Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнес хаос заради отсъстващата цена на газа

Спрени са плащанията, чака се спешно одобрение на тарифа със задна дата

4 коментара
Бизнес хаос заради отсъстващата цена на газа

Осми ден природният газ у нас виси без цена, след като енергийният министър нареди в условията на антиправителствени протести да спре процедурата по одобрение на тарифата за септември. Официалният мотив беше, че е разпоредена проверка как държавното дружество "Булгаргаз" е определило, че през настоящия месец цената трябва да се повиши с 20.3 на сто спрямо август. Нормативно обаче августовската цена на газа не може да действа и през септември, тъй като валидността ѝ изтича в 24 часа на последния ден на месеца.

Резултатът е, че "Булгаргаз" доставя на своите клиенти, но не фактурира потребените количества газ, които са около 4 млн. куб м дневно, а отделно газовият доставчик е в процедура на нагнетяване на запаси в газохранилището в Чирен.

Политическото решение да се стопира ценообразуването не е основано на никаква бизнес логика, тъй като ценовото заявление е базирано на цените на европейски газови борси през целия август и е потвърдено от енергийния регулатор. То обаче реално блокира парични потоци на всички, които имат вземане даване с природен газ. Не само "Булгаргаз", който има текущи авансови плащания към своя дистрибутор – руската "Газпром", но и топлофикационните дружества, предприятията, ползващи суровината в своето производство.

Определяне на цена със задна дата и струпване на фактури ще затрудни финансово всеки засегнат от това решение на енергийния министър Теменужка Петкова, която надали го е взела на своя глава, а със сигурност е наредено от премиера Бойко Борисов, чиято оставка се иска от два месеца от протестиращи граждани.

Ситуацията в момента

Онези дружества, които не са издали банкови гаранции по договорите си с "Булгаргаз", не са получили авансовите си фактури, които се издават в първите дни на месеца и са за около 50 процента от потреблението им в предходните месеци, съобщиха пред Mediapool засегнати предприятия. На 15 септември те трябва да получат и окончателни фактури за текущия месец, които се изравняват според реалната консумация след приключването на месеца. Ако дотогава няма цена на природния газ, не е ясно как самите те определят своите цени. Газоснабдителните дружества пък няма как да издадат сметките на своите битови потребители.

Топлофикациите може да се каже, че временно са облагодетелствани от ситуацията, тъй като няма да имат задължения да плащат газови фактури, но тъй като самите те имат определена годишна цена на топлинната енергия, могат да формират сметки за домакинствата. След определянето на цената от 1 септември обаче те ще имат повече сметки за плащане.

По информация на Mediapool проверката на енергийното министерство на ценообразуването е приключила миналия петък. Според два независими един от друг източника заповедта на Петкова за проверката, издадена на 1 септември, е била тя да приключи за три дни - до края на деня на 4 септември.

Самата тя обаче във вторник в отговор на журналистически въпрос но време на пресконференция каза, че проверката се очаква да приключи в рамките на този ден. Но в "Булгаргаз" не са информирани проверката да е удължена.

Какви са констатациите ѝ предстои да се разбере официално, но "Булгаргаз" продължава да стои зад изчисленията си, че цената на газа трябва да се повиши с 20.3 на сто. Сметките са направени според движението на цените на газовите борси, където в последния месец – след безпрецедентния срив на тарифите заради мерките срещу коронавируса и спада на газовото потребление, се регистрира двоен ръст на тарифите. И въпреки това цените са под тези от началото на годината – преди "Булгаргаз" да предоговори условията на доставките от "Газпром" и са включи във формулата на ценообразуването 70 процента борсова компонента. Газовото дружество е изчислило, че ако договорът не беше променен, за периода от март досега е щяло да плати с 325 млн. лв. повече на "Газпром".

Без нарушения

Според запознати, проверката на ведомството на Петкова не е установила нарушения и "Булгаргаз" чака зелена светлина да внесе веднага заявлението си в Комисията за енергийно и водно регулиране, от където пък обещават максимално бързо да се задействат и да се утвърди предложената им цена. Процедурата би трябвало да приключи по-бързо от обикновеното, особено ако параметрите са същите, тъй като регулаторът вече е запознат с тях.

