Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британски фирми искат да търсят петрол и газ у нас

4 коментара

Две британски фирми – “Зета Петролеум” и “Тореадор”, имат интерес за инвестиции в търсене и проучване на нефт и газ в нови терени в България. Това съобщи в сряда Валентин Кънев, председател на Балканската и Черноморска петролна асоциация (БЧПА), която ще проведе 12-ата си годишна среща в София на 21 и 21 април. Тези компании искат и да си партнират с фирми, които вече осъществяват такава дейност у нас, като предлагат нови технологии, подобряващи ефективността на проучванията, а в последствие и на добива на суровината.

“Зета” и “Тореадор” са малки петролни фирми, които в момента работят основно в Турция, но България има потенциал да привлича именно такива инвеститори с благоприятните си условия за проучване на сушата, коментира Кънев. За да се привлекат големите компании към по-рисковите сондажи в дълбоките води на Черно море, където България е доказала, че разполага със залежи на нефт и газ, обаче трябват стимули, допълни той.

Според председателя на БЧПА това може да са данъчни преференции, съобразени с дълбочината на сондажите в морето. Турция прилагала такъв режим за фирмите, работещи в нейните води на Черно море. Трябва да се възползваме от изместването на интереса на петролния бизнес към дълбоките води, след като американската “Шеврон” постигна доста добри резултати при такива проучвания в Мексико на 1600 м дълбочина, смята Кънев. Успех има и при дълбоководни сондажи в  Бразилия.

Друг стимул за чуждите инвеститори би била облекчена регулаторна рамка за новите доставчици на суровините. Кънев даде за пример предприеманите от Европейския съюз мерки във връзка с либерализацията на общностния газов пазар, които предвиждат предоставянето на дългосрочни гаранции за алтернативните доставчици на синьото гориво.

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране трябва да даде благоприятни условия за изграждането на двата петролопровода през българската територия – от Бургас до Вльора и до Александруполис, ако иска те да се реализира, смята Кънев. Той посочи, че в момента тези две тръби търпят сериозната конкуренция на проекти за петролопроводи през Турция, като най-застрашаващият е Самсун-Джейхан, паралелен на Баку-Джейхан. Заради турските проекти може да се окаже, че байпасът на Босфора и Дарданелите през българска територия е излишен, смята председателят на Балканската и Черноморска петролна асоциация.

На годишната среща на БПЧА, която ще се проведе в четвъртък и петък, ще се обсъдят също така възможностите за противодействие на протекционизма на страните износителки на петрол, членуващи в ОПЕК, и на Русия, които в момента ограничават възможностите за проучвания на нефт и газ, което от своя страна влияе върху цените на петрола, които през последните няколко дни отбелязаха поредни рекордни нива над 70 долара за барел.

Около 40 фирми, сред които гигантите “Бритиш Петролеум” и “Шеврон”, средните компании като руските “Лукойл” и “Роснефт” и австрийската OMV и малките “Аншуц”, “Зета” и “Тореадор”, ще дискутират и възможностите за доставки в Европа на втечнен газ, който е силно използван в САЩ и Япония. Кънев обаче изрази скептицизъм, че на сегашния етап това гориво би било алтернатива на познатите доставки. Като основна причина той посочи високата му цена в сравнение с нормалния природен газ, както и трудностите при транспортирането му.

Кънев посочи, че усилията на петролния бизнес трябва да са насочени срещу монопола върху доставките в определени региони, защото тогава става въпрос за лъжепазар и псевдоиграчи. В контекста на проектите на “Газпром”, свързани с транзита на руски газ през българска територия, може да се помисли за подкрепящи доставки от Иран, Египет и Азербайджан, чрез проекта за газопровод Набуко, минаващ Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия, смята председателят на БЧПА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. top idiot
    #4

    te i da nameriat polzite sa za shepa izbrani hora, ostanalite moje samo po-visoki tseni da poluchat kato rezultat, sprawka - mezeriata w powecheto strani iznositeli na petrol, iran, iraq, nigeria, venetsuela, algir, libia i t.nat. ...

  2. The wise man
    #3

    ДА ТЪРСЯТ ПЕТРОЛ И ГАЗ У НАС , ЗАЩОТО НИЕ НАШЕТО НЕФТ И ГАЗ СИ ГО НЯМАМЕ ВЕЧЕ НА ПРАКТИКА! А РУСНАЦИТЕ ВЕЧЕ НЕ НИ ПОМАГАТ РЕАЛНО , А ИСКАТ ДА НИ ПРАВЯТ ОЩЕ ПО-ЗАВИСИМИ!

  3. Баба Гицка
    #2

    Ееееей, какво ли ще е да станем петролни шейхове! Ха дано да намерят нещо, че то иначе не виждам как ще се оправим.

  4. Крум
    #1

    Няма да се оправим дори и да намерят петрол бабо Гицке. Ще се оправим тогава, когато мнозинството от хората започнат да гласуват и поразмърдат това, което би трябвало да е в главите им преди да пуснат бюлетината.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.