Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел монтира чип на София

57 коментара
Брюксел монтира чип на София

Докладът на Европейската комисия (ЕК) за България, посветен на механизма за сътрудничество и контрол в областта на вътрешните работи, ще бъде публикуван на 23 юли. Датата бе потвърдена от говорителя на (ЕК) Марк Грей в понеделник. По-рано през деня от прессъцентъра на вицепремиера Меглена Плугчиева съобщиха, че в България ще бъде въведена т.нар. система ЛОТАР за прогноза, наблюдение и управление на европарите във всички български министерства, през които минава финансиране от структурните и кохезионния фонд на ЕС.

България е първата страна, в която се въвежда подобна система. Прилагането на ЛОТАР бе обсъдено от Плугчиева с експерти от ЕК при работното ѝ посещение в Брюксел в края на миналата седмица. Така бе опровергано и твърдението ѝ отпреди няколко дни, че "Брюксел не ни е сложил чип" и че "правим всичко възможно да не ни въведат" подобно наблюдение.

Съобщението за стартирането на ЛОТАР идва само ден, след като Плугчиева съобщи пред БНР, че до края на годината България ще бъде наблюдавана от представители на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ, които ще следят за злоупотреби с парите на ЕС.В следващите месеци служителите на ОЛАФ ще прекарват в страната поне по две седмици всеки месец.

Това е едно от "нововъведенията" на Брюксел за засилване на прекия контрол върху изразходването на еврофондовете в България, след като стана ясно, че няма особено доверие в оторизираните български органи. В момента представители на ОЛАФ проверяват 19 сигнала за злоупотреби с пари на ЕС у нас.

Прилагането на ЛОТАР бе обсъдено от Плугчиева с експерти от Европейската комисия при работното ѝ посещение в Брюксел в края на миналата седмица. Така бе опровергано и твърдението ѝ отпреди няколко дни, че "Брюксел не ни е сложил чип" и че "правим всичко възможно да не ни въведат" подобно наблюдение.

Софтуерната система предвижда наблюдение на заложените финансови параметри по оперативните програми, на процеса по контрактуване на проектите, движението на плащанията при тяхното изпълнение и съответната сертификация на плащанията от ЕС.

Целта е онагледяване на процеса, по-прозрачното и лесно управление на средствата по оперативните програми.

"Ще огорчим европейските ни партньори, ако непрекъснато се повтаря, че софтуерната система, която се въвежда за нашата икономика, е с цел да ни шпионират и да ни държат под контрол", коментира Плугчиева, която ще присъства на представянето на системата в петък заедно с екип на еврокомисаря по регионалната политика Данута Хюбнер.

Вицепремиерът очаква обективен и детайлен прочит на отчета по свършеното от правителството за подобряване на контрола по усвояване на парите от фондовете, който правителството е изпратило в ЕК. Говорителят на Еврокомисията Марк Грей съобщи в понеделник, че докладите за България и Румъния ще бъдат публикувани на 23 юли.

"Уверила съм партньорите от ЕК, че става дума не за имитация и симулиране на активност преди следващия мониторингов доклад в края на юли, а за реално постоянно действие, за ангажимент на цялото правителство и държавната администрация системата, свързана с управление на средствата по предприсъединителните и оперативните програми, да работи постоянно", каза Плугчиева.

Една от мерките за превантивен контрол на злоупотреби с европейски пари беше съставянето на т.нар. черен списък, в който да фигурират заподозрени за нецелесъобразно усвояване на средства от ЕС. Въпреки големите надежди, които се възлагаха на този списък, след неговото изготвяне стана ясно, че в него няма големи фирми.

Не бе изпълнено изискването да се посочат и фирмите, злоупотребили с Фонд "Републиканска пътна инфраструктура", сред които най-нашумяла е "Биндер", получила поръчки за 120 млн. лв.

По системата за т.нар. черен списък нещата не са еднозначни, не са лесни и имаме нужда от експертна помощ от ЕК и страните членки, което ни е обещано, обясни Плугчиева.

Правителството плати и за одит на международната компания KPMG, който бе засекретен.

В отговор на искането за разследване на конфликта на интереси на всички служители, участващи в управлението на еврофондове, кабинетът написа проектозакон, който парламентът прие по принцип. Поради спорове в правителството не е даден ход на промените в закона за обществените поръчки, който трябва да бъде гледан от МС на 26 юни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

57 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Itso
    #58

    Чудесно, ако могат и цялата държава да поставят под такова наблюдение, може и да се пооправят нещата.

  2. kalchomaniq
    #57

    ква стана...оранжаво небето, оражавии децата...тримацата трябва да излязат и да кажат:всичко е ОК...няма грижи :))

  3. ediwitch
    #56

    ама моля ви, не ни наблюдавайте...просто елате да ни управлявате...защото нашите управници съвсем са забравили за какво им плащаме заплатите от нашите данъци :-(

  4. гара
    #55

    та не можем да се отървем от изметта в управлението

  5. Да!
    #54

    да ни управляват! Затова е наблюдението.

  6. гара
    #53

    да понесат управниците, явно става дума за мега кражби, щом този срам се трае, говорим за подсигурени поколения наред, нищо добро обаче тези пари нещат им донесат, но комуниста търпи в името на парите

  7. Захариса
    #52

    Унижението и срамът са за нас. ОНИЯ нямат възприятия за подобни чувства, така че не се надявай.13 10 2002 г. "М. Т.: Социалистите и комунистите са най-безсрамните хора на света. След като създадоха толкова много проблеми, те се опитват да прехвърлят върху нас вината за трудностите, възникващи при решаването на същите тези проблеми. Трябва да изтъкваме, че неприятните преживявания, които съпътстват реформите, са грешки на старата система, а не на новата. Но ние не трябва да се отказваме да се изправяме срещу някои от проблемите, които твърде често съпътстват икономическите реформи - най-вече корупцията в държавния апарат и беззаконието."

  8. nik
    #51

    Не знам друг случай в историята на България, в който страната да е подлагана на такова унижение.Комуноидите-грабители докараха невиждан резил за всички българи - имам чувството, че европейците слагат белезници на всички ни - и на самите комуноиди-разбойници, и на нормалните хора, и на "мъдрите" гласоподаватели!

  9. Bla-bla
    #50

    MILIONI LI NIAMAT,MOMI LI NIAMA,LUX LI LIPSVA.Pak i hubavi zimni kurorti napravihme...Dve sedmizi e dalag prestoi za nepoznavacht Balgaria moralen nabludatel.A za izkucheniata vsishki sme grechni.

  10. logic
    #49

    nali?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.