Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брутният външен дълг на България е 10,398 млрд. долара и представлява 73,4% от БВП

0 коментара

През първите три месеца на годината брутният външен дълг на България е намалял с 2,1% до 10,398 млрд. долара и представлява 73,4% от брутния вътрешен продукт, съобщи Българска народна банка.

Дългосрочните задължения на страната представляват 89,1% от дълга. Публичният дълг възлиза на 8,518 млрд. долара, намалението му през първото тримесечие е с 1,5 процента. Дългът на правителството е 7,641 млн. долара, намалението е с 1,2 процента. Дългът, гарантиран от държавата, нараства с 4,3% до 756,5 млн. долара.

Външните задължения на частния сектор възлизат на 1,880 млрд. долара, намалението им от началото на годината е с 4,4 процента.

Към 31 март 47,4% от брутния външен дълг е под формата на ценни книжа, 44,1% са заеми, 7% - търговски кредити и 1,4% - депозити на нерезиденти. В щатски долари са деноминирани 64,1% от дълга, 21,3% са в евро и 11,1% - в специални права на тираж.

През първото тримесечие за обслужването на външния дълг са платени 394,8 млн. долара, което представлява 2,8% от БВП. За погасяване на главници са похарчени 248 млн. долара, а за лихви - 146,9 млн. долара. В сравнение със същия период на 2001 г. сумата е намаляла с 90,3 млн. долара заради по-ниските плащания по лихви.

Между януари и март правителството е получило 39,8 млн. долара - транш по стенд-бай споразумението с МВФ. Размерът на получените държавногарантирани заеми е 60,3 млн. долара.

Сред европейските държави с валутен борд България има най-добри индикатори на краткосрочния външен дълг, показва анализ на БНБ.

Индикаторите, свързани с краткосрочния дълг на страните от нововъзникващите пазари, са едни от най-внимателно наблюдаваните от рейтинговите агенции, инвестиционните банки, международните финансови институции, от кредиторите и инвеститорите, се посочва в съобщението на централната банка.

България и Полша имат най-благоприятно съотношение между краткосрочния дълг и брутния външен дълг - съответно 11,4 на сто и 13,6 на сто. Най-неблагоприятно е съотношението в Латвия - 56,5 на сто от брутния ѝ външен дълг е краткосрочен.

Съотношението между краткосрочния дълг и официалните валутни резерви също е най-добро в България и Полша - съответно 33,8% и 35,9%. Най-високо е съотношението на Латвия, краткосрочният дълг на която надвишава официалните валутни резерви 2,5 пъти.

Към 31 декември 2001 г. търговските кредити представляват 54,2% от краткосрочния външен дълг на България, стойността им е 672,1 млн. долара. Съотношението у нас е твърде близко до това на Полша - 60,5% и на Литва - 58 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.