Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът може да изпадне от търговията с парникови газове за 2007 г.

6 коментара
Бизнесът може да изпадне от търговията с парникови газове за 2007 г.
Българските предприятия може да изпаднат от търговията с парникови газове, емитирани през 2007 г., и нито заводите, които са изхвърлили по-малко въглеродни газове, да могат да продават спестените количества, нито замърсителите да могат да си купят квоти, за да не ги санкционират. Това предупредиха на спешно свикан в четвъртък брифинг председателят на Българската стопанска камара (БСК) и експертът по ековъпросите на организацията Димитър Бранков.

Заплахата става все по-реална, след като до 31 март, когато е крайният срок за отчитане на емитираните въглеродни газове от всяка една инсталация за предходната година, от общо 175 оператори само 94 инсталации са предали доклади за изхвърлените си парникови емисии, които са верифицирани от одобрени от Българската агенция по акредитация дружества, съобщи Бранков. Около 10-15 оператори са предали данни, които обаче не са заверени, а останалите все още не дали информацията.

При това положение е съмнително дали държавата ще успее до края на април 2008 г. да преразпредели парниковите квоти, които бяха орязани от Брюксел с 20 процента за 2007 г. , да ги прати за финално одобрение в Европейската комисия и да стартира търговията с емисиите.

Ако до един месец не се изясни дали фирмите ще купуват или ще продават парникови газове, за да се вместят в определената си квота и не се регистрират за търговията, то онези, които са изхвърлялите количества над все още неопределените квоти, може да бъдат глобявани с по 40 евро за всеки тон въглероден двуокис в повече през миналата година.

Онези, които пък се окаже, че са спестили въглеродни емисии, няма да могат да продадат тези обеми, нито да ги прехвърлят за следващия период, когато цените на въглеродните емисии скачат от сегашните 7 евроцента на тон на 23-24 евро за тон в периода 2008-2012 г.

Като друг проблем от БСК очертаха липсата на публичен регистър, където да се вписват по години разрешените за отделяне емисии и реално изхвърлените количества въглероден двуокис, за да е видно кой трябва да купува и кой да продава и да стартират заверките и обезпеченията за извършване на транзакциите.

Съществена пречка за излизането на българските предприятия на европейските борси за парникови емисии ще е и непризнаването на акредитацията на българската държавна агенция на одиторите на докладите за парниковите квоти от чуждите оператори.

Бизнес организацията очерта като съществен проблем и това, че около десетина оператори практически нямат право да участват в търговията с парникови газове, тъй като имат проблеми с издадените си комплексни екоразрешителни или Министерството на околната среда и водите (МОСВ) не им издава такива.

"Само на проблемните ТЕЦ "Бобов дол" и "Кремиковци" се пада 1/8 от цялото количество въглеродни емисии за страната", каза Димитър Бранков. Затова камарата настоява пред МОСВ спешно да се стартира процедура за издаване на разрешителни за търговия с парникови квоти на инсталациите, които все още нямат такива.

Божидар Данев заяви, че камарата има сигнали за опитите за корпоративно въздействие за прилагане на непрозрачни механизми за разпределение на свободни квоти, както и предложенията на някои организации за отказ или забавеното публикуване на данните за реалните емисии. Той обаче отказа да съобщи имената на операторите и дори браншовете, които "лобирали" в своя полза, защото все още информацията не е съвсем ясна.

От БСК акцентираха върху това колко е важно да се разпределят справедливо квотите за 2007 г., защото те ще служат за основа за изготвянето на националния план за 2008-2012 г. Количествата за този период също бяха орязани – с над 37 на сто от Брюксел, но страната ни има още време за преразпределянето на тези количества.

Проблем е, че при изготвянето на плана на 2007 г. са използвани данни за емисиите от 2003 г, което са били индексирани към 2005 г. В последните четири години обаче нещата много са се променили и инсталации, които тогава са работили с по-голяма мощност и са изхвърляли повече въглеродни емисии, сега са свили драстично дейността си, но ще получат много квоти. Така те ще спестяват много и ще печелят от търговията им. Други оператори пък са натоварили значително мощностите си, но ще получат право да изхвърлят по-малко въглеродни газове и ще са принудени да купуват емисии, за да не бъдат глобявани.

До края на седмицата ековедомството е обещало да представи два варианта за разпределението на парниковите квоти за 2007 г., допълни Бранков.

Едната възможност е предприятията да получат квоти равни на реално изхвърлените обеми през миналата година. По думите на БСК-експерта данните досега сочат, че количествата са значително под определените ни от Брюксел, което означава, че остатъкът ще може да бъде резервиран за нови мощности. Ако все пак се окаже, че надвишаваме обемите, е възможно на всеки оператор да се намали квотата с еднакъв процент спрямо дела му в националния план.

Другият вариант е разпределените вече количества от орязания от Брюксел план да се намаляват пропорционално, но според БСК това не отразява реалната ситуация и пазарът ще се изкриви значително в периода 2008-2012 г., ако се приеме този подход.

Според организацията последиците за българската промишленост от това ще са сериозни и ще се отразят и през третия период на търговия с парникови емисии 2013-2020 г., чийто механизъм се договоря в момента на ниво ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. DIDI
    #7

    DANEV GOVORI MNOGO A DA KAJE KUDE SA PARITE OT FONDOVETE ZA MALKIAT I SREDEN BISNES.DOLEN KRADEC I DA PRESTANE DA GOVORI GLUPOSTI

  2. екосапиес
    #5

    две обикновени неща - да реши проблема с боклука и паркирането в София, ще "го" благославяме цел живот...

  3. Възмутен
    #4

    Само не разбрах какво общо имат фондовете за малък и среден бизнес с вредните газове. Абе, кога най-сетне в милата ни родина ще намалеят идиотите, които се изхождат за щяло и за нещяло, без изобщо да знаят за какво иде реч... Ама, не - те да си кажат мъката, хората... Аман от простотии, ей!!!!!!!!!!

  4. Възмутен
    #3

    ...а за боклука и паркирането бизнесът отдавна говори, ама няма кой да го чуеСъщият този Данев още преди пет години поиска от тогавашния кмет Софиянски да издава разрешително за строеж, само срещу осигурен достатъчен брой паркоместа.

  5. данчо
    #2

    писаха, че без тия парникови квоти топлофикация-софия трябва да спре да работи - което не е лоша новина.

  6. aman
    #1

    И с боклука се занимават - споко. Данев е част от Екоел дето балираха и сега съди общината, че са му прекратили договора. В интерес на софиянци е балиране да няма, но не е в интерес на Данев, защото това е сладък бизнес на наш гръб.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.