Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът притеснен от изявленията за ревизия на концесиите за подземни богатства

6 коментара
Бизнесът притеснен от изявленията за ревизия на концесиите за подземни богатства

Дълбоко безпокойство във връзка със сигнали и изявления от Министерството на околната среда и водите за преразглеждане на концесионни договори за добив на подземни богатства, изказаха от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Американската търговска камара в България в разпространено във вторник съобщение.

Повод за тяхното становище е изказано мнение от министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров миналия четвъртък. Тогава в отговор на въпрос защо не се пуска инвестиционното намерение на канадската компания “Дънди Прешъс Метал” за разширяване на златния добив в “Челопеч”, което бе одобрено от Висшия експертен екологичен съвет и получи зелена светлина от Министерството на икономиката и енергетиката, но чака подписа на екоминистъра, Чакъров посочи, че трябва да се преразгледат концесиите за подземни богатства, за да се види дали е достатъчно добре защитен държавния интерес в тях.

Изявлението на Чакъров бе предшествано от публична полемика защо държавата е дала на чужди компании подземните си богатства, които ги изнасят зад граница и формират там печалба, а в България остават отпадъците от преработката ми при добива, вместо да извлича финансова полза от златните си залежи. В разгара на спора, подклаждан и от тримесечни протести на жителите край с. Попинци, където разрешение за търсене и проучване имаше друга канадска компания – “Мартерн”, инвеститорът се оттегли от България в края на миналата седмица със скандал.  

Цените на природните богатства се определят единствено на международните стокови борси и често отбелязват значителни изменения, отбелязват в съобщението си КРИБ и Американската търговска камара. Това прави добивът на природни богатства високо рисков и предимно частни компании успяват да проявят гъвкавост и реагират на конюнктурата. Според двете организации ролята на държавата е да има целенасочена и последователна политика за развитието на минната индустрия и да осигури конкурентна среда за минните предприятия.

Според тях откритото пренебрегване на статут на първи клас инвеститор, който съгласно Закона за насърчаване на инвестициите следва да получава пълна административна подкрепа по време на целия инвестиционен процес, не може и не изпраща положителни сигнали към бъдещите потенциални инвеститори в България. Подобни целенасочени действия пораждат съмнения за предстояща промяна в националната политика и повишават риска от забавяне на процеса на изграждане на реално действаща пазарна икономика и прозрачна инвестиционна среда в България, допълват бизнес организациите.

Тяхното становище бе подкрепено и от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), което на практика е ведомството, сключващо договорите за концесия, след като те са били одобрени от Министерски съвет. Ако трябва да се извърши преразглеждане на концесиите за подземни богатства, това трябва да стори именно МИЕ, а тяхната промяна е възможна само със съгласието на концесионера и одобрение на правителството. Екоминистерството няма правомощия за контрол на концесиите за добив на подземни богатства, то само дава разрешителните за търсене и проучване и одобрява инвестиционните програми на компаниите, както в случая с “Дънди Прешъс” за разширението на златната мина в Челопеч.

Концесионният договор с “Дънди Прешъс Метал” е изготвен в съответствие с българското законодателство, коментира за Mediapool Христо Казанджиев, директор на дирекция “Природни ресурси и концесии” в Министерството на икономиката и енергетиката. Договорът се спазва стриктно и липсва правно основание за неговата ревизия от страна на държавата, допълни той.

Последното допълнително споразумение по концесията за “Челопеч” е от 2004 г., когато по данни от Министерството на околната среда и водите концесионното възнаграждение е намалено наполовина, заради искане на “Дънди” да се признаят стари екологични замърсявания, които канадската компания ще отстрани. Според пресцентъра на ековедомството това не е било одобрено от тях. Колегите им от МИЕ обаче казаха, че анексът е подкрепен единодушно от Министерски съвет, като нито един член на тогавашния кабинет не е възразил срещу това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. orm
    #7

    От МИЕ не знаят какво прави лявата и какво дясната ръка.Давам пресен пример - МОСВ организира междуведомсвен съвет на който са поканени представители на МИЕ за да се обсъдят квотите за въглеродните емисии.Те единодушно решили че са съгласни с разпределението и го гласувли.След това се оказало че представителите от МИЕ били от "икономиката" и колегите им от "енергетиката" надали вой че не са съгласни с квотите.И хайде нов цирк.Накрая Бай Джевдет се ядосал и ги разпределил както на него му харесват, въпреки че има утвърдена международна методика как да се изчисляват и разпределят.Но в Абсурдистан (Република България) всичко е възможно да се случи.:)

  2. Дичев
    #6

    МИЕ и тези които отговарят за предложенията за концесионните договори трябва да се разследват от Агенцията за финансово разузнаване и прокуратурата. Цялата "Подземна" мафия ако се затвори няма да стигнат затворите... Ще трябва да се откриват и разширяват нови затвори. Сега ми е ясно кои стои зад "полезните" за страната договори в МИЕ..., за МОСВ отдавна знам, и там има дирекция за подземните богатства...

  3. Дичев
    #5

    По делата им ще ги познаете.... Христо Казанджиев се позовава на закона... сигурно закона му дава право да подари 99% от богатставата на държавата. Вижте ги и ги заклеймете продажниците.

  4. EUROPEAN
    #4

    КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ - ЧЛ.18(1) Подземните богатства, крайбрежната плажна ивица, републиканските пътища, както и горите и парковете с национално значение, природните и археологическите резервати, определени със закон, са ИЗКЛЮЧИТЕЛНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ!!!!!!!!!! Еееее, господа управници, всичко сте дали на частници - бреговете на мутри и велчеви.. е да изброявам ли. ПРЕСТЪПНО ПРАВИТЕЛСТВО! ПРЕСТЪПЕН ПРЕЗИДЕНТ! Какво да очаква човек от комунисти, турци и алчни старци

  5. Петър
    #2

    Естествено е, че концесии трябва да има. Що за глупост е това, че се подарявали богатствата на чужденци? Мислете! Концесионерът е този, който организира, финансира и работи. Без неговата дейност природните богатства не носят нищо. Ако вместо концесионер с тази дейност се заеме държавата, резултатът ще е плачевен. Това вече го знаем от собствен опит.

  6. Потърпевш
    #1

    Явно с бавенето Чакъров чака някой да му снася като на Арсенова и сие. Над 30 конкурса се бавят и никой не казва защо. Да чакаме кое? Масата за да бутаме мангизи под нея ли? Ами кажи си бе господин министре!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.