Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът е против централен орган да поеме обществените поръчки

7 коментара

Българският бизнес не е сигурен в ролята, която ще изпълнява бъдещият централен орган, през който ще минават всички обществени поръчки. Това стана ясно на проведената във вторник дискусия за промените в Закона за обществените поръчки, организирана в София съвместно с Американската агенция за международно развитие

Според заместник – председателя на Българска стопанска камара (БСК) Камен Колев новият централен орган, който се създава с промените, се явява като допълнително бюрократично звено, без да са ясно дефинирани конкретните функции, които ще изпълнява. Според Колев е необходимо да се разпише по–подробно в закона и новата процедура “състезателен диалог”, която се въвежда с промените. В този си вид тя не поставя еднакви правила при механизма на преговорите и създава условия за непрозрачност, смята бизнесът.

Според председателя на парламентарната комисия по икономическа политика Йордан Цонев, последните промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП) са обвързани с европейското законодателство и уреждат правилата, по които през следващите години ще бъдат усвоени между 5 и 8 млрд. евро. Той обясни, че централен орган за възлагане на обществените поръчки има в много европейски страни и неговата цел е да опрости процедурите по възлагането им.

Според Цонев възможността да се обжалва процедурата пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще осигури на фирмите по-бързо решаване на проблемите им. В закона е записано, че комисията трябва да се произнесе до 2 месеца.

Заместник-председателят на БСК Камен Колев обаче изказа съмнение относно способността на КЗК бързо да реши споровете между фирмите и възложителя, заради недостатъчния ѝ капацитет. По думите му е целесъобразно процедурите за обществени поръчки да се обжалват първо в административни съдилища на територията на цялата страна. Представителят на Българската асоциация информационни технологии (БАИТ) Йордан Кисьов предложи да бъдат разширени правомощията на Агенцията за обществени поръчки и тя да може да оспорва пред съда решения на възложителите, както и да внася искове за обявяване на нищожност на договори, при които е нарушен законът.

Браншовите организации поискаха техни представители също да бъдат включени в процеса на подготовката за възлагане на обществените поръчки и да имат пълен достъп до цялата документация по процедурата. Друго предложение е при прекратяване на обществената поръчка по вина на възложителя, да се предвиди възможност за възстановяване на вече направените от кандидатите разходи за подготовката на офертите и издаване на банковите гаранции, както и лихви върху внесените суми. От БАИТ поискаха задължително да се обявяват критериите за оценка на показателите и тяхната тежест.

Предложенията на браншовите организации ще бъдат представени в комисията по икономическа политика още във вторник, за да се отразят в закона преди да се обсъди и приеме на второ четене.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Borneo
    #8

    Каква полза от Агенцията за обществени поръчки към м-во на икономиката и енергетиката - пълни Клатикурци и Потенциално Корумпирани без изключение! Защо изобщо е тази агенция? За да може га се краде центално ли?

  2. експерт
    #6

    Каква била работата- милярдите евро ще се контролират от поставеното лице на Пламен Панайотов Петко Николов бившия кандидат депутат от НДСВ. Данчо "ментата" май е в играта също.Значи поправката ще мине- щом става дума за пари Пецата Николов е готов да вземе и разглеждането на спорове за собствеността и на луната.

  3. РЕкомунизация
    #5

    Над 90% от милионерите са комунисти, те управляват държавата на всички нива, контролират МВР, МНО и службите. Затова правят каквото си искат - при ТЪП народ - големи кражби !!!! Малко ви е Тракия, външния дълг и т.н.....

  4. skeptik-zlobar
    #4

    Друго си е да набуташ и хляба, и ножа в едни ръце-така и за салам, че и за черен хайвер ще има! Както за тях, така и за партията-столетница, която нищо ново не научи и нищо старо не забрави!

  5. РЕкомунизация
    #3

    Над 90% от милионерите са комунисти, те управляват държавата на всички нива, контролират МВР, МНО и службите. Затова правят каквото си искат - при ТЪП народ - големи кражби !!!! Малко ви е Тракия, външния дълг и т.н.....

  6. reakzioner
    #2

    Жълтурко, тук не те искам!

  7. TITO
    #1

    VSI4KI DELAVERI V STOPANSKATA KAMERI SA ZA PARI I EDRIAT I DREBEN BISNES GUBI ZARADI CHORATA KOITO SA V STOPANSKATA KAMERA PO CHUBAVO DA E NIAMA

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.