Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бившата управа на “Топлофикация” си изми ръцете с държавата и общината

31 коментара
Бившата управа на “Топлофикация” си изми ръцете с държавата и общината

Бившият Съвет на директорите на “Топлофикация-София” прехвърли  отговорността за скандално източените над 33 млн. лв. върху акционерите му – Столична община и държавната “Булгаргаз”, които съответно държат 58,2 на сто и 41,8 процента. Преди това от Столичния общински съвет си измиха ръцете със Съвета на директорите.

Според бившия зам.-министър на енергетиката и председател на управата на “Топлофикация-София” и на “Булгаргаз” Илко Йоцев, в момента миноритарният собственик на фирмата провежда акция в услуга на “определена политическа сила” и на определен купувач за обезценка на дружеството. Това би било неминуемо след скандалите и при ускорена продажба. “Зорлем се изкарва дружеството неефективно”, допълни Йоцев на пресконференция в четвъртък.

Преди ден прокуратурата обяви, че образувано следствено дело срещу цялото ръководство на столичната топлофикация за безстопанственост и разхищения, но на този етап нито един не е подведен под отговорност.

Към момента на ареста на изпълнителния директор на “Топлофикация – София” Валентин Димитров преди близо 40 дни членове на Съвета на директорите са Георги Рогачев, Пламен Василев, Георги Ненков, Илко Йоцев и самият Валентин Димитров.

Съветът на директорите има ограничени правомощия, акционерите провеждат политиката, а на изпълнителния директор се възлага оперативното управление на дружеството, заяви бившият общински представител в ръководството на “Топлофикация-София” Пламен Василев.  Той обясни, че Общото събрание на дружеството е делегирало на бившия шеф Валентин Димитров права да подписва договори до 200 000 лв. без одобрението на Съвета на директорите.  Акционерите в лицето на държавата и общината са приемали годишните финансови отчети и са решавали важните неща в управлението.

Ръководството изолирано от решенията на акционерите?

Василев и на Йоцев обясниха, че те не са участвали в Общото събрание на акционерите, въпреки че представляват съответно общината и държавата в Съвета на директорите. Според тях на акционерните сбирки ходели други хора. От страна на тогавашното министерство на енергетиката това бил зам.-министърът Ангел Минев, а Столичният общински съвет с решение избирал кои ще са представителите на всички политически сили, които ще участват в акционерния форум.

Така Съветът на директорите бил изолиран и дори не получавал данни за констатациите в годишните финансови отчети на дружеството с техните препоръки. Как да знаем какви са представителните разходи като не сме виждали отчетите, оправдаха се двамата бивши. Те не знаели и за концертните билети. “На нас покани за спектакъла на Нешка Робева не са ни давали”, каза Илко Йоцев.

Излиза, че така описаната сложната система на управление и контрол е гарантирала максимални възможности за разхищения и злоупотреби от страна на бившия изпълнителен директор и член на управата Валентин Димитров, който успявал да разбие сумите по подписваните от него договори до разрешените 200 000 лв.

“Не може някой като пъдар да стои и да гледа какво подписва изпълнителният директор”, заяви Илко Йоцев. А Василев допълни: “Който е подписвал документи, да си носи отговорността!”

Всички сделки, които са били одобрени от управата, не нарушават закона, заяви сегашният изпълнителен директор на дружеството Георги Рогачев, който доскоро беше заместник на Валентин Димитров и също бе член на директорския съвет. Сега неговите правомощия били ограничени до подписване на договори до 20 000 лв., което според Йоцев и Василев обаче спъва оперативната работа.

Междувременно министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров поиска свикване на извънредно общо събрание на акционерите на "Топлофикация - София" на 12 септември, на което от директорския съвет да бъдат освободени Георги Рогачев и Георги Ненков.

Бившият директорски борд обаче бе категоричен, че си е вършил ефективно работата. За това говорели намалелите разходи за пренос на топлоенергията от 17,5 на сто до 14,3 процента, което за 2006 г. ще спести на столичани над 5 млн. лв. Ръководството успяло и да изкара на печалба дружеството, които преди около четири години е имало загуби от 76 млн. лв.

С 2 процента намалели плащанията по сметките

От началото на юли обаче сумите на издължените сметки за парно в столицата намалели с 2 процента заради призовете да не се плаща топлоенергията заради далаверите в дружеството, каза Георги Рогачев и посочи, че това не е в интерес на самите потребители, тъй като увеличава шансовете за несъстоятелност на “Топлофикация-София”. Миналия петък министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров допусна такъв вариант заради натрупаните дългове към “Булгаргаз”, възлизащи на 89 млн. лв.

Известни са апетитите на Овчаров за увеличение на дела на “Булгаргаз” в дружеството чрез замяна на дълг срещу акции по схемата, по която газовата компания стана собственик на частта в дружеството. Така той ще може да води продажбата на дружеството, чиято приватизационна процедура в момента се е превърнала в ябълката на раздора между столичната общинска и държавната агенции за приватизация. Столичният кмет Бойко Борисов и общинският съвет обаче не щат да дадат акциите по номиналната им стойност, а за да се реализира подобна сделка трябва решение на Столичния общински съвет (СОС). 

