Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бин Ладен пред международен съд?

0 коментара

Ако най-издирваният в света човек бъде заловен, международният съд може да бъде най-доброто място, където да бъде съден.

Но делото Съединените щати срещу Осама бин Ладен няма да попадне под юрисдикцията на Международния съд на ООН, тъй като той може да изслушва спорове между държави. От неговата компетентност са решаването на гранични спорове и на отдавнашния спор между Катар и Великобритания за това чии са едни острови в Персийския залив. Но той не може да съди човека, който според Съединените щати е отговорен за терористичните нападения на 11 септември, при които загинаха почти 4000 души.

"Няма ден, в който в Международния съд да не се получават писмени или устни жалби от частни лица. Колкото и да са сърцераздирателни, или добре обосновани подобни жалби, съдът не може да се занимае с тях" се посочва в уебсайта в Интернет на базирания в Хага съд, създаден през 1945 г.

В Хага е централата и на друг световноизвестен съд - Международния съд на ООН за военни престъпления в бивша Югославия, основан през 1993 г.

Тогава защо да няма един постоянно действащ, пред който да бъдат изправяни лица, обвинени в най-тежките престъпления? Засега подобен орган не съществува.

Но Международният наказателен съд, основан на конференцията в Рим през 1998 г., трябва да започне да функционира в Хага в близките години също изглежда подходящ за подобни цели.

"Международният наказателен съд ще бъде постоянен съд, който ще разследва и изправя пред правосъдието лица, а не държави, които са извършили тежки престъпления, засягащи международната общност", твърди група, лобирала за създаването му.

Тези престъпления включват геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството, включително масови убийства на цивилни.

Международният наказателен съд официално ще може да започне да действа след като 60 държави ратифицират конвенцията за неговото създаване. Досега това са направили 47 страни, между които не са Съединените щати, които се опасяват, че американски граждани също могат да бъдат изправяни пред такъв съд. Има обаче една неочаквана пречка. Международният наказателен съд ще може да се занимава само с престъпления, извършени след като той официално започне да действа.

В съществуващото международно право няма механизми, които да решават този случай, посочва Тери Гил, преподавател по международно право в университета в Утрехт.

Въпреки че Международния съд за Югославия или подобния на него Международен съд на ООН за военни престъпления в Руанда в Аруша, Танзания, очевидно са неподходящи за Бин Ладен, експерти по правните въпроси смятат, че тези съдилища са задължителни модели, ако се следва линията на международното, а не на американско правосъдие.

Холандия има друг алтернативен модел: Шотландският съд, специално създаден в тази неутрална трета държава, за да съди двама либийци за бомбения атентат на борда на самолет на ПанАм над Локърби през 1988 г. Това също може да бъде решение, например, ако Бин Ладен избяга от Афганистан в друга арабска държава, която не желае да го предаде на Съединените щати. Но според експерти това няма да се хареса на американците, които искат самите те да го съдят.

Много експрети по въпросите на международното право смятат, че специален съд, подобен на този за бивша Югославия, е най-доброто решение на проблема. Но те се съмняват, че САЩ ще го приемат. Президентът Буш обеща да накаже виновните за нападенията от 11 септември, а вицепрезидентът Дик Чейни заяви в неделя, че ако Бин Ладен бъде заловен от Съединените щати, той най-вероятно ще бъде изправен пред военен трибунал.

"Не мога да си представя Съединените щати да се задоволят с друго освен с американски съд", твърди професор Робърт Блек от университета в Единбург."Те ще кажат, че това е престъпление, извършено на американска земя, така че съдебният процес трябва да е в САЩ. Те няма да приемат друго решение."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.