Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без пари и връзки няма грижа. Половината българи не вярват на здравната система

7 коментара
снимка БГНЕС

Над 60% от българите не вярват, че без заплащане е възможно да се получи добра здравна услуга и лечение, а други 45% са убедени, че това е възможно само ако човек има връзки в лекарските среди. Това са част от резултатите от мащабно представително проучване за общественото мнение за здравната ни система, проведено от Националния център за парламентарни изследвания.

Недоверието на българите към здравната система се запазва устойчиво през последните четири години, показват резултатите.

Половината от участниците в изследването са убедени, че няма как получат качествено здравеопазване в малък град, но проучването показва, че и половината жители на София твърдят същото.

Социологическото изследване на общественото мнение по актуални проблеми в сферата на здравеопазването е проведено в периода 15-28 септември 2023 г. по метода на полустандартизираното интервю сред над 1000 пълнолетни българи от цялата страна. То позволява засичане на резултатите с аналогично изследване от 2019 година на парламентарния център.

Въпреки запазващото се общо недоверие към здравната система, изследването показва, че макар и с малко нейният имидж в обществото се подобрява.

Едва 18% от българите твърдят, че качеството на здравната услуга в страната е добро, но преди четири години този дял е бил още по-малък - 11%. Има видимо намаляване на дела оценките, че качеството на здравеопазването е лошо – от 40% на 32.6%. Най-недоволни са хората, които са имали досег със спешната помощ и болниците.

Остава стабилен броя на хората, които смятат, че качеството е задоволително – около 45%.

Любопитното е, че мнозинството от респондентите, определящи здравното обслужване като добро, твърдят още, че качеството на медицинските услуги в България е по-високо в това в другите страни от ЕС. В тази група обаче попадат предимно хора, без преки впечатления от здравната система – младежи, които през последната година почти не са боледували.

В групата на хората, които твърдят, че качеството на българското здравеопазване е лошо, влизат именно хората, на които най-често се налага да се възползват от здравните услуги – хронично болните.

Проучването показва ясно, че ситуацията с достъпа до лекар в малките населени места се влошава. Общо 69% от хората казват, че нямат равен достъп до специалисти, а през 2019 г. те са били 63%.

Увеличение има и при тези, които посочват, че в населеното им място няма болнично заведение - от 27 на 33%.

Лични лекари обаче има регистрирани в едва 239 града и 627 села. Във всички останали 929 малки града и 3882 села, в които живеят 800 хиляди души, или 12% от населението на България, няма достъп до първична медицинска помощ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. magda.shishkova
    #7
    Отговор на коментар #4

    Вие кога сте завършили?

  2. Коментарът е изтрит в 20:31 на 4 ноември 2023 от автора.
    #6
  3. xa_poznai
    #5

    Аз бих го определил като много добро и достъпа е добър ако преглътнеш някакви суми... Никъде по света няма равен достъп макар и уж да е така... Като във всяка професия има добри лекари, които постоянно надграждат и други, които не са чували повечето от откритите болести в последните 20 години. Някои си карат по схеми от 70те други ходят на обучения и работят със съвременни техники... Като цяло съм доволен от здравеопазването, но изцяло не съм доволен от спешната помощ. Последната нито е спешна, нито

  4. Отбелязвам
    #4

    Дядо ми, баща ми и аз сме лекари. Баща ми завършва медицина през 1952 и го пращат в Бял извор, Кърджалийско, 3 години. После още 3 години в Рудозем, вече хирург. Та началника на МВР-то в Рудозем един ден му казал: "Докторе, хубав човек си - спасяваш хора - ама си интелигенция, враг на народа си ти!" Това е то комунизмът - диктатура на простотията. За 35 години не сме мръднали особено напред. Имам предвид Борисов, Радев и проруските цигани и циганки, участващи в избори.

  5. Отбелязвам
    #3

    А на минусите под написаното от мен гледам като доказателство колко съм прав. :-)))

  6. Отбелязвам
    #2

    И много е разумно здравеопазването и полицията да са в едно министерство - както е било преди окупацията през 1944. МВРНЗ - мин. на вътр. работи и нар. здраве. Логиката е ясна - както лекарите се грижат за отделния човек и обществото /при различни епидемии/, така и полицаите също. За сигурността на всеки, както и пазене на обществото от човеконенавистни идеологии /фашизъм, комунизъм, ислямизъм и пр./ и изолиране на разпространителите им в затвора. Като Мининистър на МВРНЗ задържително е лекар, за да е МВР под граждански контрол. А не като от 1944 до днес - изолирана от обществото привилегирована потомствена каста.

  7. Отбелязвам
    #1

    Това е наследството от комунизма - "Лекарите го умориха" и "Интелигенция - это говно" - Ленин. Защото дървените философи не знаят, че само за да се взаме изпита по анатомия в II курс, трябва да се научат ок. 10 000 словосъчетания на латински. След което започва изучаването на болестите и лечението им - още наколко пъти по толкова трябва да се запомни. За което трябват ум - за да се запомнят и труд - за да се научат. И умението да контактуваш с пациента и да го убедиш да следва съветите ти. Иначе всички разбират от футбол и медицина.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.