Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът недоволен от новия закон за управление на отпадъците

6 коментара

Недоволство от приетия в четвъртък окончателно в пленарна зала Закон за управление на отпадъците изрази Българската стопанска камара (БСК). Според бизнес организацията приетите текстове не решават сериозните проблеми пред оползотворяването на отпадъците

Като порочна идея без икономическа логика определят от бизнеса текстовете в закона, които предвиждат отпадъците от черни и цветни метали и стари електрически уреди в домакинствата да се предават безвъзмездно на общински площадки, които кметовете на общини с население над 10 хил. души трябва да изградят до две години.

Одобрените текстове дават на кметовете възможност да предоставят изграждането и управлението на тези площадки на частни оператори, които по този начин ще получат достъп до ценни и безплатни ресурси, от които могат после да реализират добри печалби.

В същото време в парламента пред журналисти зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева обясни, че държавата смята да подпомогне общините в изграждането на тези площадки за безвъзмездно предаване на рециклируеми отпадъци. Не повече от 300 000 лева ще струва площадка за разделно събирани отпадъци, изчисли Манева, след като опозицията изказа становище, че много кметства няма да имат пари да изградят тези площадки. Тя посочи, че с пари от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) ще се помогне за построяването на пунктовете за събиране на отпадъците от домакинствата.

Докато Манева обясни, че акцентът в новия закон е върху намаляване на отпадъците, рециклирането и обезвреждането, от БСК смятат, че той оставя нерешени редица проблеми, свързани с най-разпространените отпадъци в страната, въпреки предложените от организацията начини за преодоляването им.

В същото време приетият закон поставя за цел до 2020 г. у нас да има подготовка за повторна употреба и рециклиране отпадъчни материали, включващи хартия и картон, метал, пластмаса и стъкло от домакинствата и подобни отпадъци от други източници на не по-малко от 50 на сто от общото тегло на тези отпадъци.

Този процента е едно огромно предизвикателство, коментира Манева и посочи като важен нов момент е, че МОСВ поема разрешителните във връзка с отпадъците от черни и цветни метали.

Според БСК обаче не е редно издаването на разрешенията за функциониране на организациите по оползотворяване на отпадъците да е под контрола на МОСВ, чиято работа е да провежда политика по опазване на околната среда, а не да санкционира и да издава разрешителни. Камарата смята, че със запазването на това статукво не се стимулира пазарният принцип и конкуренцията.

"С приемането на новите текстове продължава да няма ясни правила за въвеждане и прилагане на стандарти при изпълнението на дейностите по рециклиране и оползотворяване на отпадъците. Запазват се банковите гаранции за всички фирми за оползотворяване на отпадъците, като продължава да не е ясна целта на гаранцията, в това число и определянето на размера ѝ. Остава и неяснотата за задълженията на ПУДООС спрямо фирмите, които са заплатили изцяло размера на продуктовите такси", пише в становището на бизнес организацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Колеги ,моля да се обединим ,и да постигнем нашето! Какви са тези гаранций,за нашите пари ли! Призовавам всички да сме заедно напред!

  2. Анонимен
    #5

    Kato "zabranjat" da se turguva s cvetni metali i zeljazo...shte ima "cheren pazar"..Ne mogat da razberat che kolkoto poveche se "zabranjava"..tolkova po-goljama dalavera stava....!Njakoja "grupirovka" v sluchaja iska da "prilapa" sldakija biznes sus skrap-metali i hartija! Shte se zavurti goljama "cherna borsa" ..na otpaduci i tova shte e krainija rezultat ot taja glupost! Sus "sankcii i dori zatvor NE MOGAT DA NI UPLASHAT!!!

  3. Анонимен
    #4

    А пък аз искам да е готов обещаният от бившия кмет на София и настоящ премиер завод за преработка на боклук! Колкото до обемистите отпадъци, трябва да се определи по квартали примерно първия вторник или втория четвъртък от месеца за събирането им. Т.е. всеки ги изнася вечерта, преди определения ден и общината ги прибира безплатно. Така правят в белите страни....

  4. Анонимен
    #3

    Герберастка работа!

  5. Анонимен
    #2

    до № 1 - така е в скандинавските страни, но в тях на всеки пет години получаваш данъчен кредит за подмяна на цялото домакинство - мебели, телевизор, хладилник, пералня, печка. На нас, в България едва ли ще ни дадат данъчен кредит, но старите ни перални, както пишеш, ще ни приберат безвъзмездно.

  6. Анонимен
    #1

    Тези наистина са малоумници!!! Значи имам си стара пералня и вече не я ползвам. Сега обаче нямам право да отида и да я предам на вторични, а трябва доброволно, при това със собствен транспорт трябва да им я закарам, за да им я подаря. Че това си е жива кражба на частна собственост!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.