Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ има нужда от добър мениджър, а не от политик

0 коментара

Г-н Стоев, каква е оценката Ви на създадената ситуация около избора на управител на БНБ?

Ситуацията напомня за всяко едно от политическите решения, при които се е включвало ДПС. Всяко едно от тези решения по традиция на първо място се характеризира с изчакване до последния момент, дава се възможност да наддават различни заинтересовани страни. На второ място се създава привидна непредвидимост на ситуацията, за да може ДПС да има по-силна дума във вземането на решение.

Каква е оценката Ви за кандидатурите на Светослав Гаврийски и Иван Искров?

Разликата е, че г-н Гаврийски е доказан в очите на анализаторите от инвестиционната общност като човек, който стриктно се придържа към правилата, предписани от закона за БНБ. Добре свърши работата си като първи мандат на валутния борд в България и бих казал, че оценката за неговата работа е блестяща.

Що се касае до г-н Искров, то не можем да говорим за негово участие в определяне на паричната политика и затова можем да се надяваме, че ако бъде избран за управител, ще следва стъпките на г-н Гаврийски.

Какъв избор е този за управител на БНБ - политически или експертен?

Лично според мен, в българската ситуация трябва да бъде изцяло експертен избор, защото политическото решение се отнася до принципите на паричната политика - т.е. дали ще има свобода Централната банка да печата пари или не, както е случая у нас.

От тук нататък решението е изцяло на ниво добър мениджър, който от една страна да проведе реформа по отношение на структурата на БНБ и на второ място човек, който да управлява добре валутните резерви на банката. Тези две неща предполагат подбор на добър мениджър, а не на политик.

Доколко са основателни опасенията за ролята на управителя по отношение управлението на валутния резерв на БНБ?

Има два важни риска. От една страна е опасението, че чрез операции на открития пазар Централната банка може да поднови практиката си на свободна парична политика - нещо, което тя е доказала, че не може да прави добре. Поне кризата през 96-97 г. го доказа. На второ място рискът е свързан с това търговските банки да не очакват при всяка по-малка ликвидна криза да им бъде подавана ръка.

По-добре Централната банка да се държи по дисциплиниращ начин спрямо тях и да им каже - ако имате проблеми, намерете най-добрия начин да го решите, а не чакайте да ви го решим ние с парите на данъкоплатците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.