Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ ще казва хора с какви доходи ще теглят заеми

Централната банка ще има нов инструмент за ограничаване на кредитирането

4 коментара
БНБ ще казва хора с какви доходи ще теглят заеми

Българската народна банка (БНБ) ще получи мощен инструмент за ограничаване на кредитирането до около месец.

Тя ще може да определя с решение на управителния си съвет съотношението между размера на кредита и годишния доход на кредитополучателя.

Това ще е една от мерките при упражняване на т. нар. макропруденциален надзор, тоест тя ще важи за цялата банкова система и ще се прилага в ситуации на прекомерен кредитен растеж, става ясно от промени в Закона за БНБ, приети на второ четене от парламентарната комисия по бюджет и финанси.

"Към момента централната банка не разполага с подобен инструмент", разясни подуправителят на БНБ Димитър Костов.

БНБ ще може да въвежда и други важни ограничения, които до момента са в правомощията на отделните търговски банки.

Мерките, засягащи кредитната дейност на банките, ще могат да включват изисквания за съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението, съотношението между размера на кредита и годишния доход на кредитополучателя, съотношението между размера на текущите плащания по дълга и месечния доход на кредитополучателя, изисквания по отношение на максималния срок на договора за кредит, както и по отношение на начина на изплащането на кредита, пише в законопроекта.

Ако реши да прибегне до подобни общи ограничения на кредитирането, централната банка сериозно ще се намеси на пазара. Макар да спазват редица изисквания във връзка с кредитирането, в момента банките имат известна гъвкавост по отношение на срока на кредита, доходите или обезпеченията.

Освен мерките за затягане на кредитирането депутатите одобриха единодушно и редица промени в банковото законодателство във връзка с бъдещото членство на България в Банковия съюз на ЕС.

С много от текстовете се предоставят правомощия на Европейската централна банка (ЕЦБ) да упражнява банков надзор у нас чрез механизма на т. нар. "тясно сътрудничество". Регламентира се и обменът на информация между БНБ и ЕЦБ.

БНБ също ще може да събира такси за надзорна дейност по подобие на Комисията за финансов надзор, предвиждат още промените.

В надзорните съвети на банките се въвежда фигурата на т. нар. "независим член". Той ще трябва да има квалификация в сферата на банковата дейност, но няма да може да е служител или акционер в банката, да участва в управата на свързано с банката дружество. Друго изискване е да "няма съществени финансови или делови отношения с банката".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Явно проблемът не е ясен?! Ако кредитът се отпуска на служител, то неговият доход е видим и "може да се преброи". Ако кредитът се отпуска на малка фирма, собственикът й създава документите, с които се отчита, и може да си измисли доход, който да му осигури пари за бизнеса, но те да нямат реално покритие?! Другият риск са бизнесмени, свързани със селското стопанство. То е рисково, зависи от климатичните и природни особености в дадена календарна година и заявените ползи може да се обърнат в загуби. На такъв стопанин може да се отпусне голям заем за техника, който да не може да се плати, защото годината е дъждовна?!

  2. dimitardi100
    #3

    Демокрацията не означава разграден двор и пълно безхаберие , какво става в него , а точно обратното ! САЩ не са мерило ! Видяхме какво се случи там през 2008 заради алчноста на банките и липсата на подобен инструмент ! Стъпка в правилна посока, още повече, че БНБ няма интерес да задушава икономическия живот, а само да го предпазва от деформации !

  3. pepe
    #2
    Отговор на коментар #1

    Само мога да ти кажа, че в САЩ няма подобна намеса на държавни органи /или институции, подчинени пряко на изпълнителната власт/ в дейността на частните банки. За разлика от Русия.Да не говорим, че това няма да спре кредитите на Ц. Минев, който си има собствена банка. Нито пък ще спре кредитирането на когото и да било друг от "големите играчи" - никой от тях не получава кредитите си лично /така и не носи лична отговорност да ги връща/.

  4. Mad Dog
    #1

    Браво! Стъпки в правилната посока, по-далеч от Евразия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.