Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британските медиите ще протестират, ако им ограничат достъпа до премиера

0 коментара

Идеята на правителствения говорител за месечни срещи на премиера Сакскобурготски с представители на четири електронни медии предизвика брожение сред изключените от инициативата и най-вече в средите на печатните издания. Говорителят Димитър Цонев аргументира идеята си с обяснението, че това е европейска практика. По този повод Ели Хауръд - шеф на българското бюро на Би Би Си, разговаря с медийния кореспондент на Би Би Си Ник Хайъм.

Как са организирани пресконференциите с министър-председателя във Великобритания и какъв е достъпът на журналистите до него?

Относително нова идея за Великобритания са месечните пресконференции с достъп на всички основни национални медии. Това е жест на откритост, но има един недостатък - тъй като там присъстват толкова много журналисти, понякога им е трудно да задават допълнителни въпроси. След като си зададат въпроса, им е трудно да притискат премиера, особено по теми, които го поставят в неудобно положение. Но тези пресконференции се смятат за важен допълнителен елемент на откритост към ежедневните и дори два пъти на ден брифинги на официалния говорител на премиера.

Какво се разбира под "национални медии? Колко време продължават пресконференциите с министър-председателя и кой може да присъства на тях?

Пресконференцията продължава един-два часа. На нея присъстват основните радио и телевизионни станции, всички национални вестници, националните информационни агенции, понякога също и представители на чужди издания или регионалната преса. Премиерът често е на разположение за специални интервюта на отделни вестници, радио или телевизионни програми. Има предавания, които той се опитва да избягва, защото очаква да му се задават трудни въпроси, и други, които предпочита, защото очаква въпросите да са по-умерени, но рядко има програми, дори най-тежките, където той да не се е появил през последната година, често и повече от един път.

Кой може да присъства на редовните брифинги на говорителя на министър-председателя два пъти дневно и какво представляват те?

Те се посещават от акредитираните политически журналисти. На професионален жаргон, ги наричаме "лобито" т.е. "хората от кулоарите", защото тези журналисти имат право да стоят в кулоарите на парламента, да се срещат с депутатите и да разговарят с тях, без после да ги цитират. Всяко нещо, което се каже на брифингите се приема, че е казано от говорителя на премиера и всичко може да се цитира. Журналистите могат да питат каквото си поискат за колкото време искат. Това, което ми прави впечатление в България, е че журналистите трябва да задават определен брой въпроси. Естествено, че когато присъстват повече журналисти, ще се задават по-малко въпроси. Когато се постави ограничение от, да речем, два въпроса, значи, става дума за опит за контрол над журналистите, което, ако стане във Великобритания, ще доведе до протести и журналистите ще кажат, че не искат да участват в нещо подобно.

Какви биха били реакциите във Великобритания, ако се разреши само на четири електронни медии да задават въпроси?

Ако това стане във Великобритания, ще се предизвикат протестите на националните вестници и на информационните агенции, които ще искат да разберат защо нямат право на достъп. В противен случай би могло да се даде редовен колективен достъп на журналистите от вестниците, или правото на журналисти да правят задълбочени интервюта с премиера.

И въпреки това журналистите продължават да настояват за пресконференциите...

Разбира се. Всички си дават сметка, че министър-председателите са заети хора и времето, което могат да отделят на пресата е ограничено по необходимост. Но във Великобритания има разбирането, че за една демократична страна, премиерът трябва редовно да е на разположение на журналистите, поотделно или на групи, за задълбочени въпроси. В допълнение е необходимо да има редовни брифинги, както е в нашия случай веднъж или два пъти дневно. На тези брифинги журналистите могат да повдигат всякакви въпроси и да очакват отговор от името на премиера. Мисля, че правителството ясно си дава сметка, че тази практика е полезна за него и му дава възможност да управлява новините и начина, по който се представя политиката и самото правителство. Самите политици не биха искали да се откажат от ежедневните брифинги.

Интервюто е излъчено по Би Би Си

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.