Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блестящият бизнес с тероризма

0 коментара

Индустрията на САЩ превърна страха на хората от терористични атентати в маркетингов инструмент. Страхът на американците от Бин Ладен е добре дошъл за много фирми, тъй като по този начин съмнителното качество на техните изделия минава на заден план. Кадър: мъж в черен шлифер скача от кола. В дясната си ръка държи алуминиев куфар. Нов кадър: деца седят с баща си на канапето и се смеят. Нов кадър: мъжът влиза в асансьор. Глас извън кадър: "Следващия път може и да не са самолети, които разбиват бетон и стомана"...

Кадрите са от тв-реклама на американската фирма Homeland Protection. Тя продава детектори за гама лъчи с търговската марка Raditect, един вид аларми при ядрена катастрофа. След 11 септември Homeland Protection и други производители на охранителна техника и уреди за сигурност разполагат с един необорим аргумент - страхът на хората от следващото терористично престъпление. Отрасълът се възползва максимално от страховете на хората. На заден план остава въпросът дали има голяма полза от рекламираните продукти и дали те изобщо функционират.

Вместо сериозна информация, рекламите съдържат сценарии за различни заплахи. За стратезите по маркетинг на Home Protection опасността идва от т. н. мръсна бомба, чийто заряд е от радиоактивни отпадъци. Камерата се приближава към кулите на АЕЦ. Отнякъде се чува глух тътен... На Интернет-страницата на компанията могат да се прочетат заглавия на подбрани информации от в. Ню Йорк Таймс или електронната емисия на Си Ен Ен от рода на "Ядрени кошмари" или "Заловен притежател на мръсна бомба".

В специална рублика най-подробно се описват "възможните разновидности на ядрения тероризъм". На мода са и таблетките с калиев йодид, предлагани от много фирми. Уеб-страница с красивото име Nukepills.com гарантира, че таблетките - 14 на брой и само за 9,95 долара - блокират абсорбирането на канцерогенен радиоактивен йод от организма и могат да го предпазят от рак на щитовидната жлеза при ядрена катастрофа или атентат.

Така е наистина, но хапчетата не помагат срещу радиация или други форми на рак. Производителите обаче не го споменават. Вместо това на страницата е поместена карта на всичките 103 АЕЦ в САЩ. В червено са оцветени районите, които може да бъдат поразени от радиоактивен облак или дъжд. На практика са застрашени всички щати, с изключение на Уайоминг и Хаваите. Собствениците на страницата не споменават източника на цитираната информация.

Мъжът с черния шлифер отваря куфарчето. Вътре се вижда цилиндри и кабели на адска машина. "Ако се случи най-лошото, било от мръсна бомба, ядрена авария или земетресение, и се изпусне радиация, Вие няма да имате време да си купите удивителния уред за ранно предупреждение"...

На истинските параноици фирмата Two Tigers Radiological предлага най-широк асортимент от предпазни устройства и измервателна техника - като се започне от инструменти като джобен дозиметър CC V-742 и се стигне до наръчници и помагала със заглавия "Бункерите и предпазването от радиация".

И ако някому това се види недостатъчно, му се предлага окомплектован бункер за цялото семейство срещу 3200 долара. На фактора страх залагат дори компаниите, които предлагат по-коплексни продукти от калиев йодид. Като например биометричната фирма Identix, производителка на софтуер за идентификация. В едно интервю шефът на компанията Джоузеф Ейтик дори дръзна да твърди, че полицията цяла да залови своевременно атентаторите от 11 септември, ако летищата разполагали с неговата технология.

Малката черна кутия върху масичката започва да свети. Семейството скача, бащата извежда децата от стаята. "Raditect алармира преди изтичането на радиация, много преди медиите. Така Вие ще избегнете паниката и ужаса на радиацията"... На теория софтуерът за идентификация наистина буди интерес.

Камерите, монтирани по летищата, заснемат всички пътници, които минават през граничния контрол. Компютър сравнява снимките им с базата данни, където се съхраняват фотосите на заподозрени или издирвани лица. Съвпадне ли нечия снимка със снимка от архива, компютърът алармира и полицейските служители проверяват дали наистина става дума за терорист.

Споменатият софтуер бе тестван на летището в Бостън в продължение на 90 дни. Резултатът бе съкрушителен. Не по-малко съкрушителен бе и резултатът от изпитанията на софтуера, разработен от конкурентната фирма Vilisage Technology. По данни на Identix софтуерът допуска грешки само в 1,5% от случаите. На практика обаче това би представлявало сериозен проблем.

Ако той се използва на летище като това във Франкфурт на Майн, алармата ще се задейства 2000-3000 пъти на ден, така че летището изобщо няма да може да функционира нормално. Семейството се мята на джип и полита по магистралата, далеч от смъртоносната радиация. "Купете си Raditect още днес, само за 149 долара. Изберете номер 1-888-888-6008. Защитете близките, които обичате. Позвънете ни още сега."

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.