Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бойко Борисов поиска президентска република

0 коментара

Главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов се обяви за президентска република, за да работят по-добре институциите в държавата. Следствието да е в МВР, а министърът на правосъдието - главен прокурор, пожела генералът.

Идеята му за президентска република бе отхвърлена от председателя на парламента Огнян Герджиков като неуместна. Премиерът Сакскобургготски отказа да коментира идеята за президентската република като посочи, че това е "тема за едно Велико народно събрание". Така Симеон напомни за решението на КС, според което сегашното обикновено народно събрание не може да променя формата на държавното устройство.

Самият президент, преди два дни също каза, че когато реши да се изкаже в полза на президентската република, ще го направи. Той обвини депутатите от мнозинство, че се опитват да превърнат това понятие в "мръсна дума" и подчерта, че винаги е работил честно за парламентарния характер на републиката.

Шефът на ВКС: Ген. Борисов е виден конституционалист, не мога да набера смелост да се изкажа

"Това е сложен въпрос, по който ген. Борисов като виден конституционалист може да вземе отношение. Въпреки, че съм бил 6 години конституционен съдия в светлината на неговото изказване просто не мога да набера смелост да се изкажа по тази тема." Това заяви пред Mediapoo.bg председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров. "Не съм достатъчно компетентен", каза върховният съдия, който веднъж вече остро атакува Борисов заради изказванията му, свързани с работата на съдебната власт.

Аз съм за президентска република, както е в САЩ и Франция, заяви главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов тази сутрин по БНТ. Идеята си той лансира ден след поредното показно убийство в столицата - убит бе наследникът на сикаджията и наркотрафикант Поли Пантев - Евгени Стефанов.

Борисов обясни, че при президентска република координацията между институциите е по-добра, защото всички те са подчинени на президента, който трябва да носи отговорност за всичко.

Ние искаме да бъдем подчинени на човек, който да носи отговорност за нас, а не да говорят за нас в трето лице, множествено число - службите", каза още ген. Борисов.

Така генералът репликира думите на президента от преди два дни по адрес на службите: "Несъмнена е празнината, която съществува поради липсата на закони за Националната служба за охрана и Националната разузнавателна служба. Но аз питам: това пречи ли на другите служби да ловят престъпниците? Отговорът ми е не.". Отправяйки упрек към "другите служби" - полицейските, че не се справят с престъпността, той защити разузнаването, чиято служителка бе замесена в шпионски скандал с Германия.

Днес главният секретар на МВР оприличи държавата ни на автомобил без скоростна кутия, която да координира действията на отделните елементи. "Трябва да се направят доста промени, защото в противен случай ние се превръщаме в регистратори и говорители. За тези две години до този момент нито едно предложение на МВР не е прието", подчерта ген. Борисов и допълни, че следствието може да бъде в МВР, но то трябва да стане планово: "с тези хора трябва да се разговаря, за да не се губи мотивацията за работа".

За да заработи по-ефективно правосъдната система в България, според ген. Борисов, трябва правосъдният министър да е и главен прокурор, както е в САЩ. В предишно интервю Борисов обяви, че главният прокурор в момента не е подчинен нито на президента, нито на премиера и те по никакъв начин не могат да го задължат да се яви при тях, за да му поставят конкретна задача.

Изискване на Европейския съюз, поставено и в последния доклад за България, е следствието да премине към изпълнителната власт. Юристи от Европа и САЩ многократно са отбелязвали и че мястото на прокуратурата не е в независимата съдебна власт.

Борисов днес отново подчерта, че МВР няма лостове, с които да вкара престъпниците в затвора.

В поредица от интервюта в последните месеци, след престрелки и атентати, Борисов лансира промени в Наказателния кодекс, които още не са приети от парламента. Той напомни за тях и преди месец, когато в един ден в София бяха извършени две убийства - в ресторант "Пчела" и на Околовръстния път.

