Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел може да ореже с 25% парите за земеделие на България и Румъния

16 коментара

Брюксел готви стъпки за евентуално намаляване с 25% на селскостопанските субсидии за България и Румъния в продължение на една година, ако не успеят да създадат приемливи системи за контрол. Това съобщи в понеделник агенция Ройтерс, като се позова на вътрешен документ на Европейската комисия (ЕК).

Ако комисията приеме такава регулация за помощите, това няма да означава автоматично, че двете страни губят тези фондове. “Това ще бъде инструмент, който Еврокомисията би задействала, ако по-късно възникне необходимост”, казва представител на комисията.

ЕК може да вземе решение по селскостопанските помощи на 26 септември заедно с препоръката за датата за приемане на България и Румъния. Ройтерс припомня, че през май ЕК отложи решението си за присъединяването на България и Румъния от 1 януари 2007 г., за да усили натиска за реформи.

Румъния предупредена за забавен закон

Европейската комисия предупреди Румъния за неизпълнен ангажимент в борбата с измамите само две седмици преди окончателния доклад на ЕК на 26 септември, предаде Ройтрес. Еврокомисарите по разширяването Оли Рен и по правосъдието и вътрешните работи Франко Фратини са изпратили безпокойството си в писмо до румънското правителство на 8 септември, след като два ключови антикорупционни закона са блокирани в парламента.

още

Евентуалното орязване на финансовата подкрепа на България и Румъния бе споменато миналата седмица от наблюдатели като възможна предпазна мярка на Брюксел срещу недостатъчната подготвеност на двете страни, ако станат членки на ЕС от 1 януари 2007 г. За финансова санкция към България официално не стана дума от страна на високопоставени представители на ЕК при посещението на Сергей Станишев в Страсбург и Брюксел.  

Дори и да има предпазна клауза, тя може да не се задейства

Дори в окончателния мониторингов доклад на ЕК да е записана предпазна клауза, това не означава, че тя ще влезе в сила. Това каза европейският комисар по земеделие и развитие на селските райони Мариан Фишер Боел след срещата си в понеделник в София с премиера Сергей Станишев и министъра на земеделието Нихат Кабил.

Предпазната клауза би била механизъм, който би се задействал само ако има нехармонизирани области, каза г-жа Фишер Боел. По думите ѝ България показва огромен напредък по отношение на Разплащателната агенция, както и в системата за идентифициране на земеделските райони. Еврокомисарят изрази притеснение единствено за орто фото заснемането (самолетните снимки) на парцелите и обвързването им със собствениците, което сега е извършено на 50%.

Министър Нихат Кабил отбеляза, че изграждането, стартирането, акредитирането и сертифицирането на Разплащателната агенция се прави в сроковете, договорени с ЕК. Той също така увери, че в срок ще бъде направено и пълното орто фото заснемането на териториите, както и орто фото картирането.

Нихат Кабил посочи, че неговият екип ще положи всички усилия, за да не бъде земеделието "препъни-камъка" за членството на България в ЕС от 1 януари.

По другата проблемна област – ветеринарния контрол – Фишер Боел уточни, че това е в правомощията на друг неин колега и едва в края на септември ще стане ясно дали България изпълнява в срок изискванията за действащи гранични ветеринарни пунктове и съвременни екарисажи.

По-рано в понеделник румънският в. "Котидианул" съобщи, че Румъния рискува да изгуби до 70 процента от близо 30 милиарда евро, предназначени за страната от европейските структурни фондове.

Причина за това може да стане липсата на достатъчно добре подготвени кадри. С хората, с които разполага в момента, Румъния може да усвои едва 25 - 30 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Юлиана Николчова
    #17

    Нали влизаме без предпазни клаузи на 1 януари 2007 г. за ужас на ДСБ, Европейския институт и портал Европа. Много важно, че щели да ни отрежат от земеделските субсидии. У нас и без това нема земеделие. Селскостопанските земи пустеят от ликвидацията на ТЗКС-тата насам, а "селските стопани" само гледат как да продада земята на предприемчиви чужденци за валута и хич и не си правят сметка да я обработват. Земеделието е западащ и силно губещ отрасъл. За България е пъти по-добре да развива културен туризъм (да копаят Гошо Китов, Ники Овчаров и сие), балнеоложки и планински туризъм и въобще нема да усетите, че нямаме земеделие.

  2. кабил крадеца
    #16

    кабил, къде са парите за реклама на разпарщателната агенция?1 млн. евро откраднати за осигуряване на личен медиен комфорт на Кабил чрез даване на подаръци на главни редактори на медиите?Колко човека в агенцията са малокултурни и неквалифицирани членове на ДПС?По 600 лв. заплата ли вземат?

  3. Селянин
    #15

    Въобще не си в час. Много си високо в облаците!!

  4. wute
    #14

    си го набутай между краката.Ще го усетиш най добре.

  5. бате Гойко
    #13

    Е по-тъпо и некомпетентно мнение рядко съм чел.1-во какво общо има ДСБ??2-ро И на децата е ясно, че единственото, което интересува управляващите от членството в ЕС са парите, които ще дойдат и по-конкретно КОМИСИОННИТЕ, които ще гушнат от тези пари.3-то От земеделие се печели, и то добре, само че се иска бачкане. А не като по времето на любимите ти ТКЗС, АПК и т.н., когато за да се прибере реколтата ангария работеха бригади от ученици, студенти, войници и даже квалифицирани специалисти като инженери

  6. pRAZ
    #12

    GOLEM PRAZ

  7. Кака Мара
    #11

    Когато след промяната се реши, че държавата не е стопанин, а собствениците са стопани и ФД върна земята в Реални граници, никой не мислеше, че нивите ще запустеят. Мислеше се не с мозък, а със задник. Сега така мислите за туризма. Като почнат чужденците да плащат за туризъм у нас, колкото в останалите европейски държави и този "бизнес" ще западне. Защото стрина Гана и Кака Мара, дето ще се грижим за туристите сме стари и не знаем английски, а младите не знаят да мият и чистят и ще овонят България-та те не могат и собствените си прашки да изперат, та ги ползват еднократно. За какъв туризъм бълнувате? Ще стане като с боклука на София.

  8. GOLEM PRAZ....
    #10

    TAKIVA MNENIA, PROSTO PODSKAZVAT , CHE BULGARSKOTO PRIRODONASELENIE OSHTE NE E RAZBRALO ZA KAKVO STAVA VUPROS......

  9. Васко
    #9

    и 30-на процента пак добре.Само Чехия може да се похвали с успеваемост - малко над 30% от следприсъединителните фондове, другите нови са под 25%, така че намалянето с 25% няма да повлияе реално на усвояването.

  10. Neli
    #8

    За никъде сме с тея боклуци във властта

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.