Без изненада Юсеин Болт спечели световната титла на 100 метра

Този път нямаше изненада и Юсеин Болт спечели втора световна титла в спринта на 100 метра в Москва и общо шеста в кариерата с опция да прибави още две до края на първенството.

Преди две години на световното първенство в Дегу, Болт направи фаул старт и "подари" титлата на съотборника си от Ямайка Йохан Блейк, който пропуска този шампионат заради контузия.

За финалното бягане светкавицата успя да понапълни огромния стадион "Лужники" в руската столица, който през първите два дни на шампионата беше полупразен.

Дъждът, който се сипеше по време на финала, попречи на Болт да даде още по-добро време от 9.77 секунди, но се видя, че в някои от следващите стартове от Диамантената лига спринтьорът от Ямайка е готов и за по-добър резултат.

Втори след Болт остана американецът Джъстин Гатлин с 9.85 секунди. Това е безспорен успех за Гатлин, който беше равностоен до 50 метър на Болт.

Местата от трето до шесто отидоха за останалите трима представители на Ямайка – Неста Картър, Кемар Бейли-Кол и Ник Ашмеди, като времената им бяха под майсторските 10 секунди.

Така в щафетата 4 по 100 метра извънземният отбор на Ямайка, при хубаво време, може  да подобри собствения си световен рекорд.

Седми се нареди единственият бял във финала Кристоф Льометър. Французинът фиксира 10.06 секунди във финалното бягане и остави след себе си британската надежда Джеймс Дасолу, който постигна 10.21 секунди.

Още пет комплект медали бяха разиграни във втория ден на световния шампионат по лека атлетика.

Безспорният лидер в мятането на диска при жените Сандра Перкович прибави към олимпийската си титла и световната. Хърватката, която триумфира във всеки старт от Диамантената лига този сезон, спечели златото с резултат 67.99 метра.

Американката Бритни Рийз в дългия скок пък взе трета поредна титла, като този път ѝ бяха достатъчни 7.01 метра.

Без изненада премина и бягането на 10 000 метра жени, където след отсъствие триумфално се завърна Тирунеш Дибаба, която спечели титлата с време 30:43.35 минути.

Победител в десетобоя е американецът Аштън Итън с 8809 точки.

Александър Иванов от Русия спечели титлата на 20 км спортно ходене с време 1:20:58 час.