Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът натоварен да рециклира по-голям процент отпадъци от опаковки

0 коментара

Нови, по-големи количества отпадъци от произвежданите опаковки ще трябва да рециклира българският бизнес от 2015 г. Това е предвидено в новата директива за опаковките на Европейския съюз, която страната ни е приела на 23 ноември 2004 г., съобщиха от пресцентъра на министерството на околната среда и водите.

По време на Междуправителствената конференция за присъединяването на България към Европейския съюз на ниво заместници, страната ни е потвърдила ангажиментите си по законодателството на ЕС, прието до 1 октомври 2004 година. Става въпрос за преработените изисквания към бизнеса за оползотворяване и рециклиране на отпадъците от опаковки, които са били вкарани в новата директива след затваряне на глава "Околна среда" от България, обясни пред Mediapool Тодор Недков, експерт в дирекция "Управление на отпадъците" в екоминистерството.

Новите, завишени изисквания предвиждат до 31 декември 2014 г. предприятията да постигнат оползотворяване на 60 на сто от произвеждания от тях амбалаж. От тези количества пък 55 на сто трябва да се рециклират, обясни Недков.

За сравнение, старите евроизисквания, които са разписани в одобрения от Народното събрание Закон за управление на отпадъците, предвиждат до 31 декември 2010 г. да се оползотворяват най-малко 48 на сто от отпадъците от опаковки. От тези количества пък е задължително да се преработват 40 процента, включително не по-малко от 15 на сто от теглото на всеки отделен опаковъчен материал. Иначе се плащат продуктови такси.

Това количество бе задължителният минимум, който трябваше да важи за фирмите и в годините след 2010-та.

Другите два нови ангажимента, които държавата вменява на бизнеса, са до 30 декември 2013 година да бъдат рециклирани 60 на сто от стъклените опаковки и 22.5 процента от пластмасовите. Това надали ще е проблем, тъй като и в момента у нас се преработват около 20 на сто от всички видове отпадъци, допълни Недков.

Новите норми ще бъдат заложени още догодина с промени в Наредбата за оползотворяване и рециклиране на отпадъците от опаковки, а новите графици с годишните количества за преработка ще бъдат вкарани в Закона за управление на отпадъците до края на 2006 г., обясни екоекспертът. До 2007 г. ще важат сегашните разпоредби. Те предвиждат до 31 декември 2005 г. 25 % от отпадъците от опаковки да се оползотворяват. Година по-късно количествата са 32 на сто. Рециклирането на амбалажа трябва да започне през 2007 г., за когато в момента са заложени 15 на сто от теглото на всяка опаковка, като за пластмасите количествата са 12 на сто.

Продуктовите такси, които производителите трябва да заплащат на държавата, ако не са организирали събирането и оползотворяването на боклуците си от опаковки, са разписани за 2005 и 2006 г. , така че няма да има промени, заяви Тодор Недков. Освен това тенденциите са фирмите да бъдат обхванати изцяло в организациите за оползотворяване на опаковките, които към момента са три - ЕкоПак, ЕкоБулПак и РЕПАК, и вместо продуктови такси на държавата да плащат лицензионни възнаграждения на въпросните организации.

Лицензионните възнаграждения в момента са едва 11 % от стойността на продуктовата такса за амбалажните отпадъци, което ги прави доста аткрактивни и предполага отпадането на държавната екотакса, коментира Недков.

На конференцията страната ни е успяла да договори преходен период за отпадъците от електрическото и електронното оборудване. Това също е съвсем нова директива на ЕС, според която България е длъжна да събира годишно по 4 кг отпадъци от печки, хладилници, телевизори, GSM-и, компютри, батерии и др. на глава от населението. Това прави около 32 млн. т боклуци от излезли от употреба електроуреди годишно. В момента България обаче генерира едва половината от въпросните количества, тъй като у нас този вид техника има по-дълъг живот, отколкото в европейските страни.

Затова и страната ни е получила отлагателен срок до края на 2008 г. След този период обаче всеки производител и вносител на електротехниката ще трябва да плаща такса за преработката ѝ. Собствениците им пък ще са длъжни да връщат амортизираните уреди в магазина, където са я закупили и откъдето ще бъде извозена за рециклиране, или в специално определени пунктове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.