Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо 70 млн. евро ще бъдат инвестирани в пограничните ни райони със Сърбия и Северна Македония

1 коментар
Вицепремиерът и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов

Близо 70 млн. евро ще бъдат инвестирани до 2027 г. за развитие на пограничните региони на България със Северна Македония и Сърбия по европейските програми за трансгранично сътрудничество. Това съобщи вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов пред парламентарната комисия по политиките за българите извън страната.

В заседанието по покана на депутатите участваха още заместник-министърът на регионалното развитие Деляна Иванова и Десислава Георгиева, която е директор на дирекция "Управление на териториалното сътрудничество" (УТС) в МРРБ.

В граничните региони на западните ни съседки живеят много наши сънародници, които се възползват директно и индиректно от този вид инвестиции, посочи Караджов.

"България има ангажимент да подкрепя значимите по численост български общности зад граница. През годините не беше направено достатъчно по изграждането на ефективна комплексна, дългосрочна и интегрирана държавна политика за българите в чужбина. Това ни мотивира още повече да работим за постигане на реални резултати", каза Караджов.

По думите му програмите дават възможност за сътрудничество, изграждане на партньорство и контакти между българите от двете страни на границата. "Това е предпоставка за икономически тласък за бедните погранични райони, в които живеят българи", отбеляза вицепремиерът.

Чрез изпълнението на програмите за трансгранично сътрудничество са постигнати значителни резултати. Само за последните 8 години между България, Северна Македония и Сърбия са реализирани проекти за 53 млн. евро в различни области от двете страни на границите.

"Хората в тях общуват, създават общи инициативи и започнаха да работят заедно. Те вече много добре знаят, че имат сходни проблеми, предизвикателства, но и общи цели за подобряване на условията за живот и бизнес", обясни Десислава Георгиева.

Пред членовете на комисията вицепремиерът съобщи, че в периода до 2027 г. програмите ще финансират проекти, насочени към преодоляване на климатичните изменения, бедствията, здравните и икономическите кризи.

"Стратегическите ни цели включат изграждането на дългоочаквания граничен пункт "Клепало" със Северна Македония, както и значително повишаване на ефективността на пожарните и аварийните служби в България и Сърбия при бедствия, аварии и катастрофи", информира Караджов.

Предвижда се също така да бъдат подкрепени с директни грантове представителите на малкия и среден бизнес, който е гръбнакът на икономиката в пограничните райони.

"Половината от средствата по програмите ще са за интегрирани проекти, които идват от местните общности и се приоритизират от тях. Европейският съюз насърчава подхода "отдолу-нагоре" и тук е големият шанс за българските общности да станат още по-активни участници в този процес като предлагат най-важните за регионите им проекти", обясни Десислава Георгиева.

До момента те са проявявали значителна активност, като през програмния период 2014 - 2020 г. половината от сключените договори по програмата за трансгранично сътрудничество със Сърбия, например, са включвали представителства на българските общности. Общият размер на финансирането за тези проекти е 17.5 милиона евро.

"Европейските принципи за недискриминация и равни възможности не позволяват да има програми или проекти специално за българските общности зад граница, но се организират информационни кампании, партньорски форуми и обучения, от които могат да се възползват българските общности. Ще се срещнем с тях и ще обясним подробно как се кандидатства, кои проекти са допустими и т.н., , за да има по-голям шанс за финансиране", отбеляза Георгиева.

Екипът на МРРБ призова и членовете на комисията при срещите си с българските общности да ги запознаят с възможностите, които дават програмите и да ги насърчат да се кооперират и да се включат в проектите чрез участие в информационни кампании, срещи и обучения.

Един от приоритетите по новата програма 2021-2027 г. ще насърчава широкото партньорство при изпълнение на проектите, които са в обхвата на териториалната стратегия. Това включва и български общности в граничните региони. Тук планираният бюджет е 21 млн. евро, което е по-голяма подкрепа в сравнение с тази от предходния период.

Подкрепата по програмата с Република Северна Македония също е увеличена с 50 % през програмен период 2021-2027 г., с което се осигуряват допълнителни възможности за достъп до финансиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Пълно е със "сътрудници" в българското политическо пространство и отвъд него?! Тези територии: Северна Македония и Сърбия в момента са най-спокойните ни граници. Ние имаме нужда от инвестиции и инфраструктура на турската и румънска граници. Огромни потоци от бежанци ще се изсипят там на път за ЕС, след като стане ясно, че зеленият преход ще намали доставките с газ и нефт, ще доведе до обедняване и масова миграция на хора от страните, засегнати от този преход...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.