Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бивш ортодоксален комунист и бивш терорист ще управляват Македония

0 коментара

Публикуваме със съкращения интервюто във в. “Монитор” на директора на НИМ Божидар Димитров, който е и член на президентския съвет по духовно развитие.

Въпреки тези лозунги обаче, трето място на изборите спечели именно иптарът Али Ахмети. Човек, обявен за престъпник…

Въпреки хаотичната политика, която напоследък Любчо Георгиевски водеше, той справедливо обяви, че проблемите с албанците са изкуствени, че са породени отвън и то от САЩ. И днес един бивш и то ортодоксален комунист, човек на Милошевич като Цървенковски, и един бивш терорист като Али Ахмети, ще управляват заедно Македония. Всъщност, до колко ще я управляват, никой не може да предвиди. Мисля, че поне на редица западни деятели им стана ясно, е оправяйки постюгославската каша доста неща се объркаха. Днес имаме една Босна, която е разделена на три и една от републиките практически няма връзка с останалите. Македония е разделена на Западна и останала част, а централното правителство няма никакъв контрол върху Западната част. Цялата тази каша трябва да се оправи по най-добрия начин.

При едно преразпределение на Македония очаква ли се България да получи нещо?

Не, тъй като през последните 12 години тя не е направила нищо за да засили позициите си в Македония. Днес имаме малки български ядра във всеки голям македонски град, във всяко село, но никъде хората там не се наричат българи.

Нашият цар, който все пак е бил и техен, не би ли могъл по някакъв начин да използва връзките си със Запада, за да получим част от баницата?

Той няма какво да поиска, тъй като, както казах, българите в Македония са твърде малко. Не повече от 20-30 % от населението на страната.

Т.е. няма да повтори грешката на дядо си Фердинанд?

Дори и на баща си Борис, който е влязъл в Македония, без да си осигури печеливши политически съюзници. Велики съюзници имам предвид. Аз мисля, че проблемите в страната ни, които стават от ден на ден все по-остри, включително и тези в собствената му партия, ще го принудят да обърне внимание върху вътрешнополитическите проблеми отколкото върху външнополитическите. Във външнополитически план генералните цели са ясни - НАТО и ЕС, и мисля, че максимумът, който можем да си позволим е да подобрим връзките си с Русия. А Македония очевидно ще остане за нас част от нашето минало, нищо повече.

Ако разгледаме историята през призмата на теорията на конспирацията, не е ли крайната цел на разцеплението Велика Албания със столица Скопие?

А за какво им е на Великите сили Велика Албания със столица Скопие? Доколкото имаше конспирация, тя беше за свалянето на комунистическия режим в Югославия. Сваляйки го обаче, разкъсвайки Югославия и причинявайки колкото се може повече локални конфликти и войни сега Великите сили са изправени пред картинката, която се получи. Не мисля, че в предварителния им план е било заложено да се получи точно тази картинка. Можем да кажем, че в Югозапада - Хърватска и Словения са оправени. Но всичко останало е пълен хаос - държави, държавички, територии, мандатни протекторати, макар и формално да не са обявени за такива, те на практика са. Погледнете парадокса - съществува независима държава Босна, но една част от нея - Република Сръбска на практика няма нищо общо и се ориентира към Сърбия. Имаме една Черна гора, която искаше да излезе от съюза, но сега не си го позволява, защото все пак някоя по-голяма и силна държава трябва да контролира района. Би ли могла да съществува Сърбия без излаз на море? Очевидно не. В същото време самата Сърбия формално притежава, според резолюциите на ООН, все още Косово. На практика обаче не го притежава. И никога не би могла да го притежава занапред поради етническия характер на областта. Имаме една Македония, водеща се формално унитарна държава, но на практика вече е федерална държава, т.е. едната част от нея - албанската, фактически е откъсната от другата и какво става там централното правителство не знае. Тя ще стане федерална държава, но историята учи, че нито една федерална държава, включително и Съветския съюз, и Чехословакия не оцеляха, камо ли Македония, където съществува силна етническа ненавист между християнското и албанското население. Там трябва да се вземе някакво решение - да се умиротвори районът. Аз не виждам какво друго би могло да се направи освен Западна Македония да бъде откъсната. А и защо албанците да не се съберат в една държава? Така по-лесно ще могат да бъдат контролирани от западна Европа. Още повече, че държавата Македония бе призната само от нас и от още няколко държави.

Излиза, че съществуването на държавата Македония е въпрос на време.

Да. И това го казвам не само аз, дори Джон Мънъри, бивш директор на “Мобиком” в България и Македония заяви, че страната няма ресурс да бъде независима държава и вероятно ще приключи в най-скоро време съществуването си като нечия провинция.

В какъв срок може да стане това разпадане?

Може би в рамките на следващите 2-3 години. Много македонци, с които разговарях това лято по морето, са на същото мнение. Че точно това ще се случи с родината им. За съжаление, въпреки че си дават сметка, че държавата им скоро няма да бъде жизнеспособна, повечето от тях смятат, че тя трябва да стане провинция на Югославия, дори на Гърция, но не и на България.

Да, но в същото време вие винаги сте твърдял, че страшно много македонци се борят за български паспорти…

Да, така е, но българското гражданство им трябва просто, за да се обезопасят именно сега, понеже българската общност вероятно ще бъде подгонена от Цървенковски. За да се осигурят евентуално срещу репресии. Защо да крием - също, за да могат да минават при пътувания на Запад през шенгенската бариера. Това може да стане само с български паспорт. Със сръбски и македонски не може.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.