Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бившият цар се подхлъзва бързо докато България чезне

0 коментара

Откакто стана първият детрониран монарх в света, върнал се на власт след спечелени избори, Симеон Сакскобургготски настоятелно убеждава обеднелите българи, че разбира тежкото им положение. По време на 18-те месеца на поста министър-председател, българският благ и учтив бивш цар е променил международното схващане за тази изостанала и безнадеждно корумпирана страна и ѝ е помогнал да си осигури покана за членство в НАТО.

Но у дома, където Симеон беше приет като национален спасител, когато се завърна от половин вековно изгнание, разочарованията растат. Българите са станали по-бедни през десетилетието след края на комунизма и мнозина се хващат за думите му, че ще подобри стандарта на живот за 800 дни, с които Симеон спечели голямата изборна победа.

Доверието към правителството падна от близо 70% на 25%. Ако сега се проведат избори, Националното Движение Симеон Втори ще бъде на трето място, според последните проучвания, докато бившите комунисти от Социалистическата партия отново ще спечелят властта.

"Очакванията от това ново управление бяха толкова високи, че трябваше да стане чудо, за да се оправдаят", обяснява министър-председателят. Той подчертава, че е обещал само да направи всичко, което зависи от него, за да подобри живота на сънародниците си.

"Ако бях обикновен човек, което аз винаги се опитвам да си представя, също бих бил недоволен", казва царя (както той е известен в България). "Твърде много уважавам хората, за да им обещавам неща, които знам, че не мога да изпълня".

"Господине, аз се опитвам да говоря като патриот", добавя той на своя гладък, макар и на моменти старомоден английски. "Аз съм толкова приземен прагматик, че не бих говорил определени неща, само за да стана популярен"

Много българи намират, че неговият стил на умереност е освежаващ, наблюдавайки наследниците на посткомунистическите водачи, които доведоха страната до банкрут, преди да се опитат да я реформират, а добре поставени престъпници натрупаха богатства.

Но след завръщането на Симеон, в отчаянието си те все по-често питат дали той разбира реалностите на съврменна България, като се има пред вид, че е прекарал последните десетилетия като бизнесмен в Испания, обитавайки луксозна вила в Мадрид.

"Аз няма да гласувам отново, защото всички политици са еднакви - не дават пукната пара за обикновените хора", казва 75-годишната пенсионерка Яна Димитрова. "Що се отнася до царя, дори не мога да разбера какво се опитва да каже. Той дори не говори нормален български".

"Самият аз изживях трудни времена", казва 65-годишният Симеон, припомняйки своето отпътуване в Египет като деветгодишно момче, след като наложеният в България комунистически режим манипулира референдум за отмяна на монархията. "Напуснах България с 200 долара в джоба и не можех да си плащам училищните такси"

В столицата София, където магазините са по-добре снабдени в сравнение с останалите балкански градове и има средна класа, която се появи и дори просперира в последните години, малко хора сериозно си мечтаят за времето на Тодор Живков, комунистическият диктатор, който управлява страната 35 години, така, сякаш тя е 16-та съветска република.

В провинцията, където някои хора печелят средната за страната заплата от 130 долара на месец, недоволството от болезнените икономически реформи и повишаващите се цени е огромно.

"Има голяма носталгия по комунизма", казва 57-годишната Мария Георгиева, учителка в курортния град Банско. "Хората все повече говорят колко по-добре са се чувствали по времето на Живков".

Симеон не смята, че тази безперспективност замъглява успехите на правителството, най-вече икономическият растеж от 4% за тази и миналата година, независимо от спада в глобалната икономика. Неговото правителство смята, че това ще се усети от обикновените хора под формата на по-високи заплати.

"Във времето, което остава от първите 800 дни на управлението, хората няма да могат да усетят подобряване на благосъстоянието си", казва 36-годишният Милен Велчев, който е оставил високоплатена работа в лондонската банка Мерил Линч, за да стане финансов министър на Симеон. "Но ние все още имаме три години преди следващите избори и до тогава ще има видими резултати".

Популярността на администрацията в чужбина, заради нейния ангажимент към икономическите реформи и останалите условия, необходими за членството в ЕС, дават сила на Симеон. Но докато той не успее да убеди българите, че техният живот ще стане по-добър, дните му са преброени.

"Ако трябва да се обзаложа с мои пари, че правителството ще оцелее още една година, не бих заложил къщата си", казва политическият анализатор от ББСС Галъп Андрей Райчев и допълва : "Но вероятно бих заложил колата си".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.