Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът поиска ново ценообразуване на тока

10 коментара
Бизнесът поиска ново ценообразуване на тока

Бизнесът има нужда от гъвкави схеми за много тарифи на електроенергията и ясни критерии за ценообразуването, за да е по-конкурентен. Това заявиха членове на Българската стопанска камара (БСК) на дискусия в понеделник за състоянието на българския енергиен пазар и перспективите му.

Председателят на организацията Божидар Данев посочи, че в момента Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) взема решенията за цените на електроенергията и различните видове такси в последния момент и бизнесът не може да се подготви за промените. "Искаме поне шест месеца по-рано да се обявяват рамките на пазара, за да се реагира адекватно", каза Данев. Той допълни, че след като миналата година регулаторът обяви новите цени на тока от 1 юли два дни преди датата, това довело до рязък спад на ръста на БВП през третото тримесечие на годината, докато предприятията си настроят бизнес плановете по повишените рязко за стопанските потребители тарифи.

От БСК недоволстват още, че ДКЕВР определя цените само въз основа на разходите на предприятията за производство, пренос и доставка на електроенергия, с което се насърчават неефективните производства. Според бизнеса, регулаторът трябва да си промени политиката на ценообразуване и да въведе принципа на преференции. В момента такива само се имитират, заяви Валентин Терзийски от "Топлофикация-Бургас".

Регионалният мениджър на собственика на електроразпределенията в столицата, София-област и Плевен – CEZ, в България Любош Павлас даде за пример Чехия, където регулаторът определя цените само за пренос, разпределение и за изкупуване на енергията от когенерации и от възобновяеми енергийни източници. Цената на енергията е пазарна и така потребителите имат възможност да си избират доставчик и свободния пазар работи не само на хартия.

По информация на представители на електроразпределителните дружества в регулатора вече осъзнавали нуждата от промяна в тарифирането и вероятно през юли 2008 г. ще се предприемат промени. В ДКЕВР били склонни да приемат въвеждането на четвърта тарифа – за стопанските потребители, които са директно присъединени към подстанции на НЕК или на дружествата. Това предложение бе отхвърлено миналото лято. Очаква се и въвеждане на тарифа за достъп до мрежата.

Според БСК е редно да се определят тарифни компоненти за екология, за възстановяването на разходите за развиване на ВЕИ-проекти, както и на невъзстановяемите разходи, произтичащи от дългосрочните договори на НЕК за изкупуване на електроенергия. Така потребителите ще знаят за какво плащат, аргументират се от камарата.

Бизнесът посочи като проблем и намаляващите обеми на електроенергията, която се търгува на свободния пазар.

От средата на миналата година вече ДКЕВР не определя квоти за свободния, а за регулирания пазар на бита, където цените не са пазарни, а фиксирани от регулатора. За да натисне увеличаването на цените за гражданите, комисията резервира евтината енергия от АЕЦ "Козлодуй" и част от топлоцентралите за контролирания пазар. В резултат на това за стопанските потребители, които от 1 юли 2007 г. могат са купуват ток само на свободния пазар, остават по-малки количества и цените растат. Между 62 и 162 лв. е пазарната цена за мегаватчас електроенергия, посочи Чавдар Николов от "Лукойл Нефтохим".

Бизнесът поиска да се ускори създаването на енергийна борса в България. Работна група за целта бе създадена от Ивайло Калфин, вицепремиер и министър на външните работи, в чиито ресори влиза енергетиката. Тя трябваше да изготви предложения за модел на българска енергийна борса. По неофициална информация докладът на групата е готов и е внесен в Министерски съвет, който обаче още не го е разгледал.

"Спешна е необходимостта от енергийна борса", отбеляза Люлин Радулов от БСК. Павлас даде за пример как на чешката борса в реално време в Интернет може да се види натовареността на мрежата, както и количествата ток, които се внасят и изнасят от страната. Така търговията е прозрачна, заяви представителят на CEZ.

Той посочи като проблем и липсата на регистър с квотите за изпускане на въглероден двуокис от горивните инсталации.

Орязването от ЕК с 37 на сто на парниковите емисии, които българските предприятия имат право да изхвърлят без санкции, според БСК ще доведе също до увеличаване на цените на електроенергията. Шефът на организацията Божидар Данев посочи, че в момента камарата е в разговори с министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров да изготвяне на метод за новото разпределение на квотите.

