Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ: Потребителските кредити са с най-малък риск за банките

0 коментара

Потребителските кредити и кредитите за жилищни нужди са били с най-малък риск за банките през 2002 година, сочат данните в годишния отчет на БНБ за миналата година. Отчетът, който се одобрява от Народното събрание, е внесен днес в деловодството на парламента.

Според извода на Централната банка 97,52% от потребителските кредити са редовни, а при кредитите за жилищни нужди този процент е 97,84 на сто. Най-голям риск за банките носят търговските кредити, при които редовните са 87,68%, и другите кредити, от които 88,37% са редовни.

Според БНБ това обяснява стремежа на повечето кредитни институции да се насочат по-активно към потребителския сегмент, както и високата ликвидност на пазара на ипотечните облигации, които се емитираха активно през 2002 година.

Резултат от тези процеси е и тенденцията към драстично намаление на средния размер на новоотпусканите потребителски кредити, като при някои банкови институции той вече е доста под 1000 лева.

Анализ на всички кредити в банковата система над милион лева сочи, че общият им размер е 3,49 милиарда лева, като 90,65% от тях са редовни, а класифицираните като загуба са едва 2,14 процента.

През 2002 г. кредитите от банковата система са се увеличили с 42,15% спрямо 2001 г., до 1,89 милиарда лева. От тях близо 1,59 милиарда лева са предоставени на частни предприятия.

Общият размер на кредитите в евро в края на 2002 г. е 1,193 милиарда, а на кредитите в долари - 454 милиона. Кредитите в евро са се увеличили с 93% спрямо 2001 г., а тези в долари - със 17 на сто.

Според БНБ банките са все още консервативни по отношение на многообразието от кредитни улеснения и стриктни спрямо подбора на кредитополучателите.

Към края на 2002 г. активите на банковата система са нараснали с 19,9% спрямо 2001 г. и достигат 14,6 милиарда лева. Причината е главно нарастването на депозитите в левове.

Като се отчете, че банките трайно поддържат валутните си активи и пасиви почти изцяло в долари и в евро, а обменният курс на долара спрямо лева от началото до края на на 2002 г. е спаднал с 15%, увеличението на валутните активи и пасиви в реално изражение е още по-голямо, уточняват от Централната банка.

Поради отслабването на долара спрямо еврото и съществуващата несигурност за бъдещото развитие на курса основната част от допълнително вложените средства в банковата система са предимно в евро. Така пасивите на системата са се увеличили с 658 милиона евро и с 330 милиона долара, а активите - с 520 милиона евро и с 335 милиона долара.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.