Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ: Инфлацията може да се повиши заради петрола и наводненията

4 коментара
БНБ: Инфлацията може да се повиши заради петрола и наводненията

Годишната инфлация за 2005 г. може да се окаже по-висока от прогнозираната заради влиянието на последиците от наводненията и цената на петрола върху икономиката на страната. Това се казва в периодичния анализ на БНБ за стопанското състояние на България, поместен в августовския брой на списанието на банката “Икономически преглед”.

От началото на годината е натрупана 1.2% инфлация и засега няма сериозни основания да се променя прогнозата за инфлация от около 3.5% до края на годината, казват анализаторите на централната банка. Те обаче уточняват, че сред външните фактори, които влияят върху оценката на рисковете от по-висока инфлация е високата цена на суровия петрол през юни и юли. Колебанията в цената на петрола са изключително големи и незначителни събития могат да повлияят върху динамиката ù, изказват опасения икономистите на БНБ.

Основен вътрешен фактор за влияние върху инфлацията и икономическия растеж са последиците от наводненията. Засега обаче не може да се направят количествени измервания доколко последиците ще дадат отражение, е записано в анализа на банката.

Иначе икономиката на страната продължава да се развива стабилно, като темпът на растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие достигна 6%.

През следващите тримесечия високите темпове на растеж ще се запазят, като слабото намаление на абсолютните темпове на нарастване на БВП се дължи на влиянието на базовия ефект и по-умереното в сравнение с предходната година нарастване на запасите.

Икономистите на централната банка предвиждат темпът на растеж за годината да бъде 5.4% ­ 5.8%.

Благоприятната конюнктура в България продължава да привлича капитали под формата на преки чуждестранни инвестиции и заеми. Финансовата сметка за първите пет месеца на годината е с излишък от 2,424 млрд. лв., като се отчитат разходите на правителството през януари т. г. за обратно изкупуване на брейдиоблигации за 1.407 млрд. лв.  

В края на юни балансовата стойност на валутните резерви на БНБ е 14.577 млрд. лв. (7.453 млрд. евро).

През третото тримесечие на годината анализаторите на БНБ очакват излишък по текущата сметка на платежните баланси и дефицит през четвъртото тримесечие поради сезонни фактори при запазване на структурата на финансирането. В резултат от това валутните резерви на БНБ ще нараснат и през двете тримесечия, независимо от извършената в края на юли сделка по изкупуване на държавен дълг.

След реализираното обратно изкупуване на брейдиоблигациите съотношението правителствен дълг към БВП ще намалее до 32%. В момента само 6 от двадесет и петте страни членки на ЕС, имат по-ниско ниво на това съотношение.

През второто тримесечие се проявиха първите резултати от предприетите от БНБ в началото на 2005 г. мерки за постигане на по-слаби темпове на нарастване на кредитите за частния сектор. В края на юни вземанията от неправителствения сектор годишно нараснаха с 41.8% (47% в края на май), като темпът на годишен прираст на вземанията от нефинансови предприятия е 32.2% (35.8% в края на май), а този на вземанията от домакинствата ­ 72.2% (77.8% в края на май).

Външният дълг на търговските банки спадна в края на май с 282.5 млн. евро спрямо март. В края на юни нетните чуждестранни резерви на търговските банки станаха положително число и достигнаха близо 100 млн. евро. Поведението на банките след март дава основание да се счита, че темпът на растеж на вземанията от неправителствения сектор в края на 2005 г. ще се бъде в диапазона 30% ­ 35%., се казва в анализа на БНБ

Вътрешното търсене остава високо, като през първото тримесечие на годината се забелязва ускоряване на темповете на растеж на потреблението на домакинствата. Според икономистите, автори на анализа, устойчивото подобряване на конкурентоспособността на българската икономика и на промишлеността в частност влияе благоприятно върху разширяването на външните пазари за българските производители и поддържането на относително добри темпове на растеж на износа, независимо от глобалното забавяне на темповете на икономически растеж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gnome
    #5

    Тези некадърници, винаги намират оправдания и никога решение на проблемите.

  2. идейник
    #4

    спасението е ЕМИГРАЦИЯ! махнете се от тази кочина, не помагайте на комунистите да съществуват. ако останете в българия помагате за издръжката на турци, помаци, цигани, които играят по свирката на доган. ако останете в българия помагате за издръжката на "бабичките" и за проъцфтяването на "национално отговорния" капитал т.е. комунистическата мафия на всички нива. помислете! обичате ли децата си, родителите и близките си, страната си, накрая обичате ли себе си? напуснете, за да помогнете за сгромолясването

  3. успял в България
    #2

    Един път сте "идейник",друг път "овен", но определено сте много глупав,а очевидно и неспособен да се реализирате. Спрете да хулите собствената ни страна. Ако не Ви харесва в България - напуснете я.

  4. анонимен
    #1

    Що за проблем е инфлацията?Ниски доходи-респективно ,ниско потребление на стоки.Търси се баланс със цел да се установи равновесие в ценообразуването и по -конкретно изграждането на хипотеза за стремежът за добро развитие на вътрешния пазар, в последствие на което да се търси хармонията в износът.Идеалогията на преразпределянето на капитали в икономиката също ще доведе до противоречия,но внася сигурност в международния баланс на потреблението на стоки и услуги.За да се развива износът ,с две думи

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.