Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел иска вдигане на минималните заплати, където са ниски

4 коментара

Европейската комисия ще поиска въвеждането на минимална работна заплата в държави членки като Германия, където тя не съществува, и ще поиска увеличение на минималното месечно заплащане в страните, където то е твърде ниско. Предложението ще бъде направено в сряда, съобщи електронното издание EurActive. България е с най-ниската заплата в Европейския съюз.

Приоритет на Брюксел е "създаването на работни заплати, които да гарантират конкурентоспособността на икономиките и в същото време да предоставят сигурност на доходите”.

По последни данни повече от 8% от европейците работят за заплати, които са под линията на бедността. Рискът работата да не те спасява от бедност е голям. Това е причината Еврокомисията да постави този въпрос. С въвеждането на минимално заплащане се предотвратява рискът от рязко падане на цената на труда, са аргументите на Брюксел.

В повечето европейски държави минималната работна заплата съществува като стандарт, но варира значително като размер. В Румъния, например, тя може да е по-малко от една четвърт от средната заплата, докато в Ирландия се равнява на половината от средната заплата.

Група от държави като Германия, Италия, Австрия и скандинавските страни нямат минимална работна заплата. В Италия и Австрия минимална работна заплата има само по колективни трудови договори.

В държавите, в които нивото на заплащане е твърде ниско, Европейската комисия предлага заплатите да се вдигнат. По този начин ще се осигури възможност на работниците да остават в страните, в които живеят, мотивират се еврокомисарите.

Предвиждат се промени и по отношение на облагането на доходите с данъци, което ще понижи разноските по заплащане на труда, а оттам би трябвало да подпомогне процеса по разкриване на нови работни места.

Вместо от доходите на работещите, по-голямата част от данъците може да идва, ако се облага повече потреблението или имотите.

Еврокомисията предлага данъчни облекчения и субсидии за бизнеса, който наема работна ръка в кризата. Причината е растящата безработица, която средно за Европа е 10%, като в Гърция и Испания вече надхвърля 20%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Обнадежден тийнейджър: Е, тогава нема смисъл да бегам по Германиите... оставам си в Шоплука!

  2. Анонимен
    #3

    А пенсиите? Дянков,пожелавам ти само един месец да изкараш с пенсията ми- може би ще оцелееш,но няма да имаш сили да сипеш лъжите си...Позор !!!!! Погледни какво дадоха на хората за Великден в "бедната" и "пред фалит" Гърция...Нямам думи!!! Eвропа не вижда ли този геноцид на пенсионерите у нас? Направо ни изтребват...

  3. Анонимен
    #2

    по коректно е съюза на европейцките социалистически републики

  4. Анонимен
    #1

    Пълен напред към Съветския Съюз!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.