"Енергетиката бе привилегирована заради силното политическо лоби, което имате", заяви Данев. Сега обаче БСК поискала от самите браншови организации метод за разпределяне на емисиите по отрасли, защото в момента парниковите газове не били коректно определени и между предприятията от един сектор.

За изготвянето на нов енергиен закон, се обявиха още от БСК. Според представители на електроразпределителните дружества обаче това не е необходимо. Просто държавата трябва да прояви воля по отношение на определянето на цените, заяви Георги Миков, мениджър регулации в CEZ България. Според него комисията трябва да обяви тренда, който се очаква да следват цените на електроенергията в някакъв период, за да са наясно и битът, и бизнесът какво да очакват.

ДКЕВР имаше тригодишен график за повишаването на цените на три стъпки до 2004 г., където бяха посочени параметрите на увеличението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. екосапиенс
    #11

    разликата е, че първият плаче за цени, а вторият настоява за нови възможнасти /нагледен пример е реакцията на най-големите европейски компании само една седмица след планираното влизане в сила на Директивата за енергийните характеристики на сградите.../

  2. Цаца
    #10

    Ей, не се наяде този бизнес, все иска и иска. Намалиха му данъка, намалиха му осигуровките. По този начин тройната шайка плати за избора си и даде възможност на бизнеса да си купува вече и самолети и яхти. Очевидно обаче, това не им е дъстатъчно. Чудя се защо държавата / т.е. ние данъкоплатците /не им поемем и тока и водата. Може би ще млъкнат поне за малко. Нещо да сте чули за инициативи за повишаване на производителността, за създаване на модерни производства на зелено, за създаване на трайни добре платени работни места. Ебахти бизнеса /без извинение/.

  3. НАБЛЮДАТЕЛ
    #9

    които се плащат от бедните българи - "фашуги" КАКТО НИ НАРИЧА ЦИГАНСКО-ХАЗАРСКАТА ВЛАСТНО ... има данни че циганските квартали, консумират едва 10% от "безплатните" 6 млрд. квтч. Та понеже аз съм един от "фашугите", да попитам ...кой харчи останалите 90% от "безплатния ток"?

  4. Еврокомисията
    #8

    Докато българския бизнес не вкара енергоспестяващи мерки в производството си и докато не оптимизира енергопотреблението си ,препоръчваме да не се приемат мерки за облекчаване на цените на електроенергията за бизнеса.

  5. Кьоравото
    #7

    Не ни трябва светлина и ток - помислете: през деня е светло, и не трябва електричество, а през нощта е тъмно и пак не трябва електричество. Не ни трябва и наука, върнете фереджетата и ходжите и кръгът ще се затвори. Тази дивашка демокрация по български натам върви - към регрес, непосилни цени и средновековие. Няма нужда от мотиви, от мотивировки, от приказки и лакърдии - ясно е БСП, НДСВ и турчеещите се българи какво целят - връщане на статуквото от времето на Тато. Настоящето ражда ежеминутно социализъм,

  6. 65
    #6

    Както знаем, комунизЪмЪт е съветска власт + електрификация. Тъй като съветската власт вече е на лице в татковИната, единствения ни шанс за спасение е да се откажем от електрификация!Особено когато „Бизнесът (и онзи мишок Б. Данев) поиска“.

  7. Green
    #5

    НИЕ СТРОИМ АЕЦ!Прочетете малко за ВЕИ, строени от правителството АЕЦ-и (като Белене), енергийна ефективност, разпределен енергодобив, централизиран енергодобив и т.н.Строениш от правителството АЕЦ се взаимоизключва със подобряването на енергийната ефективност в страната. Защото за да се оправдае съшествуването му АЕЦ-а трябва да прави ефтин ток, а за да прави ефтин ток АЕЦ-а трябва да работи на максимално натоварване, а за да го прави трябва да има огромно потребление.ВЕИ/децентрализираниш енергодобив/еннергийната

  8. Green
    #4

    ... този, който не ти се налага да ползваш.

  9. аман
    #2

    То не може бизнеса само да лапа. Хайде се опемнете. Не че дядо Шушулов върши някаква работа,той освен да кърка друго няма какво да направи, но все пак има мислещи хора, които по трезво да разсъждават и да не допускат мошенниците от бизнеса да си веят байрака. Колко преференции искате да ви се дадат бе, наглеци. Като чехи и какви ли не взеха електрифицирането в свои ръце какво подобриха. Къде се забелязва възход. Никой нищо не инвестира и не подобрява, а само да гълта като гъска иска. Населението

  10. rusofob
    #1

    ... а също и на четвърти километър.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.