Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Битката за Черно море и отсъствието на България

19 коментара
Битката за Черно море и отсъствието на България

"Военна зона", "Влизането строго забранено", "Снимането забранено" - това са само част от надписите пред огромните военни обекти на румънска земя, които започват буквално от границата с България, разказва специалният пратеник на БГНЕС.


Първото сериозно военноморско присъствие се забелязва на само няколко километра от ГКПП Дуранкулак - Вама веке. Десетина фрегати от двете страни на моста и огромен военен кораб са част от постоянното присъствие във Вама веке, което в превод от румънски означава "старата митница". Районът е опасан от огромна военна зона, която се охранява и се наблюдава от въоръжени офицери.

Битката за контрола на Черно море става все по-ожесточена и видима. Бъдещето му изцяло зависи от съдбата на войната в Украйна. Сваленият американски дрон за наблюдение близо до Крим от страна на руски изтребил в началото на този месец само потвърждава огромното напрежение, но и значението на Черно море. Битката между Турция и Русия за контрол на Черно море е от столетия и изгледи да спре скоро няма.

Черно море е ключово за сигурността на континента. Безпокойството на Брюксел и Вашингтон от голямото руско присъствие най-сериозно си пролича, когато през месец декември 2022 г. Комисията по външна политика на САЩ прие Закона за сигурността в Черно море, който определи региона като "арена на руска агресия".

Властите в Букурещ осъзнават рисковете от желанието на Москва да бъде изтласкано западното присъствие в Черно море и желанието на Русия да го превърне в "затворено море".

В началото на тази година - на 17-ти януари, на летището "Отопени" край Букурещ, кацна първият самолет от Системата за ранно предупреждение и контрол на въздушното пространство на НАТО (AWACS). До края на този месец в северната ни съседка ще има общо три самолета AWACS , които пристигат от постоянната си авиобаза на НАТО в Гайленкирхен, Германия. Тези действия имат за цел да укрепят отбранителната позиция на Алианса в Черноморския регион.

В началото на месец февруари, на десетина километра от българската граница, се проведе военното учение на НАТО "EAGLE ROYAL 23" на полигона "Brigadier General Ion Bungescu" в Черно море. То имаше за цел, както съобщиха от Министерството на отбраната в Букурещ, да провери оперативната съвместимост на артилерийските системи, като част от операцията на НАТО за колективна отбрана на югоизточния фланг на Алианса.

Сериозно военно присъствие има и в района на най-голямото румънско пристанище Констанца/ Кюстенджа, което е сред най-големите в Европа и е сред топ 10. Пристанището непрекъснато увеличава капацитета си и услугите, които предлага.

Голяма част от военно оборудване и техника в Румъния минава през територията на България. То пристига от пристанището в Дедеагач/ Александруполис.

Позицията на България по отношение на войната в Украйна, оборудването на българската армия и закупуването на нови въоръжения повдига много въпроси, но и тревоги за капацитета на управляващите в момента в София да разберат тежестта и дълбочината и рисковете от променящата се геополитика.

Това се забелязва дори от политическите коментатори в съседните ни страни. Миналата седмица гръцкият анализатор Ставрос Цимас написа, че "България се намира в състояние на постоянна политическа криза от 2020 г. насам". "Балканската страна изглежда дълбоко разделена между проруския и прозападния лагер", написа още той. Гърция в момента отделя близо 3.6% от БВП за отбрана. Тези дни бе взето решение Атина да закупи и нови изтребители F-35.

В същото време, друга страна член на НАТО и съсед на България, Турция на 18 март започна производството на собствен изтребител от пето поколение. "Този ден може да се окаже исторически за Турция и вероятно за световната история на изтребителите, след като разработеният и произведен в Турция изтребител от пето поколение TF-X National Combat Aircraft (MMU) напусна хангара си", каза по този повод президентът на председателството на отбранителната промишленост на Турция (SSB) Исмаил Демир.

Разработеният от Turkish Aerospace Industries (TUSAŞ) изтребител TF-X MMU притежава технологията и характеристиките, които се срещат в бойните самолети от пето поколение. Той ще предостави възможност за стратегически атаки по цели "въздух-въздух" и "въздух-земя". Разполага с изцяло разработена в Турция инфраструктура за сигурен обмен на данни и използване на интелигентни боеприпаси. Разработеният в Турция изтребител ще замени самолетите F-16 в турските военновъздушни сили.

С TF-X MMU Турция става една от малкото държави, които разполагат с инфраструктура и технологии за производство на боен самолет от пето поколение в резултат на развитието на проекти в технологични разработки като функционалност при ниска видимост, вътрешни слотове за оръжие, висока маневреност, повишена ситуационна осведоменост и синтез на сензори, които са необходими за модерен самолет от ново поколение.

