Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът настоява за "минимална почасова ставка" вместо ""минимална работна заплата

0 коментара

Бизнесът настоява да се въведе термин "минимална почасова ставка" вместо минимална работна заплата (МРЗ), каза председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Божидар Божинов в предаването "Бизнесът" на Би Ти Ви.

Божинов изтъкна, че в страната тази дискусия се води от години, но без никой да обясни какво значи МРЗ.

ИПИ: Да се премахне напълно минималната работна заплата

Решението на правителството да повиши минималната работна заплата на 150 лв. от началото на 2005 г. може да предизивка единствено негативни последици за икономиката, се посочва в седмичния анализ на Института за пазарна икономика, според който решението има за цел да повиши популярността на управляващите преди предстоящите избори. Според ИПИ изходът от спора е един - напълно премахване на минималната работна заплата и вредните подследици от нея.

Още

"Ние въобще не сме привърженици на тази идея за минимална работна заплата и в света такава терминология не съществува", посочи той. По думите му терминът трябва да се промени и да стане "минимална почасова ставка", което ще освободи работодателя от обвързване с МРЗ и от задължението да назначава работник на осемчасов работен ден, без той да може да бъде уплътнен.

Божинов каза още, че по официална статистика в България работещите са 2,5 милиона души. От тях 1,6 милион души са на трудов договор, от които 13 на сто са на минимална работна заплата, или около 140 000 официално регистрирани. От тези 140 000 една част е действително работеща на МРЗ, а друга се води на МРЗ, за да не плаща по-високи социални осигуровки, което е незначително, за да предизвиква "такъв огромен спор", какъвто се води в момента.

Международния валутен фонд не е съгласен с планираното от кабинета повишение на минималната работна заплата с 25% от януари следващата година.

Според ръководителя на мисията на МВФ за България Ханс Фликеншийлд това ще доведе до повишаване на безработицата сред нискоквалифицираните работници и дори до затваряне на предприятия.

В интервю за "Бизнесът" Фликеншийлд заяви, че нарастването на заплатите обикновено става по естествен път, а приоритет на държавата трябва да бъде осигуряването на заетост. "Ако на този етап МРЗ се увеличи прекалено много, заетостта няма да расте, така че трябва да се тръгне от осигуряването на заетост като резултат от търсенето и от предлагането на пазара на труда", каза Ханс Фликеншийлд.

В петък социалният министър Христина Христова изрази мнение, че МВФ все пак може да преразгледа негативното си отношение към увеличението на минималната работна заплата - въпрос, по който кабинетът нямало да отстъпи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.