Именно  заради това и се прибягна до варианта с ускорената приватизация на дружеството, в която първоначално министър Румен Овчаров и председателят на СОС Владимир Кисьов се разбраха да се продава целия пакет акции. След първото заседание на работната група по приватизацията на дружеството, състояло се миналата седмица, стана ясно, че тепърва ще се решава процентът за приватизация.

Според Илко Йоцев продажбата на цялото дружество на куп се прави за определен инвеститор, но не пожела да каже кой. По думите му акционерите на дружеството първо трябва да го преструктурират, след което да приватизират първо производствените мощности, които са морално остарели и вдигат себестойността на произвежданата топло и електроенергия.  Така ако ТЕЦ-овете на дружеството се продадат на различни фирми “Топлофикация-София” като преносно предприятие ще може да избира най-изгодното предложение за цена на топлоенергията.

Спрени са договорите с фирмите за събиране на хорските дългове  

Шефът  на топлофикацията Георги Рогачев прекратил едностранно на 8 август скандалните договори с фирмите  за събиране на неплатените сметки, по които три дружества вземаха процент от приходите от платените с касите стари сметки в съответния регион, независимо дали имат принос за внасянето на тези суми. В момента разходите са силно ограничени. Гледаме бизнес програмата си да я изпълним с привлечен капитал, посочи Рогачев.

По повод искането на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров за насрочване на ново общо събрание на акционерите, за да бъде отстранен  и сегашният шеф на дружеството и член на  управата Георги Ненков, Рогачев коментира, че волята на акционерите е всичко и ако те решат да го отстранят, ще търси друга работа след 29 години служба в топлофикацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fff
    #32

    защо да се подменя държавния монополист с частен такъв?

  2. Пренаситен
    #31

    А какви коментари очаквате, уважаеми Автори? Бордовете в държавни и общински фирми са излишни, паразитни и престъпно замислени образувания, тъй като над тези фирми си има ресорни държавни и общински структури и личности.Бордовете погрешно бяха заимствани (преди около 20-на години)от чуждите западни фирми, естествено предимно частни, при които разбира се няма изрична ресорна акционерна постоянна контролна структура (каквито все още са на бюджетни издръжки в нашите министерства, общини, агенции, комисии

  3. до ПРОКУРАТУРАТА
    #30

    НЯМА САМ ДА СТОИ В АРЕСТА ДМИТРОВ И ГЕОРГИ НЕНКОВ Е ЗА ТАМ И ДА ЛЕЖИ ДОКАТО Е ЖИВ. КРЪГЪТ СТУДЕНТСКИ ГРАД СЪЩО Е МНОГО ГОЛЯМ!

  4. hahaha
    #29

    Te za kuv ... sa si vzemali debelite pari kato ne sa si izpalniavali zadaljeniata?Prosti nagli komuneta!!!VUN ot vsiaka durjavna slujba tezi kradlivi mirizlivi hieni!!!

  5. Цанко Дюстабанов
    #28

    На 20 юни т.г. е образувано следствено дело срещу Валентин Димитров.На 23 юни се провежда Общо събрание на акционерите в Топлофикация-сиреч Общината и Министерство на икономиката и енергетиката. Една от точките за разглеждане на това Общо събрание е освобождаване на стария борд и назначаване на нов. Какво е дремал Овчаров тогава? Та не е разпоредил на неговия представител как да гласува. Та се е сетил сега да предизвиква извънредно Общо събрание. И да не се прави на ни чул, ни видял. И че няма нищо

  6. TNT
    #27

    Откога пиша по форумите за кръга Студентски град. То всъщност е бивш кръг на СДС... но това поседното е само за разширяване на кръгозора

  7. TNT
    #26

    Днес сутринта по бТВ участваха част от тези хора. Не било тяхна работада участват в оперативното ръководство, нещо абсолютно вярно. Тяхно задължение било да защитават интересите на акционерите, нещо също много вярно. Ми тогава общината и булгаргаз да ги съдят... Егати тъпаците.

  8. tintiri mintiri
    #25

    Какво прави "Бачето" Ненков, не съм виждал този красавец от 1998 г.! Издигнал се, значи, а Студенстки град е най-гъсто застроеният район на София, та дори може би и преди "Лозенец"!

  9. filota
    #24

    "Съветът на директорите има ограничени правомощия, акционерите провеждат политиката..." - следователно политиката на партията от която е Василев - субект, чийто мозъчни импулси са в пъти по-бавни от на Гошо Тоъпото е изпълнявал волята на акционерите да крадат от нас. А пък, умозаключението, че от Съвета на директорите не зависело оперативното управление - умозаключение на мало умен ?!? чиновник, закърмен с комунистическото безхаберие и блюдолизничество, за когото волята на Партията, без значение коя е тя, е по-важна от моралните ценности. Страшното е, че такъв човек не намира грам морал да се чуства засрамен.

  10. Цанко Дюстабанов
    #23

    Действително практиката в България е всяка новоспечелила изборите партия, да сменя изпълнителните директори със свои хора. (Друг е въпросът, че точно това ме отвращава и ме кара да съм привърженик на приватизация.) Естествено е и Румен Овчаров да повтаря тази практика. навиците на господар са вкоренени. Само, че случаят с Топлофикация е много гнил. Една година измина, откакто Овчаров е министър. Но председателят на СД (който е отговорност на Овчаров)продължава да е юпито от НДСВ Илко Йоцев. Едва

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.