Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без нулева ставка за данък печалба догодина

0 коментара

Вицепремиерът Николай Василев потвърди, че за догодина отпада възможността за нулева ставка за данък печалба при реинвестиране. От Международния валутен фонд са представили няколко страници с аргументи, които напълно изключвали вероятността за въвеждането на нулевата ставка, обясни Василев пред парламентарната комисия по икономическа политика.

Вчера председателят на парламента Огнян Герджиков за първи път официално обяви, че една от основните предизборни икономически мерки на НДСВ няма да се въведе от 2002 година. Нулевата ставка е нещо чудесно, но няма разчети на финансовото министерство и можем да мислим за нея евентуално от 2003 година, каза Герджиков пред бизнесмени на среща в Българската стопанска камара.

Промените в данъчните закони вече са готови, очаква се само завръщането на министъра на финансите Милен Велчев от Вашингтон, за да се внесат в правителството и оттам - в парламента, каза още Василев пред депутатите.

Вицепремиерът авансово помоли депутатите да помислят за друга възможност за насърчаване на бизнеса, имайки предвид факта, че те ще кажат последната дума по промените в данъчните закони. Василев имаше предвид намаляване на ставката на данък печалба, което се разработваше като резервен вариант при промените на Закона за корпоративното подоходно облагане. Че икономическият екип на НДСВ се е насочил в тази посока, стана ясно и от изказване на Владимир Каролев пред радио "Свободна Европа", според когото МВФ със сигурност ще се съгласи данък печалба да се намали.

В момента големите фирми плащат 20% данък печалба, а малките - 15 на сто. Намаляването на данък печалба за големите фирми с 5% от 2002 г. бе залегнало в предизборната програма на ОДС.

С МВФ било постигнато съгласие по ставките за ДОД, които щели да бъдат между 18 процента за най-ниските доходи и 29 процента - за най-високите. В момента най-ниските месечни доходи - тези между 100 и 135 лв., се облагат с 20% данък общ доход, а най-високите - над 1400 лв. месечно, с 40% данък.

От догодина срокът за връщане на ДДС ще се намали с още 1 месец - от 4 на 3 месеца, съобщи още Василев. Миналата година периодът за връщане на ДДС бе намален от 6 месеца на 4 месеца.

На срещата вчера бизнесмените настояваха пред председателя на парламента срокът за връщане на ДДС да стане 15 дни. От финансовото министерство обаче винаги са опонирали, че докато не се автоматизира напълно работата на данъчната администрация, е рисковано рязкото намаление на срока за връщане на данъчния кредит заради множеството опити за измама и източване на пари от бюджета точно чрез ДДС.

Спорен въпрос в преговорите с фонда от промените в данъчното законодателство оставал въвеждането на ДДС за туристическите пакети, продавани в чужбина. Доводите на Николай Василев пред Джералд Шиф били, че въвеждането на данъка ще се отрази негативно на броя на туристите, които биха посетили България през следващата година. От МВФ били против изключенията за даден отрасъл и смятали, че бюджета ще получи от ДДС допълнителни 110 млн.щ.долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.