа в началото на този месец, че Белград продължава да сътрудничи на режима в Багдад.

Сръбските власти веднага отрекоха обвиненията. Опасенията, че тези твърдения все пак ще подкопаят переспективите за страната за присъединяване към програмата Партньорство за мир на НАТО, накараха сръбските власти да предоставят на САЩ секретна информация, разкриваща подробности за югославското военно сътрудничество с Ирак през последните две десетилетия.

Политически източник, приближен до югославското правителство заяви пред Института за изследване на мира и войната, че Вашингтон е бил много сериозно разтревожен от публикацията в "Съндей таймс" и е изискал обяснение. Властите гарантираха, че нито са въоръжавали, нито са съветвали Ирак.

Решението да се даде достъп до целия архив на федералното военно разузнаване на представители на САЩ е предхождано от предишно сътрудничество, започнало веднага след 11 септември, когато Сърбия предоставя важни подробности за иракската оръжейно програма, твърди виш югославски офицер, пожелал ананомност.

"Белград вече достави подробности относно иракската система за цялостна противовъздушна защита, комунникационната система, която свързва главното командване с оперативните единици, чертежи на бетонни бункери подземни съоръжения, както и подробности относно ключовия иракски управленчески персонал.", казва източникът.

Политическият източник твърди, че въпреки удовлетворението на САЩ от отзивчивостта на Белград, се опасява от съобщенията на ЕСФОР по-рано този месец, че босненско-сръбскатата отбранителна компания "Авиационен институт Орел" в гр. Биелина е подозирана, че е подпомагала ремонта на иракски самолети руско производство.

Предположенията се затвърдиха след информацията на в. "Съндей Таймс", че няколко югославски офицери и понастоящем подпомагат Ирак в организирането на противовъздушната отбарана на страната, съобщи политическият източник.

Институтът за изследване на войната и мира получи потвърждение от няколко международни източника, че Белград може да докаже, че няма връзки с Багдад, но пък не може да изключи вероятността частни оръжейни търговци да доставят оръжие на Ирак.

Сътрудничеството между Белград и Багдад започва в началота на 70-те години, когато групи от иракски и сръбски военни експерти посещават двете страни. Но в действителност избухването на войната между Ирак и Иран през 1980г. дава началото на истинското сътрудничество. Югославия изгражда в Ирак десетки бетонни укрепени самолетни хангари, военни летища и подземни командни пунктове. Освен това Белград осигурява технология за масово производство на всякакъв калибър амуниции и ракети за многоцевни пускови установки, а иракските самолети и оръжия са ремонтирани в югославски военни технически институти.

През 90-те години са наложени санкции и на двете държави, които налагат преустановяване на официалните военни взаимоотношения, но черният пазар процъфтява и търговци на оръжие, осъщесвявават контрабанда на жизнениважни резервни части за иракската армия и въздушните сили.

В момента Югославия се опитва не само да преустанови военните си връзки с Ирак, но и се надява , че ще успее да засили шансовете си за присъединяване към програмата Партньорство за мир на НАТО.

Две години след падането на Милошевич, вътрешните политически проблеми, както и неразрешимите казуси, като взаимоотношенията между Сърбия и Черна гора, сътрудничеството с Хагския трибунал, забавиха югославиското участие в инициативата на Алианса, чиито членове вече са Хърватия, Македония, Словения и Албания.

Настоящият шеф на югоармията генерал Бранко Кърга посети неофициално Пентагона и Америконския държавен департамент през септември, за да обсъдят непреодолените все още препятствия пред югославското участие в програмата.

-------------

*- Александър Радич е анализатор по отбраната в белградската новинарска агенция ВИП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.