Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БЛС и фармаиндустрията искат от бъдещата власт повече и умни инвестиции в здраве

0 коментара
БЛС и фармаиндустрията искат от бъдещата власт повече и умни инвестиции в здраве

През следващите 5 години България трябва да догони ЕС по отношение на публичните инвестиции за здраве и те да се увеличат от 4.2% на 8% от БВП или от 6 млрд. до 10 млрд. лв. За това се обявиха във вторник от инициативата "Заедно за повече здраве", която обединява съсловните организации на лекарите и фармацевтите и асоциацията на иновативните фармацевтични компании.

Те смятат, че ускореното развитие на здравната система може да доведе до догонване на европейските здравни показатели като продължителност на живот, предотвратима смъртност и др. в рамките на следващите 10 години. Надграждане и оптимизация на здравноосигурителния модел с доброволни здравни фондове, които да дофинансират системата е друго искане на организациите. За целта те призоваха за надпартиен консенсус и обявиха, че ще изпратят исканията си до всички политически сили, за които социологическите агенции прогнозират, че биха могли да влязат в следващото Народно събрание.

Изпълнителният директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители ARPharM Деян Денев коментира, че на средствата за здравеопазване трябва да се гледа като инвестиции, а не като разходи и те трябва да бъдат използвани ефективно. Това може да стане чрез нови модели на плащане въз основа на резултатите от лечението, отложени във времето плащания, по-ефективно разпределяне на наличните ресурси въз основа на здравни анализи, които да подобрят грижите за пациента и намалят ненужните процедури и разходи.

Председателят на Лекарския съюз д-р Иван Маджаров каза, че подобрените здравни грижи могат да намалят тежестта върху болниците и да генерират икономии на разходи за системата на здравеопазването, като за целта се изисква насочване на ресурси в първична медицинска помощ. Председателят на БЛС цитира данни според които над 50 на сто от лекарите на България работят в София, Пловдив и Варна, както и че 30 на сто от медиците у над надхвърлят 60 години. Затова според организациите е нужна държавна политика в областта на финансиране на кадрите по региони.

Маджаров цитира анализ, според който продължителността на живота у нас се е увеличила, но българите все още живеят 7 години по-малко в сравнение с гражданите на Западна Европа. При сегашните темпове на развитие на здравеопазването ще са ни нужни 38 години, за да догоним средната продължителност на живота в 5-те най-големи държави от ЕС (82 години). Страната ни изостава и по отношение на предотвратима смъртност - в България тя е близо 3 пъти по-висока. Смъртността от сърдечно-съдови заболявания в страната ни намалява, но все още е два до три пъти по-висока спрямо Западна Европа.

Ниският дял на публични средства за здравеопазване води до голямо доплащане от страна на хората за медицински услуги и лекарства, а това също влошава здравните показатели на населението, коментираха още участниците.

Председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова коментира, че по-ниските нива на публичните разходи на България за лекарствени продукти са свързани с по-лоши здравни резултати. Анализът отчита, че доплащането от страна на пациентите у нас е 37% от разходите за лекарства по лекарско предписание срещу 5% в 5-те най-развити държави от ЕС. Освен това високото доплащане влошава здравните резултати, като стимулира ниско ниво на придържане към лекарствена терапия.

Тя посочи, че чрез инвестиции в дигиталиация могат да се подобрят ефикасността на здравната система и да се увеличи достъпа на пациентите до здравни грижи. По думите ѝ е необходимо страната ни да намали "хартиеното здравеопазване" и неговите несъвършенства.

Анализаторът от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) Аркади Шарков коментира, че за да се осигури устойчивостта на здравеопазването в години на криза, е необходимо да се осигури финансиране на системата чрез бюджетно неутрални инструменти. Според него, всеки "умно" инвестиран допълнителен лев в българското здравеопазване може да донесе възвръщаемост от 3.4 лв. чрез по-голяма и по-здрава работна сила. Прозрачността при доплащанията може да доведе до намаляване на персоналните разходи и да подобри достъпа до здравни грижи. А въвеждането на допълнително доброволно здравно осигуряване/застраховане може да доведе до изсветляване на доплащанията и подобряване здравето и благосъстоянието на българските пациенти, както и на медицинските специалисти.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.