Липсата на сериозен политически/военен дебат в София за случващото се в Черно море и в Югоизточна Европа може да превърне страната ни в незначителен играч в района.

САЩ и България имат стабилно партньорство в областта на сигурността като съюзници по договор, с общ ангажимент към сигурността на Балканите, Източното Средиземноморие и Черноморския регион.

Вашингтон работи в тясно сътрудничество с България в областта на сигурността както на двустранна основа, така и чрез регионални и многонационални организации, включително Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), Европейския съюз, Евроатлантическия съвет за партньорство и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

Със закупуването на осем F-16 разходите на България за отбрана скочиха до над 3 процента от БВП през фискалната 2019 г. България участва в ръководения от САЩ проект за повишаване на осведомеността за морския домейн в Черно море (MDA) заедно с Румъния, Украйна и Грузия.

На преден план в американско-българското партньорство в областта на сигурността е американско-българското споразумение за сътрудничество в областта на отбраната от 2006 г., което дава на американската армия достъп до съвместно използване на няколко български военни съоръжения.

При сходно партньорство, съседите ни на юг и север Турция, Гърция и Румъния успешно превръщат това сътрудничество в сериозен актив за въоръжаването на собствените си армии и увеличават влиянието си в региона.

При толкова военни на ключови позиции в днешното управление на страната ни възниква въпросът, защо тези политици, дефакторизират ролята и мястото на България в региона.

По БГНЕС

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. redoven.chitatel
    #19

    С този президент - рожба на Варшавския договор: толкова! Вие, умнокрасивите, които изпадахте в екстаз под вдигнатия му юмрук и гласувахте за него, викайки "Той е нашият президент", вие ни го натресохте. Заради вас сега България ще се снишава пред Путин поне още 4 години! Следващият път направо обявете Копейкин за вашия президент!

  2. Александър Борисов
    #18
    Отговор на коментар #2

    Време е да измислиш някое друго клише! Разбрахме те. Спри,почини си!

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #17

    Е, задунайката тоже участва. Шезлонги, платноходки, едно 500,000 руZки сеструшки с имоти и РъБъ паспорти. Плюс малынафф, костя, наричан "копейкин", и рундю казачока, дето чакат с хляб, сол и пионерски връъзки.

  4. revitmail100
    #16

    Ако България и другите Черноморски страни членки на НАТО имаха силно присъствие в района нямаше да се налага САЩ да приемат закон за Черно Море. Наше задължение е да станем силни. Ако не можем тогава кой би имал причина да ни се доверява за защитата на Черноморския фронт? България е слаба икономически, с висока степен на корупция страна. Можем ли да променим това? Какво мислите?

  5. Коментарът е изтрит в 14:23 на 23 март 2023 от автора.
    #15
  6. БГаньо
    #14
    Отговор на коментар #2

    Ами много общо имат САЩ с Черно море, докато такива като нас не могат да си опазят морето от Велика Русия, както днеска я определи Медведев. А преди няколко дни имаше призиви от руска страна да се завладее Константинопол, докато турците се оправят с последиците от земетресенията... Ето докъде стигно Русия, до каква деградация! И затова не й е виновен Западът. Сами са си виновни, но на агресиите и налудничавите им амбиции трябва да се сложи край! Обаче с лодки и платноходки не става. Трябват оръжия, много оръжия, а засега такива имат основно САЩ. Сега изясни ли се въпросът или още трябва да обяснявам?

  7. обикновен
    #13

    Тулупът от Банкя е същият путлеристки под.г.ъ.з.н.и.к като пРезидента, но рашистките кукловоди са му наредили да е уж прикрит и да се прави на евроатлантик. От време на време Мутрофанова им натиска копчето да си играят на доброто и лошото ченге. Във всички случаи и двамата трябва да бъдат изправени пред Съд за национално предателство и използване на служебното си положение в полза на вражеска, терористична Русия!

  8. Отбелязвам
    #12
    Отговор на коментар #4

    Само ще добавя, че до 1989 офицерите от армията и милицията задължително членуваха в съветското БКП - след съответните клетви за вярност към СССР. Не можеше да се стане генерал без завършване на съответната военна академия в СССР. Пак с клетви за вярност и пр. И това бяха затворени за "неблагонадежни лица" системи. Днешните са наследници на бащите и дядовците си. Отдавна казвам, че след победата на Украйна тук трябва да дойдат украинци, които да разчистят всичко това.

  9. The Rock
    #11
    Отговор на коментар #9

    Бойко Борисов - комунист, русофил и мутра! Как да просперира България с такъв начело на държавата?

  10. Антон
    #10

    То си е военна тайна, ама няма да се учудя, ако нещо "противовъздушно" е насочено и срещу БГ. Като знам колко руски пръчки са се окопали у нас, знае ли човек......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.