НДСВ, ДПС и БСП са против президентска република

Има Конституция, която казва ясно, че България е парламентарна република, коментира идеята на генерала зам.-председателят на ПГ на НДСВ Константин Пенчев. Ако обществото почувства някаква необходимост за промяна на формата на управление, това трябва да стане с нова Конституция, приета от Велико Народно събрание, посочи Пенчев. В момента обаче имаме Конституция, която трябва да се спазва, тя е много добра и поддържа гражданския мир вече 13 години, допълни той.

Попитан дали е необходимо правосъдният министър да бъде и главен прокурор, както е в САЩ, Константин Пенчев каза, че няма действаща рецепта за съотношение съд-прокуратура-следствие.

Промените в закона за МВР са приети на първо четене, сега работим и по гласуваните на първо четене поправки в НК, каза Пенчев пред Mediapool.bg.

Според Хасан Адемов от ДПС, в сегашната ситуация, когато дневният ред на парламента и обществото е ангажиран с приемането на данъчните закони и бюджета, моментът не е подходящ да се поставя въпроса за формата на държавното управление. "Добре е да има дискусия, но не смятам че сега е времето", каза Адемов.

"Работата на Бойко Борисов е да лови бандитите, които се избиват като животни по улиците", коментира лаконично и депутатът от Коалиция за България Кръстьо Петков.

Държавното устройство в България е достатъчно добро, друг е въпросът доколко правомощията на една институция в по-голяма степен трябва да се променят, коментира зам.-председателят на Коалиция за България Емилия Масларова. Според нея всеки трябва да си гледа работата и не може някой политик да реши някой ден да се изкаже по определен въпрос и това да стане тема на деня.

Аз не коментирам какво става по улиците на страната и как службите си вършат работата, каза Масларова. Смятам, че дейността на МВР твърде много се развява и е на показ, което може би в някои случаи пречи на самата работа, допълни тя.

Кошлуков: Проблемът е в политическия модел, а МВР трябва да гарантира сигурност

Депутатът от ПГ на НДСВ Емил Кошлуков изрази съмнение, че промяната на формата на управление ще реши проблема със сигурността в страната.

Тезата за "твърдата ръка" не веднъж е прокламирана в България. Задачата на политиците е да интегрират гражданското общество, да дадат властта на народа, държавата само да осигурява сигурността на хората. Това е работата и на МВР, коментира Кошлуков.

Според него има доказани различни форми на управление по света, но у нас въпросът не е в конституционния, а в политическия модел. Според координатора на дискусионния клуб "Новото време" трябва да се промени политическият модел - да се върне властта на народа чрез мажоритарни избори, референдуми, закони, променящи политическата класа.

Когато хората отказват да участват в политическия процес пътят до диктатурата е много кратък, коментира депутатът.

Осланяме се отново на мита за добрия цар, а какви са лостовете тогава за контрол? И като му дадат още власт на президента - какво ще я прави, запита депутатът. Дали президентът или премиерът ще ръководи - по света ги има двата варианта, при нас вероятно хората не са качествени, каза Кошлуков.

ОДС приветства дебата за промяна на правомощията на властите

Президентската република не е подходяща за България, не е случаен фактът, че такава има в много големи държави като САЩ и Русия, каза зам.председателят на ПГ на ОДС Димитър Абаджиев. Според него не е редно и министърът на правосъдието да е главен прокурор, защото така постът му ще се политизира.

Абаджиев обаче прие изказването на Борисов като повод да започне отново дебатът за промяна на конституцията.

"Приветствам изказването на Бойко Борисов, защото той започна онази дискусия, която ние започнахме преди една година за промени в конституцията", каза Абаджиев. По думите му институциите не си взаимодействат добре и затова дясната опозиция говори за промяна в правомощията на изпълнителната власт, на президента и на съдебната власт. Оттук нататък ние сме за парламентарна република, да се дават по-ясни правомощия на изпълнителната власт при засилен парламентарен контрол, каза обаче Абаджиев. Той посочи, че държавният глава трябва да има по-изчистени правомощия, съдебната власт да остане само в рамките на съда, а следствието в изпълнителната власт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.