Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Битката за “Столичното сити” предстои

59 коментара
Битката за “Столичното сити” предстои

Столичният общински съвет (СОС) ще решава съдбата на бъдещото софийско “сити” в четвъртък. Общинските съветници ще изберат по кой от двата варианта ще се развива зоната между булевардите “Тодор Александров”, “Мария Луиза”, “Александър Стамболийски”, “Христо Ботев” и улица “Пиротска”.

Автор на подробният устройствен план (ПУП) на т.нар. западно направление е арх.Тодор Тодоров, ръководител на колектива от архитектурно бюро “Ромина”.

Столичната комисия по устройство на територията одобри първия предложен вариант през ноември. Той е по-компромисен, предлага по-ниско строителство – сгради с височина до 8 етажа и само две сгради с височина 15 и 18 етажа, станали популярни като софийските небостъргачи. Те ще бъдат разположени в зоната между булевардите “Тодор Александров” и “Мария Луиза”, ул. “Пиротска” и “Женския пазар” (кв. 194 и кв.197).

Крайното решение на общинските съветници все още е под въпрос. Защото инвеститорите в бизнес имоти и най-вече в офис сгради предпочитат да се одобри вторият вариант. Той разрешава строителството на сгради до 10 етажа и предвижда изграждането на три “небостъргача” между 15 и 20 етажа, разположени в същата зона (кв.194а, кв. 197а и кв. 206 ).

Застъпници на двете идеи за развитие на централната част на столицата, излагат достатъчно силни аргументи в защита на своята позиция. Тези, които твърдят, че строителството на небостъргачи в централната софийска част е безсмислено и неприемливо, посочват факта, че този участък от градската територия е наситен с архитектурни паметници, които се излагат на голям риск. Единият терен, предвиден за строителството на високоетажната сграда, се намира в непосредствена близост до Западната порта на древна Сердика. Според специалистите сериозни проблеми за строителството на бъдещия небостъргач са недостатъчно устойчивата инфраструктура в този район, тесни улици за достъп до сградата, липса на места за паркиране и околните нискоетажни сгради в района.

Инвеститорите на пазара на бизнес имоти обаче твърдят, че София има потенциал да превърне споменатия район като бизнес център. Те твърдят, че трябва да се мисли с десетилетие напред за развитието на столицата и е добре отсега да се одобрят по-високи норми на застрояване в съответната територия. Част от общинските съветници също застъпват тезата, че е нужно София да се развива по нов тип урбанистичен модел.

В организирания от “Визар” конкурс “Първи софийски небостъргач” през ноември, при който беше посочен реален терен в този район, с голямата награда бе удостоен проектът на арх. Николай Симеонов. Той бе озаглавен "Четири сезона" и предлага сграда,  обвита изцяло в растителност, която променя естествено цветовете си съобразно сезона.

По данни на специализираната агенция за бизнес имоти “Фортон интернешънъл” средните цени на наемите на офиси по бул.”Тодор Александров” се движат между 12 и 15 евро за квадратен метър. При офиси от Клас А, които се намират около близката централа на “Булбанк” наемите могат да стигнат и до 22 евро/кв.м. Офиси, които се намират в по-отдалечената от центъра зона на “Тодор Александров” се оферират и по 9 евро за квадрат.

Цените на парцелите в зоната около “Булбанк” се предлагат средно на цени от 1300 – 1400 евро за квадратен метър. Обикновено инвеститорите търсят терени около 1000 евро/кв.м., а продавачите искат за тях 1400 евро/кв.м.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

59 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nashenetz
    #60

    Abe loshoto e che tia ot sofiska obshtina si nimat poniatie ot urban planning. Vsichki gradove koito sa napravili "bisnes tzentar" sega se chudiat kakvo da praviat s tiah zashtoto te se obezludiavat sled 6 chase i ostavat samo bezdomnitzite da se motat tam i nikoi normalen chovek pristapva tam. Ne triabva da se podavat na lobito na "Инвеститорите на пазара на бизнес имоти" zashtoto te samo se interesuvat da si prodadat neobostargachite a kakvo shte stane s grada ne im puka izobshto - nali te niama sa si pribrali parite.

  2. Rrrr
    #59

    Нечовешка идиотщина. Той и сега е кичозен, а след 10 години ще стане като паметника пред НДК.Защо го няма Мафиянски, да пусне проекта бърже?

  3. Софиянец
    #58

    и милион други проблеми.По 100 тояги на голо на архитектите и спонсорите им.

  4. хубавец
    #57

    баси кича

  5. Зона
    #56

    Нито един небостъргач не трябва да се строи в София - Земетръсна Зона, не го ли научихте??!! Общината - оставете Комисионните настрана, ами се загрижете за обикновените ниско-етажни сгради в Центъра и кой им е издавал разрешителни за промени!!!

  6. Леле
    #55

    Не дай си боже тая дивотия да я турят в София или където и да е. Тия архитекти като са с болни мозъци да си строят така собствените къщи.

  7. Пенчо Кубадински
    #54

    Какво ще кажете сега?

  8. яна
    #53

    ура, айде да бутнем най-якия квартал в софия и да направим небостъргачи и паркинги за тях. защо вместо това не реставрират многото красиви къщички точно в този квадрат и не продължат да го празвиват като туристически център с кафенета, магазини и клубове. общината и следователно софианци няма да спечелят пари от небостъргачи, ще спечелят само собствениците им, а за целта ще разрушат малкото улички по които човек може да се разходи спокойно, да пие бавно кафе и да пазарува евтино. вместо това могат

  9. нормален
    #52

    Полудяхте ли? Този проект може да бъде оценен положително единствено като дипломна работа. Как ще се поддържа тази растителност, как ще се подменя и колко ще струва това? Ще има ли хора в мрачните помещения и как те ще се чувстват? Тъпотия!

  10. нормален 2
    #51

    И къде е архитектурното творчество в този тъп проект?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.