Комисията има готовност цялата история с оставането без цена на газа да приключи възможно най-бързо, за да се ограничат щетите от решението на Петкова, казаха изтоцници от там. Ако заявлението на "Булгаргаз" бъде внесено в рамките на тези дни, до 14 септември е възможно да има цена на газа със задна дата от 1 септември, за да може "Булгаргаз" да издаде поне фактурите от 15 септември и да си осигури парични потоци.

Проверката: Защото можем

Във вторник запитана от Mediapool защо е наредила проверката на ценообразуването на "Булгаргаз" Петкова каза, че "това 20-процентно увеличение на цената на природния газ е най-голямото от намалението от март и затова поискахме проверка дали правилно се прилага формулата за ценообразуването по договора с "Газпром". Тя каза още, че е наредила проверката и защото има такова правомощие, но реално досега то никога не е било задействано дори в случаи, когато държавният газов доставчик е искал и по-големи от 20 на сто повишения на цените.

Реално от март досега "Булгаргаз" е заявявал само намаление на цената, включително и за осем месеца със задна дата. Утвърждаването на сегашното заявление за поскъпване обаче трябваше да стане само ден преди насроченото за 2 септември Велико народно въстание и явно правителството не е искало да нажежава допълнително страстите.

Лошото обаче е, че за 10 септември е насрочено Велико народно въстание ІІ и проверката може да се "проточи" още. 

Ако има нещо хубаво в ситуацията, това е, че "Булгаргаз" в последните години успя да стабилизира финансовото си състояние, да върне доверието на кредиторите и може да тегли заеми на ниски лихви, ако се наложи да търси такъв вариант за уреждане на авансовите плащания към "Газпром". Държавното дружеството не е забавяло издължаването си към руския монополист от пет години и това е добър коз в отношенията между двете компания при бъдещи преговори по договора за доставки, който може да бъде отворен за ново преразглеждане на условията му в края на 2022 г.

Когато пазарът диктува правилата

Преди ден експертът от България енергиен и минен форум Христо Казанджиев прогнозира взривоопасно поскъпване на газа от октомври, заради сегашното оставяне на суровината без цена. Следвайки икономическата логика в нормална ситуация, през есента винаги цената на природния газ се увеличава – така е от години.

Реално вързването на договора на "Булгаргаз" и "Газпром" с европейските газови борси следва точно тази логика и това са били винаги призивите на експертите – повече пазар в цената на газа. Само че при фанфарите за предоговарянето на доставките от "Газпром" и акцентирането върху временното сваляне на цената на природния газ, никой от политиците не се спря и върху това, че намалението не е завинаги. Сега, когато пазарът тръгна отново нагоре, те се стресираха от увеличението с една пета. Което – няма какво да се лъжем – е сериозно.

Но какво става, ако газовите борси продължат да вървят нагоре? От отговора на този въпрос българските политици се плашат най-много. А пазарът в момента е доста трудно предвидим. Не се знае дали ще има втора вълна на пандемията от коронавирус и какви мерки ще наложат правителствата. Ако пак се стигне до блокиране на превози и цели отрасли както през пролетта – това отново ще повлече цената на газа надолу. На ако се приложат адекватни мерки в световен мащаб и глобалната икономика продължи току що започналия процес на отърсване, тарифите със сигурност ще се задържат на тези нива.

И точно това е големият проблем на българските политици в енергетиката – че не информират достатъчно добре потребителите за последиците от вземането решение. Винаги се спестява евентуалната негативна възможност, каквато в случая с цените на газа се появи половин година след символичното подписване на 3 март на анексите към договора с "Газпром".

А такава винаги съществува.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  2. Един препатил
    #3

    Действията на Бойко Борисов и Теменужка Петкова са углавно престъпление съгласно Глава осем, Раздел II от Наказателния кодекс (Престъпления по служба). А връх на гаврата е счетоводителката на Пашата по нареждане на този, дето му е поднасял кафето да проверява борда на "Булгаргаз", който самата тя е назначила.

  3. mediaman
    #2

    Абсолютни не.кадърници! ОСТАВКА!

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Хаос и кражби е и при ел.енергията, водата, бензина и дизела и др.ресурси. Кое е добре и точно...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.