Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Билковите антиоксиданти могат да се окажат алтернатива на витамините и минералите

2 коментара
Билковите антиоксиданти могат да се окажат алтернатива  на витамините и минералите

Билковите антиоксиданти са на път да се превърнат в алтернатива на витамините и минералите. Това сочат публикуваните наскоро резултати от проучване на международен екип с участието на доц. Николай Цветков от Института по молекулярна биология към Българската академия на науките (БАН).

Изследването е публикувано през януари тази година в списание “Oxidative Medicine and Cellular Longevity“ и в него са анализирани почти 300 000 научни статии за антиоксидантите.

Екипът, ръководен от молекулярния биолог проф. Атанас Г. Атанасов от катедрата по фармакогнозия към Виенския университет, установява, че фокусът на научното внимание се е променил рязко през последните години. Докато преди 2000 г. той е бил насочен предимно върху витамините и минералите, то последните изследвания изучават ефектите на растителните антиоксиданти и използването им за борба с оксидативния стрес, който е свързан с редица заболявания.

Продуктите с растителен произход, като например куркуминът, който се съдържа в куркумата или ресвератролът от червеното вино, могат да имат огромен потенциал, приложени самостоятелно или комбинирано за профилактика и лечение на редица заболявания, включително диабет и рак, казва доц. д-р Николай Т. Цветков от секция  “Биохимична фармакология и лекарствен дизайн“.

Публикацията се радва на огромно внимание сред научната общност по света – според сайта Altmetric тя попада в топ 5% на резултатите от всички изследвания, които платформата следи.

Предстои екипът да продължи работа по стартиралия наскоро проект, финансиран от Националния фонд за научни изследвания на България (ФНИ), който ще проучва използването на нови хибридни молекули срещу невродегенеративни заболявания. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Растителните антиоксиданти работят добре в човешкия организъм само когато са приети в природния си вид. В природата растенията изработват специални вещества, които съхраняват активните субстанции, действат като стабилизатори, носители, консерванти, което подпомага и усвояването им от организма. Например: има голяма разлика дали ядете ябълка с кората, белена, пюрирана, печена или като сок. Полезните вещества са в кората, а не в семките!!! Ползата от гроздето е в кората му, а не в сока. Корените не трябва да се обработват, защото се окисляват.

  2. sdi
    #1

    Това не е професор, дори Нобелов лауреат ще е толкова дребно признание ако се докаже, че този индивид е успял да замени витамините от метаболизма ни с антиоксиданти от куркумата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.