Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел даде две години на Италия да намали бюджетния си дефицит

0 коментара
Европейската комисия, която започна процедура срещу Италия заради високия ѝ бюджетен дефицит, в сряда реши да даде срок на Рим до 2007 г. да влезе в рамките на Пакта за стабилност и растеж.

Италия е част от еврозоната и както всички останали държави е длъжна да поддържа дефицит под 3 процента. По официални данни дефицитът на Италия през 2001, 2003 и 2004 г. е бил 3.2 % от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. За тази година Европейската комисия прогнозира нивото му да достигне 3.6 на сто, а през 2006 г. и до 4.6 процента от БВП. 

Ден преди Брюксел да обяви предложението си, което трябва да бъде гласувано от финансовите министри на ЕС, италианският министър на икономиката и финансите Доменико Синискалко каза, че очаква ЕК да даде на страната му 2 години, през които да намали дефицита си.

Изискванията на Пакта за стабилност редовно се нарушават и от две от най-мощните икономики в ЕС – Франция и Германия. Днес еврокомисарят за икономическите и валутните въпроси Хоакин Алмуния съобщи, че през септември комисията ще преразгледа прекомерните бюджетни дефицити на двете държави.

Под натиска на Берлин и Париж, Европейският съюз вече преразгледа параметрите на Пакта за стабилност и растеж и увеличи възможностите те да се нарушават, без да следват санкции, включвайки поредица от “обективните” причини.   

Също в сряда еврокомисарят Алмуния изрази изненадата си от плана на унгарското правителство да намали данъците, тъй като това може да увеличи бюджетния дефицит на Унгария.

В понеделник унгарското правителство предложи петгодишен план за намаляване с 5% на ДДС – от 25 на 20, както и за понижаване с 2 на сто на данъка върху най-високите доходи от 38 на 36 процента.

Според анализатори, цитирани от БТА, намеренията на правителството на Унгария будят тревоги в момент, в който то се опитва да намали бюджетния дефицит на страната. Освен това, обявявайки данъчната си реформа, кабинетът в Будапеща не е уточнил по какъв начин ще бъдат намалени бюджетните разходи.

Еврокомисарят Хоакин Алмуния отказа да оцени фискалната политика на Унгария, като коментира че за Брюксел е трудно да прави оценки при толкова често променящи се планове на Будапеща. Алмуния посочи, че новият унгарски план вероятно ще влоши затрудненията с бюджетния дефицит, които страната и без това има. Той уточни, че в момента се водят разговори с унгарските власти.

През 2004 г. бюджетният дефицит на Унгария е бил 4.5 процента от БВП, и то без да се отчитат плащанията, свързани с пенсионната реформа. През тази година целевият бюджетен дефицит е 3.8 % от БВП, но вероятно ще бъде надхвърлен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.